Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Krasnale są bardzo niewielkie i czasem trudno je wypatrzeć..., Danuta

To nie Prima Aprilis czyli Reportaż z życia Krasnali

2014-03-23
2014-04-01 10:42:05
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie…

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tychy > Katowice > Wrocław

Wracam na Dolny Śląsk i odwiedzam Wrocław.Wrocław, bo … dawno tam nie byłam, a zwiedzanie Wrocławia połączone miało być z poszukiwaniem Krasnali.

Krasnal Murarz spogląda na przechodniów z góry
Krasnal Murarz spogląda na przechodniów z góry

Poza tym była to wycieczka- niespodzianka urodzinowa dla mojego Męża, który w tym roku obchodził okrągłe urodziny. To Danusia z PSz podpowiedziała mi taką formę świętowania i był to strzał w dziesiątkę!

Coś takiego jest na Dolnym Śląsku, że cały czas się czegoś szuka.

Krasnale Ślepak i Głuchak. Obok Krasnala W-Skersa należą do trójki niepełnosprawnych krasnali Wrocławia.
Krasnal Antykwarek
Państwo Krasnalscy przed USC


Będąc w ubiegłym roku w okolicach Szklarskiej Poręby- wędrowaliśmy szlakami izerskich tajemnic. Szukaliśmy tam głazów z symbolem atrakcji, nazwą i hologramem. To z kolei podpowiedziała mi Ela z PSz- właśnie tam spędziłam wspaniałe wakacje i bardzo Ci Elu jestem wdzięczna za te zachęty.

Odnajdywanie symboli- znaków czy Krasnali to doskonała zabawa, a tropienie sprawia nam niesamowitą frajdę.

Krasnal Gołębnik przyleciał albo właśnie odlatuje na swoim gołąbku
Krasnal Gołębnik przyleciał albo właśnie odlatuje na swoim gołąbku


Oznajmiam wszystkim, że Wrocław to miasto Krasnali. Jest dosłownie opanowane przez ród Krasnoludków! To małe ludziki, które można znaleźć wszędzie. Spacerują po chodnikach, siedzą na lampach, leżą w trawie, wspinają się po murze, są też na szyldach.

Pierwszego Krasnala zobaczyliśmy na Holu Dworca PKP. Bardzo trudno było go wypatrzyć i w momencie kiedy już miałam pytać pracownika ochrony Kolei: przepraszam, czy nie widział pan krasnoludka?- zobaczyłam GO! Krasnal Podróżnik ciągnął ciężką walizkę- pewnie spieszy się na pociąg.

Krasnal Puszczający Stateczki
Krasnal Puszczający Stateczki

Dalej już było łatwiej. Na II peronie dworca kolejowego- tuż przy schodach- stoi Krasnalka- Kolejarka. Pogodna i uśmiechnięta, z lizakiem w dłoni.

Wychodzimy z budynku Dworca i zaraz na brzegu trawnika leży Rozmarzony Krasnal – wpatrzony w pochmurne niebo. Tuż obok- kolejny Krasnal- z wysokości potężnej walizy – bacznie obserwuje okolice.

Krasnal Arcik Podróżnik to obieżyświat
Krasnal Eskulapek
Krasnal Aktor

Wyruszyliśmy na podbój Wrocławia. Ja z aparatem fotograficznym i planem, małżonek z mapą.

Niestety pogoda bardzo szybko nam się popsuła i zwiedzanie miasta odbywało się pod parasolami. Cały dzień padało.

Krasnali Śpioch czyli Krasnal Chrapek
Krasnali Śpioch czyli Krasnal Chrapek

Niedaleko kasyna Olimpic mijamy aż trzy Krasnale. To Pokerek, Hazarduś i Farciarz. Zapamiętale oddają się hazardowi nie bacząc na mijających ich przechodniów.

Dalej – przy nieczynnym kiosku z prasą stoi Krasnal Gazeciarz, a po ścianie antykwariatu wspina się Krasnal Antykwarek. Pewnie zaraz oberwie po łapkach od pulchnej Wenus stojącej na parapecie…

najmłodsza z wrocławskich krasnali- Zikusia
najmłodsza z wrocławskich krasnali- Zikusia

Przed Teatrem Lalek w fontannie oglądamy całą gromadę Krasnali: to Krasnale Wodne- Puszczający Stateczki, Karmiący Ptaki, Ogrodnik, Aktor, Parasolnik, Wierzbownik i Krasnal Zbierający Wodę. Ciekawa gromadka!

Po drugiej stronie ulicy- przed jedną z witryn remontowanej Biblioteki przysiadł Krasnal Bibliofil. Bezpiecznie się schował przed deszczem.

Krasnal Karmiący Ptaki
Krasnal Rzeźnik przed wejściem do piwniczki
Krasnal Ogrodnik

Plan zwiedzania miasta trzeba było trochę zreformować i dzięki temu odwiedziliśmy Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Jedyne takie w kraju. Zaraz przy wejściu – wewnątrz budynku- czekał na nas Krasnal Listonosz- czyli kolejna porcja szczęścia. W Muzeum oglądaliśmy piękne kolekcje znaczków pocztowych, szyldy i skrzynki pocztowe. Przenieśliśmy się w czasie poznając historię poczty polskiej. Przedstawione telefony, dalekopisy i centrale telefoniczne- pamiętam jeszcze z użytku dziennego.

Muzeum czynne jest w niedziele od 11,00 do 16,00 a wstęp jest bezpłatny.

Krasnale Pożarki
Krasnale Pożarki

Dalej maszerujemy ulicą Oławską. Tu na latarniach wypatrujemy Krasnale Słupniki Oławskie. Siedzą wysoko i z góry obserwują okolice. Spryciarze! Podglądają Krasnale Grajka i Melomana. Im- w ogóle nie przeszkadza deszcz, tacy są rozmarzeni.

Wracamy na ul. Świdnicką. Stojący tam Krasnal Florianek ma najbardziej chyba wygłaskane nakrycie głowy. I nie ma się czemu dziwić, bo jest on pierwszym kominiarzem wśród krasnali i każdemu przyniesie szczęście. Całkiem blisko stoi Eko Krasnal czyli Recyklinek. Stoi przy potężnym koszu przypominając o ochronie środowiska naturalnego.

Krasnal Parasolnik- chroniący Królową Żabę :-)
Krasnal Parasolnik- chroniący Królową Żabę :-)

Krasnal Temidek zadomowił się przy samym budynku Okręgowej Izby Radców Prawnych. Musiałam się nieźle nagimnastykować, aby „przyciągnąć” jego portret.

Z kolei Krasnal Murarz spogląda na przechodniów z góry. Przysiadł na szyldzie Cechu Rzemiosł Budowlanych i tam duma.

Krasnale Ogorzałek i Opiłek - ich nie dotyczy zakaz spożywania alkoholu na ulicy
a tu Krasnal Wierzbownik
Krasnal Śpioch przed wejściem do osady Krasnali

Urocze Krasnale to Młoda Para czyli Państwo Krasnalscy. Elegancko ubrani- świeżo pobrani, zakochani i szczęśliwi- stoją przed budynkiem USC.

Krasnal Arcik Podróżnik to obieżyświat. Z walizeczką krążył pewnie po Wrocławiu. Mielismy szczęście zastać go tuż obok Krasnala Chrapka – największego śpiocha wśród Krasnali. Buciki ładnie ustawione, drzemie sobie wygodnie rozłożony.

We wrocławskich Jatkach zamieszkał kolejny Krasnoludek- Rzeźnik. W ręku dzierżąc toporek stoi przy wejściu do krasnalich magazynów.

Przed kościołem św.Elżbiety- upamiętniając w ten sposób trzy jego pożary stoją Krasnale Pożarki. Po drugiej stronie ulicy Krasnale Ogorzałek i Opiłek- całkiem oficjalnie polewają sobie okowitę!

Krasnal Zbierający Wodę
Krasnal Zbierający Wodę

A parę kroków dalej- obok wejścia do podziemnej osady siedzi Krasnal Śpioch.

Wkraczamy na Rynek i tuż przy kamieniczkach Jaś i M Małgosia dostrzegamy największego miłośnika miasta a jest nim Krasnal WrocLovek! Uśmiechnięty, rozpromieniony wita turystów na Wrocławskim Rynku.

Krasnal WrocLovek
Krasnal Podróżnik na Dworcu PKP- pierwszy znaleziony !
Krasnal Bibliofil

Jest już coraz bardziej mroczno, ale dalej robię zdjęcia. Krasnal Suvenirek z paczuszką prezentu- już jest uwieczniony. Przy wejściu do banku – oddział Krasnoludzki stoi Krasnal Bankuś, a obok z workiem pieniędzy Krasnal Wypłatnik.

Na Rynku jest chyba największe skupisko Krasnali. Największy Krasnali łakomczuch rozparty na ogromnym talerzu to Krasnal Obieżysmak. Wysoko na ścianie budynku stoi Krasnal Dryndek- konwersuje przed telefon nie zważając na koszty połączenia.

Krasnal Suvenirek z prezentem w łapce
Krasnal Suvenirek z prezentem w łapce

Dalej nad wejściem do Restauracji znajdujemy Krasnalkę Bawarkę. Przysiadła na beczce i wznosi toasty kuflami ze złocistym trunkiem.

Przed wejściem do budynku Ratusza stoją Krasnale Ślepak i Głuchak. Obok Krasnala W-Skersa należą do trójki niepełnosprawnych krasnali Wrocławia.

Krasnalka Kolejarka na II peronie Dworca PKP
Krasnalka Kolejarka na II peronie Dworca PKP

Na parapecie restauracji Spiż wylądował Krasnal Gołębnik. Odpoczywa po ciężkim dniu ze swym gołębim przyjacielem.

Wracamy do autobusu. Przy drodze mamy szczęście jeszcze zobaczyć Krasnala Eskulapka i uroczą Krasnalkę Zikusię. Przyszła na świat w marcu 2014 i ulokowała się przy witrynie Apteki.

Krasnal Listonosz

Wiele jest jeszcze Krasnali we Wrocławiu. Mam nadzieję kiedyś tam wrócić i Reportaż Krasnalowy uzupełnić!

Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie…

jeden z Krasnali- Słupników Oławskich
jeden z Krasnali- Słupników Oławskich
. Przy wejściu do banku – oddział Krasnoludzki stoi Krasnal Bankuś Rozmarzony Krasnal Zadumane Krasnale Grajek i Meloman ... a obok Krasnal Wypłatnik Florian- Krasnal przynoszący szczęście Krasnal Obieżysmak Pokerek, Hazarduś i Farciarz Krasnal Recyklinek Krasnal Dryndek załatwia krasnalom dostęp do internetu :-) Krasnal Gazeciarz Krasnal Temidek Krasnalka Bawarka
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-06-16 00:06:16

Wrocław to miejsce które potrafi zachwycić wieloma atrakcjami. Poszukiwanie krasnali jest dodatkowym urozmaiczeniem, ciekawostką  i zabawą. I to bez względu na pogodę :-)

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Mariannna Domator 8 kilometrów
2014-06-13 15:55:38

No własnie, trzeba dodać, że krasnali z roku na rok przybywa. Tylko w tym roku pojawilo się ich conajmniej 14, a słyszałam plotki o 15...

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2014-04-03 20:29:25

Trochę mieszkałem we Wrocławiu, ale te krasnale wylazły z Szuflandii chyba sporo później. Piękne miasto, takie je pamiętam, pewnie po części z sentymentu, bo to wciąż jest miasto. Po powodzi wypiękniało, a ja wreszcie zrealizuję plan żeby je znów odwiedzić, oby

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Ewelina Uzależniony od podróży 1771 kilometrów
2014-04-02 18:38:56

Dziękuję za cenne informacje :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-04-02 18:35:47

Cieszę się Ewelino, że podsunęłam Ci pomysł na wspaniałą wyprawę. Trzymam kciuki- żeby wyjazd doszedł do skutku i już się cieszę na Twoją relację.

Podpowiem tylko że od stycznia 2014 - wystawy stałe w Muzeum Miejskim miasta Wrocławia wraz ze wszystkimi oddziałami- udostępniane są bezpłatnie. Natomiast Muzeum Poczty i Telekomunikacji /jedyne takie w kraju/- w niedziele jest bezpłatne.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Ostatnio edytowany: 2014-04-02 18:36

Avatar użytkownika
Ewelina Uzależniony od podróży 1771 kilometrów
2014-04-02 18:14:38

Wycieczka rewelacyjna tak mnie zainspirowała, że Wrocław w tym roku obowiązkowo:) a galeria niesamowita :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-04-01 18:37:57

[cytuj autor=' Danusia']Super,tak oto rodzą nam się wspólne,krajtroterskie tradycje:-) Urodziny w trasie,czy na szlaku. Ostatnio edytowany: 2014-04-01 12:14[/cytuj]

 

Pomysl jest super :) chyba tez tak będę swiętować urodziny :) . Fajny krajtroterski patent. Natomiast krasnale- rewelka. Widzę, że jest ich naprawdę sporo :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-04-01 16:39:29

Pieknie Danusiu i Marianie uzupełniliście kolekcję Krasnalową! Tak, znam krasnalową stronę, ale nie wszystkie są tam wymienione. Jest ich coraz więcej. Jednych przybywa, a inne niestety zostają zabrane "na pamiątkę" i szukanie ich jest bezcelowe.

Urodziny w trasie czy na szlaku spodobały się nie tylko mnie ale i moim znajomym. Inspiracje z PSz idą w eter!

Pozdrawiam cieplutko wszystkich tu zaglądających :-)

Avatar użytkownika
Grzegorz Uzależniony od podróży 1049 kilometrów
2014-04-01 15:28:11

Oj dawno już nie byłem we Wrocławiu a miasto wspaniałe! Fantastyczna wycieczka i krasnale też świetne!!!! Pozdrawiam serdecznie!!!!

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-04-01 15:07:49

Mam jeszcze Papę Krasnala,Motocyklistę,Klucznika i Turystę.

A wszystkie wrocławskie krasnale mają swoją własną stronę www.krasnale.pl

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2014-04-01 14:35:27

Gratulacje. Za każdym razem będąc w Wrocławiu ich szukam ale Twoja kolekcja jest wspaniała.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-04-01 12:50:59

piekne krasnale  , chodza  gdzie  popadnie

Karol

Ostatnio edytowany: 2014-04-01 13:55

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-04-01 12:14:21

Super,tak oto rodzą nam się wspólne,krajtroterskie tradycje:-) Urodziny w trasie,czy na szlaku.

Ostatnio edytowany: 2014-04-01 12:14

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2014-04-01 11:59:00

Pięknie ! Serio pełno już tych krasnali :)

My tez byliśmy na urodzinowym wyjeździe w Nysie w tym roku :) Więc chyba dołaczamy do tradycji Krajtroterów :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-04-01 11:49:40

Danusiu! Szukanie Krasnali to była prawdziwa rywalizacja. W styczniu we Wrocławiu był mój Syn- Tomek i ja miałam za zadanie znaleźć więcej skrzatów od niego. Mapki nie miałam, ale dokładnie rozpracowany planik miasta. I miałam szczęście- udało się!

Urodziny w plenerze to już będzie tzw. Tradycja rodzinna. Mam nadzieję, że moje- we wrześniu - również uczcimy wyjazdowo.

Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-04-01 11:45:08

Hoho,ile to krasnali odnaleźliście:- !!!  Nam ,mimo zakupionej krasnalkowej mapki nie udało się wytropić ich aż tak wiele. Taka forma zwiedzania i promocji miasta  jest rewelacyjna,zwłaszcza ,że krasnali wciąż przybywa. Imiona maja świetne i pomysły na ich powstanie wciąż mnie zaskakują.

Do Twojej kolekcji krasnali dorzucam Pierożnika ,Kuźnika, Giełdusia i Długiego.

Co do pomysłu na urodziny,to uważam,że to świetny pomysł na wspólne ich świętowanie ,miło mi,że Cię zainspirowałam. Mam nadzieję,że w tym roku nastąpi kontuacja i moje  tegoroczne urodziny także będą związane z jakimś ciekawym wyjazdem w Polskę:-)

Ostatnio edytowany: 2014-04-01 12:05

Ostatnio edytowany: 2014-04-01 12:06

Ostatnio edytowany: 2014-04-01 15:00

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-04-01 11:09:03

Witaj Elu! Masz rację - poszukiwania ogromnie wciągają. I gdyby nie zmęczenie i zapadająca noc- pewnie jeszcze długo mogłabym tam wędrować. To Ty zwróciłaś mi kiedyś uwagę na  atrakcje- podobnie oznakowane symbole, figurki czy postaci. Dzięki!

Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-04-01 10:52:29

Super Danusiu. Zabawa świetna, dla dorosłych i dla dzieci. Sama odnalazłam parę tych urwisów. A czym więcej ich znajdziesz tym więcej chcesz. Brawo. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020