Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kopiec w Kończewicach - woreczki z ziemią, Marcin_Henioo

Kończewice, Głuchowo i Bielczyny

2014-06-07
2014-06-09 14:42:38
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów

Rowerowa przejażdzka przez wymienione wsie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża > Kończewice > Głuchowo > Bielczyny > Chełmża

W sobotę, bez zbędnych ceregieli i wielkich przygotowań, śmignęliśmy rowerami w trasę wokół Chełmży, od strony zachodnio-północnej. Najpierw pojechaliśmy ulicą Bydgoską do Kończewic, następnie do wsi Głuchowo i dalej przez Bielczyny z powrotem do Chełmży od ulicy Dworcowej.Ale po kolei. Najpierw pojechaliśmy 2 km na zachód od Chełmży do wsi Kończewice, gdzie tak naprawdę nie w samej wsi, lecz na jej obrzeżach (powiedziałbym nawet, że poza wsią) przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 i wojewódzkiej nr 551, znajduje się kopiec „Ziemia Polaków”. Tak naprawdę, to kopca tam na razie wielkiego nie widziałem, póki co jest on w planach.

Dworzec kolejowy w Głuchowie
Dworzec kolejowy w Głuchowie


Kilka słów o kopcu. Idea powstania kopca „Ziemia Polaków” pojawiła się około 10 lat temu, zaś pomysłodawcami byli kombatanci z naszego regionu z panem Lucjanem Bytniewskim na czele. Sam kopiec ma mieć 30 metrów wysokości, zaś ziemia z której będzie usypany, ma pochodzić z miejsc bitewnych, w których swą krew przelewało polskie wojsko. A wszystko zaczęło się niepozornie, bo od przyniesienia do Urzędu Gminy ziemi z Norwegii, ponieważ członek rodziny pana Lucjana brał udział w bitwie o Narwik.

Wojewoda kujawsko-pomorski, wpisał kopiec do rejestru Miejsc Pamięci Narodowej. W chwili obecnej na tym terenie odbywają się wydarzenia związane z pamięcią narodową. Organizowane są tutaj gminne obchody Święta Niepodległości. Wtedy też przyjmowane są nowe woreczki z ziemią.

Droga z Kończewic do Głuchowa
Bocian w Bielczynach
Bocian

Póki co, znajduje się tu kilkumetrowy krzyż, obelisk upamiętniający papieża Jana Pawła II oraz opisywane wyżej woreczki z ziemią (m.in. z Kocka, Wilna, Loretto, Jasnej Góry, Maciejowic, Olszynki Grochowskiej i wiele, wiele innych).Spod kopca śmignęliśmy prosto do „centrum” Kończewic. Trafiliśmy akurat na przemarsz orkiestry dętej, oficjeli i strażaków, z okazji 25-lecia istnienia OSP w Kończewicach, a ja, gapa, nie zreflektowałem się i nie zdążyłem wyjąć aparatu, by cyknąć jakieś fotki. No cóż, może za następne 25 lat będzie okazja.

Kopiec
Kopiec "Ziemia Polaków"

Z Kończewic pojechaliśmy już polnymi, ale wylanymi asfaltem drogami do Głuchowa, mijając po lewej piękny (z daleka) dworzec kolejowy i przejeżdżając przez tory kolejowe, prowadzące z Chełmży do Bydgoszczy. Głuchowo, podobnie, jak Kończewice, jest wsią popegeerowską. Ale jest to wieś bardzo schludna i czysta. Jednak nie ma tu wielu atrakcji.

Z Głuchowa (po prawej stronie ujrzeliśmy ładne widoczki- dwa niewielkie stawy), przecinając drogę krajową nr 91, pojechaliśmy prosto do Bielczyn, gdzie spotkaliśmy boćka w gnieździe, a po prawej stronie podziwialiśmy spokojną taflę Jeziora Głuchowskiego. (Temat na następną wycieczkę- wizyta w Sanktuarium błogosławionej Juty w Bielczynach, znajdujące się nad tymże jeziorem).

Droga wojewódzka 551- widok na Chełmżę
Droga wojewódzka 551- widok na Chełmżę

Potem już tylko przez tzw. Kończewice-Ogrodniki, po drodze przecinając tory kolejowe trasy Chełmża-Grudziądz, dojechaliśmy ulicą Dworcową na miejsce. To było bardzo przyjemne i aktywne 15 km i prawie 2 godziny spokojnej jazdy, spędzone na rowerkach.

Woreczki z ziemią
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-06-10 14:39:43

Też bardzo lubię takie rowerowe wyprawy,ostatnio także rowerkujemy po okolicy,o czym niedawno pisałam. Super sprawa!

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2014-06-10 14:07:36

Też jestem zwolennikiem rowerowych wycieczek,

po płaskim terenie to nawet zdecydowanie wolę rower.

Ładne tereny, mi też nie znane

pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2014-06-09 22:35:19

Fajnie tak rowerkiem pozwiedzać okolice .

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2014-06-09 22:05:39

Super :))) Fajna rowerowa wyprawa :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów
2014-06-09 20:35:26

Pięknie, dla nas nieznane miejsca :) My też wyruszyliśmy w sobotę na rowerki, Natalia już na swoim rowerze, miała być króciótka przejażdżka więc nie wziełam aparatu, a tu z tego się zrobiło 1,5 h jazdy po obrzeżach TG 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020