Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

Waldkater-Leśny Kot

2014-04-06
2014-04-12 09:13:48
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Spacerkiem przez Lasek Północny w Słupsku

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Słupsk

Nie zawsze trzeba daleko jechać by dobrze wypocząć. Niedzielne popołudnie spędziliśmy więc w słupskim Lasku Północnym.Miejsce to chyba od zawsze pełniło rolę miejskiego lasu, który zarówno dostarczał mieszkańcom drewno ,jak i stanowił wspaniałe miejsce do spacerów. Dawniej teren ten nazywano Długimi Wzgórzami lub Wzgórzami Młyńskimi. W XIX wieku rajca miejski Karl Schrader założył tu 87 hektarowy park miejski. Nasadzono tu mnóstwo gatunków drzew oraz iglaków,zagospodarowano stawy o miłych da ucha a nazwach : staw z wodotryskiem,staw Złota Rybka, staw Różany. Od 1889r, park funkcjonował pod nazwą Waldkater czyli Leśny Kot. Z powodzeniem działały tu dwie restauracje ,a parkowe aleje oblegane były przez spragnionych natury mieszkańców. Niestety,parkowy charakter lasku zatracił się po wojnie. Co prawda nadal był on i jest do dziś miejscem idealnym na spacery,jazdę na rowerze,biegi i przejażdżki konne,jednak dawne nasadzenia pozarastały lub wyginęły ,a stawy zarosły.Obecnie od paru lat trwają prace przywracające Laskowi Północnemu dawny status miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym punktem tych zabiegów jest budynek dawnej restauracji Waldkater-Leśny Kot. Po likwidacji restauracji w budynek przechodził różne koleje losu. Podobno mieściła się tam nawet przez jakiś czas izba porodowa organizacji Lebensborn ( którą po wojnie uznano za zbrodniczą). Po wojnie mieściło się tu kolejno prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę ( głównie z terenów Górnego Śląska),przedszkole specjalne i żłobek. Potem budynek przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna,a w 2010r, obiekt kupił prywatny inwestor.

Od tej chwili rozpoczęto starania o przywrócenie miejscu dawnej świetności. W wyremontowanym budynku mieści się obecnie hostel Leśny Kot,sala konferencyjna oraz Muzeum Miasta Słupska. Naprzeciwko obiektu zorganizowano teren rekreacyjny z ogromnym parkiem linowym,miejscem na ognisko ,ptaszarnią i mini-zwierzyńcem. Na szerokich alejach lasku wytyczono szlaki tras lekkoatetycznych ze ścieżką zdrowia i silownią na świeżym powietrzu oraz trasy do przejażdżek konnych. Uprawianiu sportu terenowego sprzyja także pobliski stadion 700-lecia.

wejście na teren Lasku Północnego
leśny strumyk
leśny strumyk

Miło tak spacerować wśród drzew tropiąc wiosnę ( znaleźliśmy całe polany kwitnących zawilców!), a jednocześnie wspominając przeszłość. Kiedyś przyjeżdżałam tu na spacery z moimi rodzicami,potem z własnymi dziećmi,teraz przyprowadzam wycieczki szkolne. Miejsce zmienia się na plus. Oby tak dalej.niezwykły okaz przy wejściu lasu leśna alejka ścieżka zdrowia ścieżka zdrowia leśny strumyk leśn staw widok na teren mini-zoo teren przy Leśnym Kocie altana przy Leśnym Kocie Leśny Kot mini-zoo mini-zoo Leśny Kot park linowy park linowy
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-04-15 17:00:20

Prezentujesz Danusiu bardzo ładne miejsce z ciekawą historią. Wiosna coraz intensywniej wkracza zielenią i kwiatami. Doskonałe miejsce na wypoczynek: blisko, kameralnie, urokliwie.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-04-13 08:08:32

To prawda,ciekawostki przyrodnicze,kulturowe i historyczne można znaleźć także w najbliższej okolicy. Szczególnie lubię takie miejsca,które mają w sobie jakąś historię w tle,tak  Leśny Kot.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-04-13 06:49:26

[cytuj autor='M Ela']Masz racje Danusiu, nawet w najblizszej okolicy można wypatrzeć coś ciekawego. Super relacja i zdjęcia.  [/cytuj]

Zgadzam się z Elą. Każdy w swoim miejscu zamieszkania ma nie jedno ale wiele takich ciekawych, fajnych miejsc do zobaczenia czy pospacerowania jak Danusia. Ja nigdy nie narzekałem  - wsiadam na rower i smyk zasuwam podziwiać okolicę. Są piękne krajobrazy jest ciekawa przyroda albo ciekawostki przyrodnicze, zabytki, fajne różne ciekawe budowle, jeziora, rzeki itp. Naprawdę jest co oglądać w samym mieście jaki i w najbliższej okolicy-dosłownie.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-04-12 21:20:45

Masz racje Danusiu, nawet w najblizszej okolicy można wypatrzeć coś ciekawego. Super relacja i zdjęcia. 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-04-12 20:57:44

wedrowki tylko  wedrowki dla NAS -grautalacje  za wiosenne atrakcje.

 

Karol

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2014-04-12 14:54:13

Fajne miejsce na spacery.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2014-04-12 12:15:38

Super, świetne miejsce na weekendowy spacerek :) Fajnnie jak miejsce zaczyna żyć na nowo a nie podupada, to budujące :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19108 kilometrów
2014-04-12 11:12:27

Przyjemne miejsce na spacer,

w miastach powinno być jak najwięcej zieleni i takich miejsc,

zwłaszcza w dużych miastach

pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020