Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
zapatrzony, Maciej A

Beskid Żywiecki - Węgierska Górka, Słowianka, Romanka, Rysianka, Hala Lipowska, Ujsoły, Wielka Rycerzowa, Przegibek, Wielka Racza

2014-05-23 - 2014-05-25
2014-05-27 11:35:17
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów

Zachęcony ostatnio mocno przez DoRi do Beskidów, postanowiłem zrealizować wreszcie (od dawna już  gdzieś tam świtający) mały planik.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Węgierska Górka > Ujsoły > Rycerka Kolonia

2014.05.23 Węgierska Górka – „Słowianka” - Romanka – Hala Rysianka – Hala Lipowska – Hala Redykalna – Kiczora - Ujsoły – Muńcuł – Kotarz - Hala RycerzowaWyruszyliśmy z Węgierskiej Górki w kierunku Romanki czerwonym szlakiem. Weekend miał być piękny i tak też się zaczął, słonecznie i soczyście zielono, pięknie się prezentuje otoczenie miasteczka. Drepcząc drogą do Żabnicy natrafiliśmy na tabliczkę kierującą do umocnień, nie ominiemy przecież. Na zielonym wzgórzu powyżej drogi znajduje się uszkodzony bunkier, prawdopodobnie to schron Wąwóz (DoRi będzie wiedzieć), drugiego nie szukaliśmy już aby nie tracić więcej czasu, a do fortu/muzeum Wędrowiec wrócimy jak zejdziemy z gór w niedzielę. Wracamy na czerwony szlak, który przewija się coraz wyżej wśród zieleni..

Przywitanie
Przywitanie

Na Słowiance nie odmówiliśmy sobie zupki chmielowej, nie ma to jak małe przyjemności J. Podejście pod Romankę było znacznie intensywniejsze (szczyt jest najwyższym punktem dzisiejszej trasy), następnie jeszcze kawałek widokowym grzbietem i wita nas pięknie położone schronisko na Hali Rysianka. Super miejsce, szkoda że czas nie pozwala na zbyt długie kontemplowanie, nie ma jeszcze nawet połowy drogi na dziś. Po posiłku na Hali Lipowskiej, stopniowo tracąc wysokość idziemy do Ujsoł. Mijają niepostrzeżenie kolejne godzinki, wciąż z prawdziwą przyjemnością obserwuję zielone piękno Beskidów.

Z domu nie zabrałem jednej, ale za to bardzo ważnej rzeczy, czapki, będzie kara po całym dniu w słońcu, już czuję pieczenie. W Ujsołach udało się kupić za parę złotych czapkę, więc jakoś to będzie… Już nie tacy znowu rześcy ruszamy na ostatni odcinek dzisiejszej wycieczki, przez Muńcuł na Rycerzową. Zdekoncentrowaliśmy się rozmową i oczywiście musieliśmy przegapić zejście z drogi w Ujsołach na szlak. Solidnie się zdekoncentrowaliśmy, dobrych parę kilometrów zrobiliśmy asfaltem w „dolinie węży” zanim się zorientowaliśmy. W „dolinie węży” ponieważ pełno tam było wody, żmij i innych chyba zaskrońców. Jak niepyszni cofnęliśmy się do szlaku. Bez dalszych przygód dreptaliśmy na Muńcuł, Przełęcz Kotarz i ostatnie podejście pod Rycerzową już przy czołówce. Śpimy na „glebie”, kolega wybiera las, ja ciepłą kąpiel, nawodnienie się i podłogę w stołówce schroniska.

Węgierska Górka
bunkier w Węgierskiej Górce
bunkier w Węgierskiej Górce


Trasa piękna, wspaniałe widoki przez większość drogi. Ludzi na szlaku widzieliśmy tylko w rejonie Rysianki i Lipowskiej. Przejście zajęło nam 15 h. To pierwsza wycieczka w tym roku, trasa testowa żeby zobaczyć co my tam możemy zdziałać po przerwie zimowej, he he niewiele, oj niewiele. Jeszcze napakowałem jedzenia w plecak na trzy dni, oczywiście jak zwykle przesadziłem, większość będę targał na plecach niepotrzebnie, upał powoduje że apetyt na szlaku jest raczej mizerny. Zresztą schroniska pozwalają zaopatrzyć się we wszystko co niezbędne i również zjeść, nie trzeba koniecznie nosić. Stare przyzwyczajenie. Za to wypiłem 3,5 l płynów + piwo + grzane wino + litr herbaty już na noclegu, większość się wypociła w słońcu.

bunkier w Węgierskiej Górce
bunkier w Węgierskiej Górce


2014.05.24 Hala Rycerzowa – PrzegibekWielka Racza (czerwonym)

w drodze na Słowiankę
w drodze na Słowiankę

Trasa zalesionymi i zielonymi granicznymi grzbietami, malownicza, bez większych podejść.

Piękne widoki na Małą Fatrę po drodze, a z hali Śrubita na Wielką Raczę.. W 1/3 drogi schronisko na Przegibku. Na godzinę przed Wielką Raczą przylało trochę deszczem. Później aż do wieczora nie nadeszły zapowiadane w prognozach pogody burze, chociaż pomruki wciąż było słychać. Wszystko wprost idealnie wyszło gdyż wieczorem burza za oknem schroniska, a my przy piwku sobie patrzyliśmy na spektakl przyrody. Nawet z noclegiem się udało, miała być znów podłoga, ale ktoś tam nie dotarł i wylądowaliśmy w pokoju.

w drodze na Słowiankę
w drodze na Słowiankę
w drodze na Słowiankę

Ten dzień był wybitnie leniwy, ot dreptaliśmy sobie, 6h z ponad godzinnym wypoczynkiem na Przegibku. Oczywiście wczorajszy dzień był baardzo odczuwalny ;-). Wielka Racza jest świetnym punktem widokowym, najbogatszym w tym rejonie, szczerze polecam.

Słowianka
Słowianka

Wielka Racza – Rycerka Górna Kolonia + fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce + droga Koniaków, Istebna, Szczyrk

idąc na Romankę
idąc na Romankę

Nie zebrałem się niestety na sam wschód słońca, ale i tak dość wcześnie by cieszyć się pięknymi porannymi krajobrazami (Tatry, Mała Fatra, Babia Góra, nasze i sąsiadów Beskidy). Wrócę tu kiedyś jeśli będzie okazja. Tymczasem powoli trzeba zbierać się, niestety już do domu. Schodzimy do Rycerki skąd autobusem do Węgierskiej Górki. Zabieramy auto i zwiedzamy fort Wędrowiec, następnie przejeżdżamy widokową drogą Koniaków, Istebna, Wisła, Szczyrk i kierujemy się na północ.

idąc na Romankę
idąc na Romankę
szlak z Romanki na Rysiankę

Zejście spokojnym tempem około 1 h z hakiem. Zwiedzanie fortu zajęło nam ½ h

Idąc na Romankę
Idąc na Romankę

Ogólnie dopisała pogoda i piękne okoliczności przyrody. Trzy piękne dni w górach.

szlak z Romanki na Rysiankę
szlak z Romanki na Rysiankę
szlak z Romanki na Rysiankę szlak z Romanki na Rysiankę szlak z Romanki na Rysiankę szlak z Romanki na Rysiankę szlak z Romanki na Rysiankę szlak z Romanki na Rysiankę Schronisko na Hali Rysianka Schronisko na Hali Rysianka Schronisko na Hali Lipowskiej Hala Lipowska w drodze do Ujsołów w drodze do Ujsołów w drodze do Ujsołów Ujsoły Ujsoły idąc na Muńcuł zmierzch na szlaku Hala Rycerzowa w tle Tatry Wielka Rycerzowa Hala Rycerzowa Hala Rycerzowa szlak na Przegibek szlak na Przegibek szlak na Przegibek szlak na Przegibek pod Przegibkiem Schronisko na Przegibku szlak graniczny na Wielką Raczę szlak graniczny na Wielką Raczę szlak graniczny na Wielką Raczę szlak graniczny na Wielką Raczę szlak graniczny na Wielką Raczę Wielka Racza na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy relaks na Wielkiej Raczy widok na Małą Fatrę co widać z Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy na Wielkiej Raczy szlak zejściowy do Rycerki Kolonii szlak zejściowy do Rycerki Kolonii fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów

Komentarze

Konto usunięte
2014-07-21 09:58:53
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2014-07-04 16:35:02

Maćku, piękna wycieczka , wróciły wspomnienia. Trzeba tu wrócić,

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-05-31 20:27:53

Maćku -jak zawsze fajna, ciekawa, udana wędrówka. Piękne foty :)

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2014-05-29 14:07:35

Tak Maćku-tyle, że Włóczykij jest zamknięty i nie wiem czy jest w ogóle szansa go zwiedzić od środka :| Teraz tam upięknili obszar w około, szkoda,ze nadal te dwa forty Wyrwidąb i Wąwóz nadal niszczeją...nie wiem czemu z nimi nic nie robią-w końcu przebiega koło nich szlak i powinni zadbać o nie i jakoś odrestaurować chociaż troszeczkę :( Hhh w porządku umowa stoi i jak coś dawaj znać pohasamy razem po góreckach heeej :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów
2014-05-29 11:21:41

To fakt, pikne góry.

I dzieci szczęścia z pogodą :-)

DoRi widzę że zamieściłaś coś z Abramowa, zaraz obejrzę, też przechodziliśmy :-).

Ładnie położone bunkry, czy te po drugiej stronie Węgierskiej Górki też?

W sumie wyszło pierwszego dnia 41 km. To piękny szlak, teraz dołożyłbym jeszcze do tego nocleg na Rysiance. Możliwe że rano lub wieczorem byłoby przejżyste powietrze i lepiej byłoby widać Tatry.

Już nie będę się kręcił koło Twojego domu bez pozwolenia i jakby co dam znać :-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-05-28 20:16:04

pieknie powedrowales Macieju -tylko pozazdroscic i wybrac sie tam .

"pikne"  zdjecia , "pikne"  góry .

"WSIO'piekne

Karol Barsolis  Turysta  Kulturowy

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2014-05-28 19:39:56

No, no, no. Szkoda, że nie dałeś znać, ze wędrujecie :) Tosz to koło domu mi Krajtroterzy łażą a ja nic o tym nie wiem ;) No więc, pierwszy to Wąwóz-do niego trzeba trochę zboczyć ze szlaku i nie jest widoczny z niego, drugi to Wyrwidąb leży przy szlaku czyli ten co mijaliście :) Trasa dobrze mi znana i podziwiam, że taki dystans wykonaliście :) Ile to km wyszło? 35? Zdjęcia cudowne. Moje się kryją :) Na następny raz jak ktoś się będzie wybierać do mnie dajcie znać :) może uda nam się razem powędrować :) Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany: 2014-05-28 19:42

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów
2014-05-28 09:09:12

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Fajnie z tymi zwierzętami :) no zmije i mi się spodobały, ale jakby to nasza Natalka zobaczyła to już możemy zapomnieć o takim szlaku :) [/cytuj]

Żeby było ciekawie to nie był typowy szlak, tylko asfalt dnem dolinki, wzdłuż drogi jakieś domy i dacze. Mnóstwo wodnistych chaszczy, strumień z jednej i strumyczek z drugiej strony drogi. Być może rozgrzany słońcem asfalt wyciągał te stworzenia z chaszczy, na jezdni sporo było rozjechanych

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-28 09:16

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2014-05-28 08:55:18

Fajnie z tymi zwierzętami :) no zmije i mi się spodobały, ale jakby to nasza Natalka zobaczyła to już możemy zapomnieć o takim szlaku :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów
2014-05-28 08:06:10

Foremny planik, z takimi Beskidami chciałoby się zaprzyjaźnić bliżej i odwiedzać, bo cóż to za przyjaźń na odległość?

Dolina węży była niesamowita, tylu żmij i innych takich stworzonek nie widziałem przez całe życie. Z miłych zwierzątek widzieliśmy jeszcze kuropatwę, jakieś jastrzębiowate i szczekającego jak wściekły pies jelenia (ten nas wystraszył, bo najpierw szczekał a potem wyrwał z chaszczy tuż przed nami i biegał dookoła jak nienormalny oszczekując z głębi lasu). Na szczęście takich przygód jak DoRi nie mieliśmy.

Racza i Rycerzowa są fantastyczne na nocleg, jeszcze fajnie byłoby przenocować na Rysiance.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-05-27 20:11:18

Warto realizować dojrzewające plany, bo niestety mogą zgnić po drodze. Super zdjęcia, piękne widoki takie do zakochania. Świetna relacja i trasa.

 

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-05-27 18:15:46

Pięna wyprawa góry super aż się chce wejść na szlak pozdrawiamy

 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-05-27 18:00:55

Piękne zdjęcia , a jeszcze piękniejsza wyprawa, aż się chce założyć buty i wyruszyć.

Avatar użytkownika
Ewelina Uzależniony od podróży 1771 kilometrów
2014-05-27 17:31:04

super wyprawa, a zdjęcia cudowne :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2014-05-27 15:18:01

Wspaniale powędrowałeś.Super fotki.Poprostu zazdraszczam.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-05-27 15:05:28

Plan dojrzewał,dojrzewał,aż ...został zrealizowany i przeszedł z działu planowania do archiwum. No robi wrażenie ta wyprawa Macieju,oj tak,tak...Może i zima nieco kondycję naruszyła,ale zupka chmielowa w zacnych okolicznościach przyrody najwyraźniej pomogła i przeszliście ładną trasę,a zdjęcia jakie zrobiłeś są po prostu niesamowite,wręcz nieziemskie. Podziwiałam i oglądałam je kilka razy. Brawo!!! Jednak "dolina węży" przeraziła mnie bardziej niż dziki i niedźwiedzie w relacjach Dori...mam głęboki wstręt do wszelkiej wijącej się gadziny, a tu w dodatku jadowitej ,bo z zygzakiem na grzbiecie..brrr...

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2014-05-27 14:53:00

Nie taki mały ten planik.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów
2014-05-27 12:51:01

dzięki Aniu,

w takich miejscach i w taką pogodę zdjęcia same wychodzą :-)

nasza DoRi mieszka w naprawdę pięknej okolicy,

do zazdraszczania

Ostatnio edytowany: 2014-05-27 12:53

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2014-05-27 12:23:42

Ale piękne zdjęcia poczyniłeś Macieju, raj dla oka! :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020