Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Park Miniatur w Ogrodzieńcu, Marcin_Henioo

Jura Krakowsko-Częstochowska

2013-07-29 - 2013-08-07
2014-04-29 12:01:10
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Tak naprawdę, wycieczka powinna się nazywac Jura Częstochowsko-Krakowska, ponieważ zaczęliśmy w Częstochowie, a zakończyliśmy w Krakowie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Częstochowa > Podlesice > Jasna Góra > Muzeum zapałek w Częstochowie > Aleja NMP w Częstochowie > Olsztyn koło Częstochowy > Zrębice > Złoty Potok > Żarki > Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku > Brama Twardowskiego w Złotym Potoku > Pałac w Złotym Potoku > Pstrągarnia w Złotym Potoku > Źródła Elżbiety i Zygmunta w Złotym Potoku > Dwór Krasińskich w Złotym Potoku > Staw Amerykan w Złotym Potoku > Sanktuarium w Leśniowie > Zamek w Olsztynie > Szopka w Olsztynie > Lelów > Biała Wielka > Podlesie > Przyrów > Święta Anna > Mirów > Bobolice > Góra Zborów - Jaskinia Głęboka > Grób Cadyka w Lelowie > Kościół św.Marcina > Młyn w Białej Wielkiej > Kościół św. Idziego w Podlesiu > Dwór szlachecki w Podlesiu > Kościół św. Doroty > Sanktuarium w Aleksandrówce > Zamek w Mirowie > Zamek Bobolice > Ogrodzieniec > Siewierz > Zamek w Siewierzu > Kościół Św. Macieja w Siewierzu > Romański kościół w Siewierzu > Rynek w Siewierzu > Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu > Zamek Ogrodzieniec > Gród na Górze Birów > Park Miniatur Ogrodzieniec > Pilica > Wolbrom > Rabsztyn > Olkusz > Bębło > Pałac w Pilicy > Kościół w Pilicy > Drewniany kościół w Wolbromiu > Kościół w Wolbromiu > Figurka św. Floriana > Baszta w Olkuszu > Rynek w Olkuszu > Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu > Bazylika w Olkuszu > Zamek Rabsztyn > Wierzchowie > Pieskowa Skała > Ojców > Grota Łokietka w Ojcowie > Ostańce w Ojcowie > Kaplica na wodzie w Ojcowie > Brama Krakowska w Ojcowie > Igła Deotymy w Ojcowie > Zamek Królewski w Pieskowej Skale > Maczuga Herkulesa > Jaskinia Wierzchowska Górna > Wygiezłów, Zamek Lipowiec > Wygiezłów > Zamek Lipowiec w Wygiezłowie > Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiezłowie > Zator > Park Ruchomych Dinozaurów w Zatorze > Kraków > Rynek w Krakowie > Kościół Mariacki w Krakowie > Wawel w Krakowie > Brama Floriańska w Krakowie > Zamek Królewski na Wawelu > Sukiennice w Krakowie > Smok Wawelski w Krakowie > Kazimierz w Krakowie > Ulica Grodzka w Krakowie > Katedra na Wawelu > Bębło, Chełmża

Dzień I. 29 lipiec 2013.Wyjazd z Chełmży z samiutkiego ranka. Najpierw przez Łódź (masakryczny przejazd przez miasto ze Strykowa- na Częstochowę).

Muzeum w Pieskowej Skale- krużganki
Muzeum w Pieskowej Skale- krużganki


Do Częstochowy dojechaliśmy około południa, skwar niemiłosierny. Parking w pobliżu Jasnej Góry, i wspinaczka w tym upale. Dobrze, że na placu Biegańskiego ustawiono kurtyny wodne, trochę się schłodziliśmy.

Przyznam, że na Jasnej Górze byłym po raz pierwszy w życiu, podobnie jak nasze dziecko.

Maszyna w Muzeum Zapałek w Częstochowie
Wygiezłów - Park Etnograficzny
Widok z grodu królewskiego na Górze Zborów

Po zejściu na dół, posiłek w pizzerii przy alei Najświętszej Maryi Panny, i spacerkiem do Muzeum Produkcji Zapałek, przy ulicy Ogrodowej 68. Bardzo ciekawa sprawa, dla mnie bomba, tym bardziej że mam pokrewne wykształcenie. Sam budynek oraz wewnątrz- zniszczone, widać, że tak sobie stoi nieco na uboczu i niszczeje. Tłumów nie było, razem z naszą trójką, było jeszcze małżeństwo z 2 dzieci. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o procesie produkcji, o historii, o maszynach. Mnie się podobało. Rodzinie też. Jeszcze parę fotek przy "igloo" z pudełek po zapałkach, zakup pamiątek, i powrót do auta.No i w końcu wyjazd z Częstochowy, i podróż przez Olsztyn do Podlesic, gdzie mieliśmy pierwszą bazę wypadową na Jurę. W gospodarstwie agroturystycznym - adres Podlesice 34. Bardzo mili ludzie, zwłaszcza gospodarz, który radził co, gdzie i jak...

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Dzień II. 30 lipiec 2013.

Rano po śniadaniu, wyjazd do Olsztyna. Zamek piękny, górujący nad okolicą. Poza tym, ryneczek, ruchoma szopka, kościół. Śliczne miasteczko.

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Później Zrębice i drewniany kościółek św. Idziego. Uwielbiam takie obiekty.

Następnie Złoty Potok (pyszny obiadek), Dwór Krasińskich, Staw Amerykan, Brama Twardowskiego (cudo), Źródła Zygmunta i Elżbiety, Pstrągarnia, (spacerkiem po szlaku wokół pstrągarni) i wyjazd do Żarek-Leśniowa, do sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej.

Kraków- na Wawelu
Pilica- rynek
Ojcowski Park Narodowy

Jakieś jeszcze drobne zakupy w Żarkach i powrót do Podlesic.

Dzień III. 31 lipiec 2013.

Olsztyn- panorama
Olsztyn- panorama

W tym dniu trochę się najeżdziliśmy, ale chcieliśmy jak najwięcej zobaczyć, jak najwięcej miejsc zwiedzić.

Rankiem wyruszyliśmy do Lelowa. Większe wrażenie zrobił na nas ryneczek i kościół św. Marcina. Grób Cadyka, taki sobie delikatnie mówiąc. Z Lelowa do Białej Wielkiej, zobaczyć młyn. Młyn piekny, okolica również, ale niszczejący.

Zator- DinoZatorLand- Park Dinozaurów
Zator- DinoZatorLand- Park Dinozaurów

Z Białej Wielkiej po drodze do Przyrowa, zahaczyliśmy o Podlesie (drewniany kościółek św. Idziego oraz zrujnowany dwór szlachecki). I tu refleksja nas naszła, jeśli coś znajduje się w rękach państwowych, to tak właśnie wygląda jak ten dworek. Z Podlesia objazdem (niestety, nadłożylismy sporo drogi) do Przyrowa, ale dzięki temu wyskoczyliśmy w Świętej Annie, gdzie byliśmy w sanktuarium, w końcu trochę strawy duchowej też trzeba do życia.

Ze Świętej Anny już jechaliśmy do Bobolic i Mirowa. Ten pierwszy zamek świetny (nie trzeba go chyba reklamować?) widać włożone w odrestaurowanie pieniądze, ale sporo jeszcze brakuje by odzyskał swój blask, natomiast Mirów, wiadomo, ruina, ale w pięknych okolicach jest ten zamek, te ostańce, kamienie, skałki, coś pięknego!

Zamek w Ogrodzieńcu- eksponaty
Lelów
Bębło

Z Mirowa już wracaliśmy do Podlesic, po drodze jeszcze udało nam się załapać na zwiedzanie Jaskini Głębokiej na Górze Zborów (tłumu na szczęście nie było, a wręcz przeciwnie, ledwośmy się załapali na wejście z kilkoma jeszcze osobami, które przyjechały na ostatnią chwilę).

To był bardzo napięty dzień... Ale bardzo ciekawy.

Okolice Bębła
Okolice Bębła

Dzień IV. 1 sierpień 2013.

Oczywiście po śniadanku, zapakowaliśmy się do auta i ruszyliśmy do Ogrodzieńca. Dzień zapowiadał się bardzo ładnie, ciepło i słonecznie.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Po dotarciu na miejsce, najpierw ruszyliśmy na górę Birów, zwiedzić Gród Królewski. Gród, jak gród, ale widoki śliczne. Z każdej strony. Jak zwykle, tłumów nie było.

Z powrotem w dół po schodkach, potem spacerkiem do zamku Ogrodzieniec. Zamek robi wrażenie swym ogromem i majestatem. Gdyby tak jeszcze był w lepszym stanie... Generalnie, zwiedzając Orle Gniazada, człowiekowi kołacze się wciąż myśl: "Przeklęci Szwedzi...!". Zwiedziliśmy sale tortur, oczywiście zamek włącznie z wieżą, oraz park miniatur, znajdujący się tuż u podnóży zamku. Świetna sprawa- Szlak Orlich Gniazd w miniaturce.

Ojcowski Park Narodowy- widoki z Jonaszówki
U źródeł Zygmunta i Elżbiety
Kraków

Po zwiedzaniu- obiad w pobliskiej karczmie, pyszne jedzenie, ja spróbowałem pierogi.

Po obiedzie- wyjazd do Siewierza, dość daleko, ale droga szybko minęła. W Siewierzu- koniecznie zamek (niestety nie był udostępniony zwiedzającym), kościół św. Macieja, piękny ryneczek, budynek Starej Gminy, gdzie obecnie znajduje się m.in. Izba Tradycji i Kultury Dawnej, oraz położony na cmentarzu za miastem (koniec języka za przewodnika) romański kościółek św. Jana Chrzciciela, znajdujący się przy ruchliwej trasie. Niewiele osób wie, że jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce! Piękny kościółek, tylko szkoda, że zamknięty na cztery spusty i nie udostępniony do zwiedzania. Polecam! Robi wrażenie, gdy pomyśli się, że powstał już w XII wieku...

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

No, a potem był już powrót przez Zawiercie na bazę, do Podlesic...

Dzień V. 2 sierpień 2013.

Zamek w Pieskowej Skale w miniaturze
Zamek w Pieskowej Skale w miniaturze

Pożegnaliśmy Podlesice, by ruszyć do drugiej bazy wypadowej, czyli do miejscowości Bębło, położonej na drodze z Olkusza do Krakowa.

Po drodze wstąpliliśmy do Pilicy, Wolbromia, na zamek Rabsztyn i do Olkusza.

Muzeum Zapałek w Częstochowie
Wygiełzów - Park Etnograficzny
Widok z grodu królewskiego na Górze Zborów

Pilica. Piękny ryneczek, zaniedbany zamek, popadający po śmierci Barbary Piaseckiej Johnson w ruinę, nie chcę tego komentować... Zamek ten był niegdyś zamkiem obronnym, o czym stanowią mury obronne.

Wolbrom, śliczny ryneczek, miasto żyjące jakby swoim życiem (ileż takich miasteczek, nieco zapomnianych, leżących gdzieś na uboczu jest w naszym kraju?), pomnik Kilińskiego, kościoły, w tym jeden piękny, drewniany. No i zakupy w Biedronce ;-)

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Zamek Rabsztyn, położony na wysokiej górze, był niestety niedostępny dla zwiedzających, ale obserwując krzątających się robotników, można było sądzić, że wkrótce coś się zmieni (kładli nową dróżkę dojścia z podnóży aż po sam zamek). Widoki na górze piękne.

No i Olkusz na koniec. To miasteczko wywarło na nas największe wrażenie, możo to przez Muzeum Afrykanistyczne? Fajna sprawa, a do tego przemiła obsługa, panie były bardzo ciekawe skąd jesteśmy, a córka dostała mnóstwo fajnych gadżetów. Polecam zwiedzenie tegoż muzeum. Poza tym, wiadomo- baszta, rynek (ogromny), kamienica zwana Batorówką i bazylika św. Andrzeja. Na więcej nie starczyło czasu, a szkoda, bo Olkusz ma jeszcze wiele więcej atrakcji. Z pewnością kiedyś tam jeszcze wrócimy. Ach, zapomniałbym, że zjedliśmy pyszny, spory obiad, za naprawdę niewielkie pieniądze...

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

A z Olkusza już prosto na bazę- do Bębła.

Dzień VI. 3 sierpień 2013.

Kraków- na Wawelu
Pilica- rynek
Ojcowski Park Narodowy

Z rana do Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Co za szczęście- zdążyliśmy akurat na pierwsze wejście. My i jeszcze jedna rodzina. Wewnątrz bardzo ciekawie- była też niespodzianka, ale nie zdradzę, jaka, by nie psuć zabawy. Radzę zwiedzić.

Następnie w autko i śmignęliśmy krętymi drogami do Pieskowej Skały. Ludu sporo. Zamek na Pieskowej Skale mnie rozczarował. Do ogrodów nie można było wejść, a po drugie- wewnętrzne krużganki były zasłonięte płachtami- akurat był remont :-( Muzeum na zamku spoko, ciekawe eksponaty, zwłaszcza dla mnie, lubię stare meble. Z zamku przeszliśmy się w stronę Maczugi Herkulesa. Powiem Wam, że najlepszy widok na maczugę jest z drogi asfaltowej, która jest na dole.

Olsztyn- ruchoma szopka
Olsztyn- ruchoma szopka

Potem skonsumowaliśmy obiad- odradzam jedzenie w pobliskim barze "na zakręcie" przy parkingach. Straszna obsługa i kiepskie jedzenie.

Z Pieskowej Skały śmignęliśmy do bram OPN- od strony Jaskini Łokietka, auto zostawiliśmy na parkingu nieopodal wejścia od zachodniej strony. Jaskinia Łokietka i tłum. To chyba dwa nierozłączne pojęcia. Turystów mnóstwo. A jaskinie piękne, ogromne, a i pan przewodnik ciekawie opowiadał. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania, zresztą, jak do wszystkich jaskiń.

Zator- DinoZatorLand- Park Dinozaurów
Zator- DinoZatorLand- Park Dinozaurów

Z jaskini udaliśmy się szlakiem (nie pamiętam którym) w stronę Bramy Krakowskiej- po drodze piękne widoki, skały, kotlinki. Coś wspaniałego. Następnie wzdłóż Prądnika aż do kaplicy na wodzie (akurat był ślub), i z powrotem. W drodze powrotnej weszliśmy jeszcze na Jonaszówkę, by podziwiać widoki. Na zamku w Ojcowie już nie byliśmy, nie zdążylibyśmy.

Potem do auta, i na bazę do Bębła.

Zamek w Ogrodzieńcu- eksponaty
Zamek w Mirowie
Jaskinia Wierzchowska Górna

Dzień VII. 4 sierpień 2013.

W tym dniu (niedziela) pojechaliśmy sobie do Wygiezłowa. Najpierw na zamek Lipowiec, weszliśmy na samą górę wieży, widoki wspaniałe, na szczęście mieliśmy dobrą pogodę. Warto kupić jeden bilet wspólny na zamek i do muzeum etnograficznego.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

W muzeum etnograficznym udało nam się natrafić na Dni Pszczelarza, zakupiliśmy pyszne miody, których w naszych rejonach nie widzieliśmy. Bardzo nam się podobało w samym muzeum, ale i pszczółki sobie pooglądaliśmy, i zjedliśmy w restauracji bardzo dobry obiad- szczerze polecam.

Dość szybko musieliśmy się zwijać, bo nadeszły burzowe chmury.

Zamek Lipowiec w Wygiezłowie
Zamek Lipowiec w Wygiezłowie

Dzień VIII. 5 sierpień 2013.

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje, w związku z tym, pojechaliśmy do miejscowości Zator- do DinoZatorLandu. By trochę rozrywki dla ciała, nie tylko dla duszy, dostarczyć sobie.

U źródeł Zygmunta i Elżbiety
Kraków
U źródeł Zygmunta i Elżbiety

Dziecku bardzo się podobało, zwłaszcza Park Mitologii, Park Dinozaurów i Lunapark. A nam najbardziej przypadł do gustu ten pierwszy.

Szkoda, że nie pojechaliśmy do Wadowic, byliśmy bardzo blisko, ale czasu już zbrakło. Następnym razem, gdy będziemy w Małopolsce, na pewno nadrobimy to.

Kraków
Kraków

Dzień IX. 6 sierpień 2013.

Kraków. I wystarczy. Tak naprawdę, by odwiedzić Kraków, trzeba by tygodnia pewnie. My byliśmy tylko jeden dzień, i to kilka godzin, więc ledwośmy liznęli Kraków. Byliśmy na Kazimierzu- piękne miejsce, jestem nim zachwycony. Poza tym, standardowo, Wawel, starówka i oczywiście obiad w MacDonaldzie, ale to i tak nieźle, tylko raz w trakcie całej wycieczki jedliśmy fast fooda.

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

O Krakowie napisano i powiedziano już wszystko, więc ja nie napiszę nic :-)

Podsumowanie.

Zamek w Pieskowej Skale
Muzeum Zapałek w Częstochowie
Wygiezłów - Park Etnograficzny

Ta wycieczka, nasza pierwsza wycieczka w Polsce, była bardzo udana, wracaliśmy do domu z poczuciem tego, że zobaczyliśmy kawał fajnej Polski. Co nam się najbardziej podobało? Chyba krócej by napisać, co nam się podobało najmniej... Chyba nie podobało nam się to, że nie zwiedziliśmy wszystkich miejsc, jakie sobie zaplanowaliśmy. Ale pierwsze koty za płoty, przynajmniej mamy doświadczenia, i następne takie wypady zaplanujemy już lepiej.

Polecam wszystkim, kto nie był na Jurze, naprawdę warto ją zwiedzić.

Gród królewski na Górze Zborów
Gród królewski na Górze Zborów
Uwaga duchy!!! Bobolice Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Kraków- na Wawelu Pilica- rynek Ojcowski Park Narodowy Olsztyn- rynek Zator- DinoZatorLand- Park Mitologii Zamek w Ogrodzieńcu- eksponaty Okolice zamku w Mirowie Jaskinia Wierzchowska Górna Zamek Rabsztyn Zamek Lipowiec w Wygiezłowie U źródeł Zygmunta i Elżbiety Kraków Kościół w Siewierzu Maczuga Herkulesa Muzeum Zapałek w Częstochowie Wygiezłów - Park Etnograficzny Widok z grodu królewskiego na Górze Zborów Zamek w Bobolicach Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Kraków- na Wawelu Pilica Ojcowski Park Narodowy Olsztyn- zamek Zator- DinoZatorLand- Park Mitologii Zamek w Ogrodzieńcu- eksponaty Okolice zamku w Mirowie Jaskinia Wierzchowska Górna Widoki z okolic zamku Rabsztyn Zamek Lipowiec w Wygiezłowie U źródeł Zygmunta i Elżbiety Kraków Uliczka w Siewierzu Zamek w Pieskowej Skale Eksponaty w Muzeum Zapałek w Częstochowie Wygiełzów - Park Etnograficzny Gród królewski na Górze Zborów Bobolice Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Kraków- na Wawelu Pilica- uliczki Ojcowski Park Narodowy- Prądnik Olsztyn- zamek Zator- DinoZatorLand- Park Mitologii Zamek w Ogrodzieńcu Zamek w Mirowie Jaskinia Wierzchowska Górna Zamek Rabsztyn Zamek Lipowiec w Wygiezłowie U źródeł Zygmunta i Elżbiety Kraków Zabytkowa kamienica w Siewierzu Maczuga Herkulesa Eksponaty w Muzeum Zapałek w Częstochowie Wygiezłów - Park Etnograficzny Gród królewski na Górze Zborów Zamek w Bobolicach Olkusz- Rynek Kraków- na Wawelu Pilica- w okolicach zamku Ojcowski Park Narodowy Olsztyn- zamek Zator- DinoZatorLand- Park Mitologii Park Miniatur w Ogrodzieńcu Zamek w Mirowie Jaskinia Wierzchowska Górna Widoki z okolic zamku Rabsztyn Zamek Lipowiec w Wygiezłowie Zrębice i drewniany kościółek św. Idziego Kraków Rynek w Siewierzu Pieskowa Skała Cuda-wianki w Muzeum Zapałek w Częstochowie Wygiezłów - Park Etnograficzny Widok z grodu królewskiego na Górze Zborów Zamek w Bobolicach Olkusz- Rynek Kraków- na Wawelu Pilica- zamek Ojcowski Park Narodowy Olsztyn- zamek Zator- DinoZatorLand- Park Mitologii Park Miniatur w Ogrodzieńcu Zamek w Mirowie Jaskinia Wierzchowska Górna Olkusz- Rynek Widok z zamku Lipowiec w Wygiezłowie Widok z zamku Lipowiec w Wygiezłowie Zrębice i drewniany kościółek św. Idziego Kraków Rynek w Siewierzu Zamek w Pieskowej Skale Cuda-wianki w Muzeum Zapałek w Częstochowie Wygiezłów - Park Etnograficzny Ogrodzieniec Zamek w Bobolicach Olkusz- Rynek Kraków Pilica- zamek Ojcowski Park Narodowy Złoty Potok Zator- DinoZatorLand- Park Mitologii Park Miniatur w Ogrodzieńcu Zamek w Mirowie Jaskinia Wierzchowska Górna Olkusz- Rynek Zamek Lipowiec w Wygiezłowie Sanktuarium- Żarki-Leśniów Kraków Rynek w Siewierzu Zamek w Pieskowej Skale Cuda-wianki w Muzeum Zapałek w Częstochowie Bębło - zajazd Ogrodzieniec W drodze do Jaskini Głębokiej na Górze Zborów Olkusz- kamienica w Rynku Kraków Pilica- uliczki Ojcowski Park Narodowy- Prądnik Złoty Potok Zator- DinoZatorLand- Park Mitologii Park Miniatur w Ogrodzieńcu Podlesie- kościół św.Idziego Jaskinia Wierzchowska Górna Olkusz- Rynek Olkusz- Baszta Wygiezłów - Park Etnograficzny Sanktuarium- Żarki-Leśniów Kraków Rynek w Siewierzu Ojcowski Park Narodowy Cuda-wianki w Muzeum Zapałek w Częstochowie Kociak w Bęble Ogrodzieniec- sala tortur W Jaskini Głębokiej na Górze Zborów Olkusz- Batorówka Kraków Pilica- rynek Ojcowski Park Narodowy Złoty Potok Zator- DinoZatorLand- Park Mitologii i pokaz fontann Park Miniatur w Ogrodzieńcu Podlesie- dwór szlachecki Jaskinia Wierzchowska Górna Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Wygiełzów - Park Etnograficzny Sanktuarium- Żarki-Leśniów Kraków- na Kazimierzu Siewierz- budynek Starej Gminy W Jaskini Łokietka Chatka w Podlesicach Zator- DinoZatorLand Zamek w Ogrodzieńcu W Jaskini Głębokiej na Górze Zborów Olkusz- bazylika św. Andrzeja Kraków Pilica- rynek Ojcowski Park Narodowy- kaplica na wodzie Złoty Potok Bębło Park Miniatur w Ogrodzieńcu Przyrów Zamek w Pieskowej Skale Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Wygiezłów - Park Etnograficzny Święta Anna- sanktuarium i krużganki Żarki-Leśniów Kraków- na Kazimierzu Kościół w Siewierzu W Jaskini Łokietka Zamek w Bobolicach Zator- DinoZatorLand- Lunapark Zamek w Ogrodzieńcu W Jaskini Głębokiej na Górze Zborów Olkusz- bazylika św. Andrzeja Kraków Wolbrom- pomnik Jana Kilińskiegi na rynku Ojcowski Park Narodowy- kaplica na wodzie Złoty Potok Kraków Park Miniatur w Ogrodzieńcu Przyrów Ogrody w Pieskowej Skale Przyrów Muzeum w Pieskowej Skale Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Wygiełzów - Park Etnograficzny Święta Anna- sanktuarium i krużganki Biała Wielka- młyn Kraków- na Kazimierzu Siewierz- romański kościół św. Jana Chrzciciela Ojcowski Park Narodowy Brama Twardowskiego Zator- DinoZatorLand- Lunapark Zamek w Ogrodzieńcu W Jaskini Głębokiej na Górze Zborów Olkusz- bazylika św. Andrzeja Kraków Wolbrom- rynek Ojcowski Park Narodowy- zamek U źródeł Zygmunta i Elżbiety Kraków Park Miniatur w Ogrodzieńcu Święta Anna- sanktuarium Muzeum w Pieskowej Skale Ratusz w Częstochowie Wygiezłów - Park Etnograficzny Wygiełzów - Park Etnograficzny Święta Anna- sanktuarium Biała Wielka Kraków- Smok Wawelski Siewierz- romański kościół św. Jana Chrzciciela Motylek w Ojcowskim Parku Narodowym Brama Twardowskiego Zator- DinoZatorLand- Lunapark Ogrodzieniec- piękne skałki Lelów- grób Cadyka Olkusz- bazylika św. Andrzeja Kraków Wolbrom- rynek Ojcowski Park Narodowy- zamek U źródeł Zygmunta i Elżbiety Kraków Park Miniatur w Ogrodzieńcu Święta Anna- sanktuarium Muzeum w Pieskowej Skale Jasna Góra Wygiełzów - Park Etnograficzny Wygiełzów - Park Etnograficzny Gród królewski na Górze Zborów Zamek w Bobolicach Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Kraków- reklama dźwignią handlu Widoki w Podlesicach Ojcowski Park Narodowy Motylek ze Złotego Potoku Zator- DinoZatorLand- Park Dinozaurów Zamek w Ogrodzieńcu Lelów- rynek Olkusz- bazylika św. Andrzeja Kraków Wolbrom- chatki Ojcowski Park Narodowy U źródeł Zygmunta i Elżbiety Kraków Park Miniatur w Ogrodzieńcu Park Miniatur w Ogrodzieńcu Muzeum w Pieskowej Skale- krużganki Klasztor Jasnogórski Wygiezłów - Park Etnograficzny Wygiezłów - Park Etnograficzny Gród królewski na Górze Zborów Zamek w Bobolicach Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu Kraków- na Wawelu Widoki w Podlesicach Ojcowski Park Narodowy Olsztyn- zamek Zator- DinoZatorLand- Park Dinozaurów Zamek w Ogrodzieńcu Lelów- kościół św.Marcina Olkusz- Rynek Kraków Wolbrom- drewniany kościół Ojcowski Park Narodowy- widoki z Jonaszówki U źródeł Zygmunta i Elżbiety Kraków
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2014-05-19 13:13:03

Wróciłam do Twojej wycieczki teraz żeby zdjęcia pogooglądać których wczesniej nie było :) Super, to taka Jura w pigułce, wiele udało Ci się w niej zawrzeć, gratuluję wspaniałej wyprawy na Jurę! :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-05-19 12:57:50

[cytuj autor=' Danuta']No, Marcin! Jestem pod wrażeniem!  Opis konkretny, dokładny i na temat. Plan wyprawy dopracowany ze szczegółami, widać nie marnowałeś czasu! Bardzo intensywne zwiedzanie! Do tego ładne zdjęcia i świetnie wytyczona trasa przejazdu. Cuda- wianki zapałczane widziałam w Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce. Czego to ludziska nie wymyślą:-) Pozdrawiam serdecznie :-) [/cytuj]

Dziękuję wszystkim za miłe słowa :-)

Fakt faktem, "trochę" czasu spędziłem przy planowaniu tej wycieczki. Jak mnie pamięć nie myli, to zacząłem już rozpoznawać temat w styczniu. Generalnie, to przy pierwszej takiej wyprawie, nie chciałem popełnić zbyt wielu błędów przy planowaniu, ale też z drugiej strony, zostawilismy sobie mały margines na improwizację (1 dzień), i pojechaliśmy do Zatorlandu, mimo, że tego nie planowaliśmy. To wyszło tak ad hoc.

Z drugiej strony, też nie obejrzeliśmy wszystkiego, co chcieliśmy, więc na pewno za jakiś czas wrócimy na Jurę, by wszystko nadrobić.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-05-16 17:33:58

No, Marcin! Jestem pod wrażeniem!

 Opis konkretny, dokładny i na temat. Plan wyprawy dopracowany ze szczegółami, widać nie marnowałeś czasu! Bardzo intensywne zwiedzanie! Do tego ładne zdjęcia i świetnie wytyczona trasa przejazdu.

Cuda- wianki zapałczane widziałam w Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce. Czego to ludziska nie wymyślą:-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2014-05-16 17:00:14

Bardzo dużo zwiedziliście .Program zwiedzania był świetny. W wielu miejscach byłem ale nie wszędzie.Piątka odemnie.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-05-10 08:16:42

Wrzucę zdjęcia wkrótce.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-05-09 13:57:16

Opis super. Sporo zwiedziliście i zobaczyliście, ale brakuje mi do tych wszystkich miejsc ZDJĘĆ. A z tego co już doczytałam lubisz fotografie. Więc proszę o fotograficzną relację. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020