Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Instalacja "Czasem trzeba się otworzyć", Marcin_Henioo

Świecie

2014-06-08
2014-06-09 14:10:43
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Wypad autem do Świecia.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża > Świecie

Decyzję wyjazdu do Świecia podjęliśmy spontanicznie, ale co ważne, również jednomyślnie. Nigdy nie byliśmy na zamku krzyżackim w tym mieście, więc na pytanie, czy jedziemy, jednym głosem odpowiedzieliśmy sobie: „Jedziemy!”. Zebraliśmy się, wsiedliśmy w auto i pomknęliśmy szosą krajową 91 na Chełmno. Świecie jest oddalone od Chełmży o rzut beretem, więc po niespełna 30 minutach ujrzeliśmy charakterystyczną wieżę zamkową górującą nad okolicą. Podjechaliśmy pod sam zamek, zaparkowaliśmy w cieniu pod drzewem, i ruszyliśmy podbijać nasz kolejny zamek krzyżacki.Zamek (a właściwie część, która pozostała), jest dość dobrze utrzymany, oddano go do zwiedzania w 2002 roku. Kilka ciekawostek z nim związanych: był to jedyny na terenie Państwa Zakonnego w Prusach zamek, który był zamkiem wodnym, chroniony był on z czterech stron przeszkodami wodnymi, czy też fosami rzek Wisły i Wdy; komturstwo krzyżackie w Świeciu istniało od około 1320 roku, zaś sam zamek wzniesiono w latach 1335-1350. Najbardziej znanym komturem był Henryk von Plauen. Wysokość wieży zamkowej, a zarazem najwyższej krzywej wieży w Polsce, to 34,7 m, zaś jedyne przejście z zamku na wieżę znajduje się na wysokości 12 m.

Piękne wnętrze
Piękne wnętrze


Po zakupie biletów, wnętrze zamku idealne na ten upał- chłodne i dające odetchnąć. Pochodziliśmy sobie po głównej, największej hali, po czym krętymi schodami wspięliśmy się na piętro, by w prawo dojść wąskim korytarzem do Sali Rycerskiej. Potem wróciliśmy i kolejnymi krętymi schodami weszliśmy na wieżę. Szkoda, że nie można swobodniej powyglądać z blanek wieży, ponieważ dla bezpieczeństwa dostęp do samej krawędzi jest ograniczony barierkami, w myśl zasady „Bezpieczeństwo przede wszystkim”. Widoki mimo tych niedogodności fajne, widać Świecie jak na dłoni, daleko na horyzoncie jest Chełmno, a na południe od zamku- Wisła.

Po zejściu, trafiliśmy na dole na ciekawą instalację, pod tytułem „Czasem trzeba się otworzyć”; wykonano ją z drewna (szkielet) oraz elementów starych, „martwych” komputerów- powstawała kilka lat, bo od kwietnia 2008 do lutego 2011. Będąc wewnątrz tej instalacji, odnosi się niesamowite wrażenie, można się poczuć niczym w statku kosmicznym.

Instalacja
 Śliczna ambona
Pałac Ślubów znajdujący się na Dużym Rynku

Po wyjściu na zewnątrz, zderzyliśmy się z upałem, ale to nie przeszkodziło nam we wejściu na resztki południowej baszty, zrobieniu kilku pamiątkowych fotek, spacerkowi wokół murów i na zamkowym „dziedzińcu” a na samym końcu- na obejściu zamku dookoła.Potem wsiedliśmy do auta (O, dzięki ci klimo!) i pojechaliśmy do centrum Świecia, czyli w okolice rynku, który nazywa się Duży Rynek. Jest to rynek spadzisty, w kierunku z północy na południe. Góruje nad nim przepiękny Pałac Ślubów, w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Podziwiając kamieniczki (i dzieci kąpiące się w fontannach) doszliśmy do baru, w którym kupiliśmy upragnione lody. Szału nie było, ale najważniejszy był efekt, gdyż trochę pomogły nam odsapnąć od tego upału. Po wyjściu spod barowych parasoli, zrobiliśmy jeszcze rundkę wokół rynku, i ulicą Klasztorną podążyliśmy do klasztoru, czyli Kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz podziwialiśmy piękne malowidła na kościelnym sklepieniu, prześliczną ambonę, tajemnicze krużganki oraz dziedziniec klasztorny, po czym, wróciliśmy do auta, po drodze wstępując do otwartego w Zielone Świątki spożywczaka, by zakupić coś chłodnego do picia.

Zamek krzyżacki- widok z baszty
Zamek krzyżacki- widok z baszty

W drodze powrotnej zostałem jednomyślnie przegłosowany (stosunkiem głosów 2:1), i nie zboczyliśmy w stronę Fary, tylko śmignęliśmy prosto do domu. Farę zaliczymy następnym razem, w końcu Świecie, to nie tylko zamek, rynek i klasztor, ale wiele innych, ciekawych zabytków.

Przepiękne sklepienie Świecie Zamek krzyżacki Zamek od strony wschodniej Pamiątkowe tablice Mapka przedstawiająca zamki krzyżackie Zamek od strony północnej Krużganki klasztorne Eksponaty, z któymi można było sobie cyknąć fotkę Zamek od strony południowej Pomnik Jana Pawła II na dziedzińcu klasztoru Eksponaty zamkowe Zamek krzyżacki w całej okazałości Figurka Maryi na dziedzińcu Główna hala zamku Pałac Ślubów Klasztor w całej okazałości Sala rycerska Pałac Ślubów na Dużym Rynku Ryneczek Widok z zamku na Wdę Duży Rynek i fontanny Ryneczek Wąskie przejście w stronę wejścia na wieżę Spadzisty rynek Ryneczek Główna hala zamku Świecie Rynek Widok na Wisłę z wieży zamkowej Kamienica na Rynku- Urząd Skarbowy Widok z wieży na kościół pw. św. Andrzeja Boboli Klasztorek, czyli Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Widoki z wieży zamkowej W oddali Chełmno Klasztorek, czyli Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Instalacja Na dziedzińcu klasztoru
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-06-10 14:55:50

[cytuj autor=' Danusia']Wiele razy przejeżdżałam przez Świecie w drodze do Grudziądza,ale jakoś nigdy  nie było okazji,by sie tam zatrzymać i pozwiedzać.Jak widzę,mam czego żałować:-) [/cytuj]

To podobnie, jak my ;-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-06-10 14:41:16

Wiele razy przejeżdżałam przez Świecie w drodze do Grudziądza,ale jakoś nigdy  nie było okazji,by sie tam zatrzymać i pozwiedzać.Jak widzę,mam czego żałować:-)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2014-06-10 14:00:21

Miasteczko i wycieczka jak najbardziej fajna

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-06-10 09:32:59

Zamek Świecie znamy byliśmy tam ale samego miasteczka nie widzieliśmy a szkoda bo tam fajnie pozdrawiamy.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2014-06-09 22:42:28

Bardzo ciekawy  zamek i miasto piękne.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-06-09 22:07:09

Nie znam miasta, ale może kiedyś się uda je odwiedzic . Relacja bardzo zachęcająca :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020