Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
trasa wkoło Pogori 3, Roman Świątkowski

Rowerem po Zagłębiu (Sosnowiec-Dąbrowa Gór.- Będzin)

2014-05-25
2014-06-02 16:19:30
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Wyprawa rowerowa z cyklu poznawanie okolic a na dodatek zyskujemy kondycję poprzez zużywania kilogramów a nie paliwa – zachęcam.

Kolejna wyprawa rowerkiem i jak już wcześniej pisałem wyprawy rowerowe bardzo wciągają a przy okazji bardzo relaksują. Fakt plany troszkę inaczej wyglądały, planowałem wędrówkę po szlakach na Jurze ale niestety nie wypaliło. Jak to mówią - Co się odwlecze to nie uciecze. Jedynie tylko szkoda tego że szlak który planowałem jeszcze nie widziałem a trasę którą przebyłem rowerkiem już nie raz jechałem.Trasę wybrałem przez kolorowe tereny naszego regionu. Przejeżdżałem prze parki, tereny zielony. Przejeżdżałem obok malowniczych fontann. Trasa wiodła wzdłuż rzeki Czarna Przemsza i Jeziora Pogoria 3. Jezioro można przejechać w koło więc to zrobiłem ( trasa wyasfaltowana, często odwiedzana przez biegaczy, rolkarzy i rowerzystów). Przejeżdżałem obok zapór na rzece niby nic wielkiego ale dla mnie efektownie wyglądające. Widziałem a i również zwiedzałem Zamek w Będzinie przy którym postanowiłem zatrzymać się na dłużej. Od niedawna bo od zeszłego roku można pospacerować alejkami po wyremontowanym parku tuż za zamkiem na górze zamkowej gdzie można spotkać tz magiczne miejsca z ławeczkami, rekonstrukcje wałów obronnych itp. niewielki ale od niedawna zadbany. Udostępniono również nową atrakcję – zwiedzanie podziemi pod zamkiem (bezpłatnie) Na razie to tylko puste korytarze ale są plany na zmienienie tego. Dla ciekawostki podam, że wszystkie zdjęcia zostały zrobione w ruchu z roweru, oczywiście oprócz tych na zamku ale pozostałe w 100% to również był mój plan i chyba się udał.

 dalsza cześć trasy wkoło jeziora
dalsza cześć trasy wkoło jeziora

Trasa :Sosnowiec ul. Braci Mieroszewskich - Dąbrowa Górnicza Al. Róż – D.G. Królowej Jadwigi (kierunek Centrum). Przy Pałacu Kultury po prawej stronie ul. Górników Redenu a następnie Konopnickiej. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy (strzeżony) i jedziemy do końca ulicy Konopnickiej. Skręcamy w prawo w ul. Olszowa w lewo w uliczkę Siewierską lub prosto ścieżką i docieramy do Jeziora Pogoria 3. Jedziemy przeciwnie do kierunku wskazówek zegarka ale możemy również odwrotnie ale punkt początku i końca okrążenia obieramy przy plaży i charakterystycznego mola z wieżą. Po okrążeniu jeziora wybieramy szlak trasy rowerowej w kierunku Parku Zielona. Po odwiedzeniu parku jeżdżąc alejkami, obieramy szlak rowerowy w kierunku Będzina wzdłuż rzeki Czarna Przemsza, który prowadzi nas pod same mury zamku. Dalej chcąc jechać dalej wytyczoną trasa należy przejściem dla pieszych przemieścić się na drugą stronę ruchliwej dwukierunkowej drogi, a następnie ścieżką wzdłuż rzeki docieramy do sklepy - supermarket który omijamy i przy ul Piłsudzkiego za Biblioteką Publiczną skręcamy w ścieżkę prowadzącą wzdłuż rzeki Czarna Przemsza - dla mnie fajniejsza ale można podążyć ul. 11 Listopada a następnie skręcić w prawo w ul. Kościuszki. Jedziemy tak wzdłuż rzeki aż do dotarcia mostu na ulicy Słowiańska na którym skręcamy w lewo. Ulicą Słowiańską docieramy do ul. Kościuszki, skręcamy w prawo (na wprost budynek dworca PKP Będzin) Jedziemy prosto w kierunku Sosnowca ul. Kościuszki za wiaduktem zmienia się w ul. Chemiczną i po prawej znajduje się Pałac Schona. Jesteśmy w Sosnowcu. Gdyby ktoś planował wrócić do punku wyjścia na ul Mieroszewskich to przed wiaduktem należy przejść przejściem dla pieszych tory kolejowe na ul. Piotrkowska. Po przekroczeniu torów skręcamy w prawo i jedziemy ul. Piotrkowską którą docieramy pod budynek Izby (przed wiaduktem) skręcamy w lewo w ulicę Północną, która zmieni za krzyżówką się w ulicę Zuzanny następnie Popiełuszki za cmentarzem po prawej stronie. Mijamy wiadukt , ostro do góry i skręcamy w ul. Dworska na której znajduje się Szpital nr.3. Docieramy do celu początku trasy.

Jez. Pogoria 3 po drugiej stronie mój cel plaża, a bardziej po prawej następne zdjęcie o właśnie to prawda ze fajnie kaczuszki już widoczna plaża z molem Brzozy i jeziorko w tle plaża z molem i charakterystyczną wieżą przed nami park Zielona ale po drodze widok na łąkę- pięknie rz. Pogoria Park Zielona oczko wodne - stawik w parku rzeczka Pogoria fontanna w parku rz. Czarna Przemsza sdzlak rowerowy wzdłuż rzeki Czarna Przemsza dalsza część trasy Park-Będzin Zamek i tak aż do zamku wzdłuż rzeki - fajnie co zakole rzeki piękne niebo cisza spokój , woda pierwasza zapora prawda ze fajne rzeka czarna Przemsza jedziemy powoli bo ciepło i przyjemnie druga zapora na horyzoncie oprócz widoków na rzekę innych nie zabrakło zapora nawet dzisiaj pogoda dopisała w oddali widać Górę Dorotkę w Będzinie - Grodziec jedziemy dalej a zdjęcia robione z roweru na wprost widac już Górę Zamkową Zamek Będzin (zdj. rower nie) Zamek bedzin czy nie fajny przyległy park do zamku i zbudowana kładka z tablicami inf. o historii zamki itp park rekonstrukcja wału obronnego Królewski Zamek Będziński wieżą zamkowa fajne zdjęcie no i ruszamy dalej Będzin- czarna Przemsza - zdj. z roweru jak i następnne wzdłuż rzeki zieleń, rzeka i ścieżka a nie droga widoczki może nie takie jak w górach ale ... mam plana następna rowerowa zaliczam wszystkie Jez . Pogoria 1,2,3,4
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2014-07-04 15:33:23

Romku piękna wycieczka. Ja też tu byłem i obszedłem zbiorniki. Ścieżki rowerowe i piesze dobrze utrzymane. Dużo ludzi na rowerach, pieszo i z psami / były jakiś zawody /.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Ewelina Uzależniony od podróży 1771 kilometrów
2014-06-05 22:05:16

Ja również rowerm jeżdżę tylko do pracy, ale ta wycieczka po pięknych terenach mega mnie zmotywowała i w pierwszy dzień wolny również wyruszę na taką wyprawę :) Super wycieczka! 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2014-06-05 19:34:06

Śliczne zdjęcia, już przeglądałam, ale nie zdołałam skomentować :)

Avatar użytkownika
Grzegorz Uzależniony od podróży 1049 kilometrów
2014-06-05 17:43:09

Bardzo przyjemna trasa,znam ją dosyć dobrze i też lubię tam pojezdzić.Pomimo że znam te okolce bardzo dobrze z zainteresowaniem obejżałem zdjęcia :) Bardzo mi sie podobały,jak wybiorę się na tą trasę tez zabieram aparat :) (polecam park militarno historyczny przy szlole "Sztygarka" w Dąbrowie G.)

Co do obiazdu wszystkich Pogori bardzo polecam,ja już mam to za sobą,byłem w zeszłym miesiącu.Niestety nie wziołem apartu gdyż była to wycieczka bardziej na rozruszanie kości niż na podziwnianie widoków,ale na pewno w tym roku odwiedze te miejsca jeszcze nie raz więc i relacja fotograficzna będzie tym razem bogata :)

Ps.planuję odwiedzić też Sławków i Siewierz gdyż mam tam zaległości,mam nadzieje że w tym roku już będę miał więcej czasu...

Pozdrawiam serdecznie!!!

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-06-04 20:57:53

Dzięki Wszystkim za tak miłe komentarze.

Czekam na Wasze wyprawy, nie koniecznie na rowerku.

Zdjęcia też mi się podobają ale nie dorównają tym Ani.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-06-04 20:25:38

Świetny przejazd Romku. Ja też bardzo lubię rowerowe wycieczki. Niekoniecznie muszą byc dalekie,chyba nie mam aż takiej kondycji,ale zawsze aktwynie spędza się czas.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-06-04 10:06:03

Super wyprawa w niedalekie okolice. 

Kolejny przykład Romka- że nie trzeba jechać gdzieś- daleko, aby zobaczyć i pokazać interesujące miejsca.

Wspaniałe opisy pod zdjęciami! Brawo :-)))

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-06-03 10:24:07

Zdjęcia śliczne., BAJECZNE.Świetna trasa. Super wycieczka. Ja narazie trenuje ale na stacjonarnym:). Najlepiej się pedałuje, oglądając komedię ha ha ha. Ale nie dorówna to wyjazdom w teren. 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2014-06-03 08:28:11

Super wycieczka,

piękne zielone tereny,

pozdrawiam

p.s. na razie ciągle tylko myślę,

ale może i moje rowerowe plany zacznę wreszcie realizować,

jeżdżę, ale tylko do pracy...

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-06-02 21:55:51

fajna wyprawa Romana .

 juz nie  moglem sie  doczekac Twojej rowerowej wyprawy  .

 

Pozdrawam Karol  Barsolis  Turysta Kulturowy

 

PS.

ja tez  na rowerze.

po takich wertepach  bylem zmuszony ujezdżac ostatnio rowerem  !!!.

 

Ostatnio edytowany: 2014-06-03 14:28

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-06-02 21:14:23

Romek fajnie tak pojedzić po takich atrakcyjnych terenach, wokół zamku w Będzinie widać się dzieje fajnie fajnie pozdrawiamy

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-06-02 17:49:46

Romku, ależ pięknie na fotach przedstawiasz nasze tereny :) Super. Pogoda dopisala, bardzo fajna wycieczka )

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2014-06-02 17:26:06

Fajne widoki miałeś.Zamek jest piękny i park na wzgórzu.Tydzień temu spacerowałem tam.

Ostatnio edytowany: 2014-06-03 09:21

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020