Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Brama wjazdowa na zamek Tęczyn, Anna Piernikarczyk

Południowe rubieże Jury - Krzeszowice i Rudno

2008-04-02
2008-04-02 10:40:36
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Wycieczka na zamek Tęczyn i w kilka innych jeszcze miejsc.

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Olkusz > Czerna > Krzeszowice > Rudno > Kościół Św. Marcina w Krzeszowicach > Pałac Potockich w Krzeszowicach > Bazylika w Olkuszu > Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu > Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu > Baszta w Olkuszu > Zamek Tenczyn > Sanktuarium w Czernej > Muzeum w Czernej
Wycieczka prowadzi przez południowe krańce Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym punktem na trasie jest Olkusz – historyczne miasto znane z kopalnictwa rud cynku i ołowiu. My skupiamy się jednak na atrakcjach dostępnych wokół Rynku. Widoczna jest tu piękna Bazylika Mniejsza Św. Andrzeja Apostoła (ul. Szpitalna 1) zbudowana z cegły i miejscowego czerwonego piaskowca. Warto zajrzeć do jej wnętrza, bowiem wystrój robi niemałe wrażenie.

Obok świątyni stoi zrekonstruowana baszta z fragmentem muru (ul. Basztowa) – jedyny zachowany w mieście element potężnego niegdyś systemu obronnego, wybudowanego za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Ponadto w Olkuszu zwiedzić można Muzeum Afrykanistyczne (ul. Szpitalna 32) - jedno z ciekawszych tego typu w Polsce, prezentujące kulturę, sztukę i zwyczaje mieszkańców Czarnego Lądu.

Żegnając Olkusz ruszamy do zacisznej Czernej – niewielkiej miejscowości, do której turystów, a przede wszystkim pielgrzymów przyciąga Sanktuarium MB Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego (Czerna 79) obejmujące klasztor karmelitów bosych (z nowicjatem zakonnym) powstały w 1629 roku jako erem oraz kościół Św. Proroka Eliasza z 1640 roku. Ze względu na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze, tereny przyklasztorne, kryjące zabytkowe obiekty i stacje drogi krzyżowej włączono do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Kolejnym punktem na trasie są Krzeszowice z kościołem Św. Marcina odznaczającym się oryginalną fasadą oraz pałacem Potockich. Niestety tu złapała nas mała ulewa, więc spacer odbył się dość szybko 🙂

Ostatnim już miejscem na naszym szlaku jest Rudno – maleńka wioska, aczkolwiek popularna wśród turystów za sprawą okazałych ruin średniowiecznego zamku Tenczyn wznoszących się na pobliskiej Górze Zamkowej (ponad 400 m n.p.m.). Najstarszy element budowli to Nawojowa Wieża, wzniesiona w I połowie XIV wieku przez kasztelana krakowskiego Nawoja z Morawicy. Jednak dopiero jego syn – Jędrzej był właściwym twórcą murowanego zamku. W XVI wieku podkomorzy wielki koronny Jan Tęczyński przekształcił ówczesny zamek w piękną, renesansową rezydencję.

Do dzisiaj zachowała się jedynie część murów mieszkalnych oraz baszty z wieżami, ale to wystarczy, aby oczami wyobraźni zobaczyć jego pierwotny kształt, ogrom i wspaniałość. Dojście na zamek jest dość strome, ale krótkie, toteż nie powinno sprawić większych problemów.

Okolice Rudna są niezwykle malownicze, dlatego też utworzono tu Rudniański Park Krajobrazowy z jurajskimi ostańcami i odkrywkami melafirów oraz Rezerwat Dolina Potoku Rudno z nieczynnym już kamieniołomem porfiru. Warto odwiedzić te strony…
Południowe rubieże Jury Baszta zamkowa Zamek Tęczyn Zamek Tęczyn Na zamku Tęczyn Olkusz - Rynek Deszczowy Olkusz Nasza ekipa Olkusz - baszta Baszta w Olkuszu Kościół Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu Ciekawy kościół w Krzeszowicach Olkuska Bazylika Krzeszówka Bazylika w Olkuszu Kaczki krzyżówki w Krzeszowicach Zamek Tęczyn z oddali Czerna W drodze na zamek Czerna - klasztor Zamek Tęczyn Źródło Eliasza w Czernej
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020