Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Grzegorz Binkiewicz

Spływ Dunajcem

2008-07-11
2008-10-29 14:28:51
Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szczawnica > Spływ Dunajcem
Bardzo miła przejażdżka która trwała jakieś 2 godziny. Czas spływu jest uzależniony od nurtu akurat więc te 2 godziny nie zawsze tyle będą trwać 🙂. Więc po kolei kupujemy bilet na którym jest nr łodzi i idziemy na przystań (czy jakkolwiek możemy to nazwać). Trasę umilają górale grający regionalne piosenki na skrzypcach i innych takich instrumentach (nie znam się dokładnie na czym oni grają ale grają ładnie 🙂). Tam dwóch Flisaków zaprasza nas na pokład. Zajmujemy jedną z trzech ławek i dawaj w trasę.

Na początku płynie się wolno ale potem nurt bardziej zaczyna być rwący i przyspieszamy. Flisacy pływają różnie, osobiście nasza tratwa wyprzedzała inne 🙂 i dosyć fajnie się płynęło mijając polskie i słowacki łodzie.

Po trasie mija się różne miejsca jak np., przystanie Flisackie po obydwu stronach czyli po polskiej i słowackiej, mijamy most którym można przejść ze Sromowców Niżnych w stronę Czerwonego Klasztoru na Słowację. No i mijamy to co najważniejsze, różnego rodzaju szczyty. Widać Trzy korony, Siedmiu mnichów, Sokolicę i wiele wiele innych form skalnych.

Trasę umilają Flisacy różnymi opowiadaniami i zagadkami, niestety każdy z nich jest inny i jak rozmawialiśmy po spływie z innymi ludźmi to nasi byli jakoś bardzo mało rozweselający.
Trasa spływu rozpoczyna się z przystani która leży pomiędzy Sromowcami Wyżnymi a Sromowcami Niżnymi i kończy się w Szczawnicy (18 km spływu) lub koło Krościenka n/D. (23 km spływu)
Trzeba tylko pamiętać iż jeżeli pojedzie tam się własnym samochodem, to potem ze Szczawnicy lub z Krościenka trzeba tam busem wrócić 🙂 więc może lepiej jedną wycieczkę strzelić busem a nie własnym autkiem 🙂

Jest to bardzo niewyczerpujący rodzaj podziwiania piękna Pienińskich gór. Ogólnie można się nawet troszkę opalić jak słońce grzeje przez całą trasę, więc pamiętać o kremach i o wodzie do picia. Przed wypłynięciem proponuje też zahaczyć o toaletę ponieważ podczas spływu nie ma postojów na siusiu 🙂

My po dopłynięciu do Szczawnicy poszliśmy na zakupy pamiątki kupić i wyruszyliśmy pieszo ze Szczawnicy do Krościenka (tym razem nie szlakami górskimi tylko chodnikiem wzdłuż ulicy) Miło było się przejść po dwóch godzinach siedzenia.
No i na tym zakończyła się nasza przygoda ze spływem po Dunajcu 🙂 Fajnie było nie powiem, ale to nie znaczy by nie mogło być lepiej. Tylko trzeba trafić na dobrych Flisaków, no ale tego to już my nie wybieramy 🙂 Podejrzewam iż jeżeli jeszcze kiedyś zawitam w tych okolicach na dłużej to w ramach jednodniowego relaksu dla nóg po chodzeniu po górach spłynę tą fajnie krętą rzeką.

Spływ Dunajcem
Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów
2009-03-27 09:41:02
Piękne widoki!
Zazdroszczę,my niestety niemieliśmy szczęścia rozkoszować sie widokami,po10min.spływu ze Sromowców dorwała nas ulewa!(niewiadomo skąd bo sie niezapowiadało) i 2,5h w deszczu...
Mam nadzieję że kolejny raz będzie udany...
Miło pooglądać i powspominać :)
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
2008-10-29 20:10:37
Byłam raz na spływie i też mieliśmy mało gadatliwego i mało rozweselającego flisaka. Ja osobiście wynudziłam się bardzo. Widoki, owszem ładne ale wolę chodzić po górach niż oglądać je z pozycji siedzącej. Chociaż jednorazowo każdy może popłynąć, żeby zobaczyć jak to jest :-)
Avatar użytkownika
Michał Małek Uzależniony od podróży 1521 kilometrów
2008-10-29 18:50:39
Ten spływ mi się zawsze będzie kojarzył z gadatliwymi, wesołymi flisakami, którzy mieli całkiem spore poczucie humoru :)

Spływ jest widokowo przepiękny :)
Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów
2008-10-29 15:48:11
Piękno Pienin "od stóp" :)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-10-29 15:18:35
Widoki z tratwy też piękne!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020