Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek w Krasiczynie, Anna Piernikarczyk

Zamek w Krasiczynie

2014-04-05
2014-04-09 12:33:42
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134495 kilometrów

Dogłebna wizyta na przepięknym zamku w Krasiczynie

Z wszystkich miejsc, jakie odwiedzilismy podczas wycieczki na Podkarpaciu, najbardziej zauroczył mnie zamek w Krasiczynie. Mieliśmy szczęście zwiedzać go bardzo dokładnie, choć nie szczyci się wspaniałymi wnętrzami, to właśnie takie zamki lubię, z tajemnicą i surowe. Jego budowę rozpoczął w XVI wieku Stanisław Krasicki, ale znaczącym właścicielem, który przyczynił się do rozwoju zamku był Marcin Krasicki.Z zewnątrz zamek w Krasiczynie przez kilkadziesiąt ostatnich lat był odnawiany, w efekcie czego prezentuje się wspaniale, dziedziniec mnie zachwycił. Może każdy wie, że zamek otaczają 4 baszty, ale pewnie nie każdy wie, dlaczego każda jest inna. Każda bowiem powstała dla kogo innego. Dziś dla turystów podczas zwiedzania niedostępna jest tylko jedna baszta - królewska. Mieszczą się w niej hotel i biura. Baszty wybudował wspomniany już Marcin Krasicki.

Krasiczyn
Krasiczyn


Zacznijmy od Baszty Boskiej - tutaj zachwyca odrestaurowana niemałym kosztem kaplica porównywana z kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Wspaniała jest ta kaplica, misternie zdobiona, ze złoconym ołtarzem. Mieści się tutaj sarkofag Zosi Sapieżanki - córki Leona Sapiehy, która przeżyła zaledwie 16 wiosen. Ponoć jej duch pojawia się na zamku - to biała dama krasiczyńskiego zamku. Co ciekawe, a zarazem tragiczne, ten książę Leon czyli dziadek kardynała Adama Sapiehy miał 9-cioro dzieci, z czego tylko Adam Stanisław dożył dorosłości (ojciec kardynała). Pozostałe dzieci zmarły w wieku od 1-20 lat, wiekszość poniżej 8 roku życia. Ponoć było tak dlatego, że małżeństwo to było związane rodzinnie, a nie od dziś wiadomo, że wówczas geny są słabsze i bardziej podatne na choroby.

Właśnie pod kaplicą, w piwnicach zamkowych mieści się krypta Sapiehów, choć dziś poukładana, tak faktycznie ciała zgromadzone są w kilku zaledwie trumnach, z czym znów wiąże się tragiczna opowieść, bowiem podczas II wojny światowej Rosjanie, a właściwie skośnoocy dzicy ze wschodu zniszczyli dotychczasowe groby Sapiehów, a jakby tego było mało rozczłonkowali ich ciała i porzucili posrodku krypty.

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn zamek

Nie był to ich jedyny rozbój, w zamku, gdzie na podłogach leżały perskie dywany, było ogrzewanie, wspaniałe meble i łoża, zniszczyli posadzki, nawlekli słomy i na niej spali. Widać luksus ich przerósł.Później zwiedzaliśmy Basztę Szlachecką (Rycerską), łącznie z wejściem na jej szczyt. W Baszcie Papieskiej, której attyka odwzorowuje koronę papieża Klemensa XVIII, zobaczyć można salę Kardynała i trofea myśliwskie Leona Sapiehy, który jeździł polować do... Afryki! W podziemiach tej baszty urządzono lochy.

Krasiczyn
Krasiczyn

Dziedziniec zamku zdobią dekoracje sgraffitowe - coś na kształt rzeźbienia w świeżym tynku. Odwiedzać można też wysoką wieżę Zegarową. Z wnętrz tak naprawdę tylko kaplica jest pięknie odnowiona a to dlatego, że częściowo skończyły się fundusze, a poza tym dlatego, że być może zamek trzeba będzie oddać spadkobiercom - potomkom Sapiehów, którzy mieszkają w Belgii i nie wiele mają wspólnego z tym miejscem dziś.

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn Krasiczyn widok z baszty szlacheckiej Krasiczyn Krasiczyn park zamkowy Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn baszta szlachecka Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn kaplica zamkowa Krasiczyn Krasiczyn krypty Krasiczyn zamek krypty Krasiczyn Krasiczyn lochy Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn - pamiątki po polowaniach Krasiczyn Krasiczyn zamek Krasiczyn
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134495 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19153 kilometrów
2014-04-11 09:16:15

prawda, zamek jak z bajki

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Ewelina Uzależniony od podróży 1771 kilometrów
2014-04-10 21:39:02

zamek faktycznie bardzo ciekawy, ma w sobie coś wyjątkowego. Wycieczka super:)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-04-10 10:17:03

Aniu widać wybraliście same perełki podkarpacia zamek w Krasiczynie cudny pozdrawiamy.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46992 kilometrów
2014-04-10 09:42:41
Wspaniały zamek.Poprostu zazdraszczam.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134495 kilometrów
2014-04-09 20:14:27

Dziękuję Wam, naprawdę Krasiczyn jest wspaniały

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2014-04-09 17:36:23

Krasiczyn robi wrażenie : zamek, park, stawy to wszystko tak cudnie się komponuje. Jest poprostu pięknie :) Spędziliśmy tam cały dzień. 

Mam nadzieję, że uda mi się tam jeszcze kiedyś pojechać .

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-04-09 15:49:21

Piękny zamek i piękne zwiedzanie. Gdy byliśmy w Krasiczynie trwał remont i nie dało się zwiedzać. Ale nawet wtedy zamek robił wrażenie,a na Twoich zdjęciach prezentuje się po prostu bajkowo. W parku widziałam też wspaniałe plenery np. do ślubnych fotografii,więc sporo tych par nowożeńców tam wtedy krążyło.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-04-09 15:43:42

zamek w Kasiczynie jak z bajki .

wypada mi -

tylko pozazdroscic takiej podrozy

 

karol Barsolis

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020