Rowerowa wycieczka do lasu zagórskiego w Sosnowcu

Rowerowa wycieczka do lasu zagórskiego w Sosnowcu prastara Puszcza Pakosznica

W sobotnie popołudnie korzystając z ładnej pogody wybrałem się pierwszy raz w tym roku na rower.Obrałem trasę łatwą i znajdujacą się całkiem nie daleko.Wyruszyłem oczywiście jak zawsze z dzielnicy Zagórze i kierując się w kierunku Dąbrowy Górniczej na wysokości hali sportowej skręciłem w prawo aby ulicą Modrzewiową dotrzeć do lasu.Sam wjazd do lasu trochę nie ciekawy przez zalegajace po bokach drogi śmieci ale po kilku dziesięciu metrach można już się cieszyć przyrodą.Dużo bocznych drużek w które nawet nie wjezdzałem chyba że widziałem coś ciekawego np kochbunkry rozsiane po całym lesie.Można jeszcze zauważyć pozostałości okopów które łączyłu ze sobą ów bunkry.Natrafić również można na pozostałości starej kopalni która niegdyś znajdowała się na tym obszarze jak również na wał i pozostałosci starego wiaduktu koleji Warszawsko Wiedeńskiej,niestety nie natrafiłem na ten obiekt,jak również na miejsce starych koszarów Austriackich kóre podobno tez się gdzieś tutaj znajdowały (i tutaj rodzi się pytanie:czy ktoś mógł by mi wskazac te miejsca,oczywiście ktoś kto pochodzi z Sosnowca i zna ten teren,moze jakaś mapka...) Teraz jest chyba najlepsza pora na poszukiwanie tych obiektów gdyż roślinność nie jest jeszcze tak rozwinięta i nie zasłania wileu tych rzeczy,zresztą biorąć pod uwagę iż jest to teren raczej podmokły,bagdisty i pokryty dość gęsto moczarami więc w okresie letnim wręcz nie da się spacerować po lesie z uwagi na mnogą ilość komarów (w zeszłym roku była plaga,nawet jadąc na rowerze atakowały)Jadąc dalej szlakiem rowerowym docieramy do tzw potoku zagórskiego przy którym trzeba skręcic w lewo i pod wiaduktem trasy szybkiego ruchu udać się ścieżką aż do Parku na Kazimierzy.Jednak ja pojechałem prosto i dotarłem do jeziorka Świniarnia gęsto porośniętego od tej strony trzciną,zresztą teren był już tak podmokły że nie dało sie dajej jechać i musiałem zawrócić.W drodze powrotnej już inną trasą dotarłem na skraj lasu przy którym jest następne jeziorko z wystającymi pozalewanymi konarami drzew.W jeziorku tym przy niższym poziomie wody można dostrzec kolejny bunkier z linii umocnienia B-2 jakie to wojska niemiecie rozsiały na tym terenie w 1944 roku w obawie przed nadciągającymi wojskami armi czerwonej.

Obszar ten kryje jeszcze wiele tajemnic które czekają na odkrycie...Komentarze

2014-04-06 12:42:09

Widzę że nie tylko u mnie sezon rowerowy został otwarty :)

Dziękuję za miłe komentarze i do zobaczenia gdzieś na szlaku!

Pozdrawiam serdecznie!!!

2014-04-05 09:08:10

Fajna wyprawa

ja też odkurzyłem rower, jeżdżę nim do pracy ;-)

narazie, jeszcze przyjdzie i moja chwila, tak się wciąż odgrażam he he

pozdrawiam

2014-04-01 17:23:10

Piękna jest Twoja wyprawa Grzegorzu. Zapachniało wiosną i ... tajemnicą. 

Ja sezon wiosenny rozpoczęłam już jakiś czas temu wędrując po lasach paprocańskich... z kijkami!

Pozdrawiam wiosennie wszystkich podróżujących na rowerach i wędrujących :-)

Ela
2014-04-01 09:08:11

Super. U mnie rozpoczęty sezon, ale spacerowy:). Ale coraz więcej widać rowerzystów na drogach i ścieżkach rowerowych. Fajne miejsce. Pozdrawiam

2014-03-30 22:19:41

Super miejsce :) u mnie sezon rowerowy też rozpoczęty :)

2014-03-30 20:29:17

Zawsze podobają nam się wycieczki rowerowe kiedyś jezdzilismy teraz jednak autko ale doceniamy tak trzymać.

2014-03-30 19:33:46

Grzegorz, super :) Sezon rowerowy rozpoczęty bardzo aktywnie i ciekawie. Wstyd się przyznać ale ja tych bunkrów niestety nie widziałam. Muszę nadrobic !

2014-03-30 18:34:33

Super wyprawa, rowerki poszły w ruch :) Natalia też dostała nowy rower, ale nasze jeszcze niewyciągnięte :) Za to dziś spotkliśmy pełno rowerzystów na naszej wycieczce na Górę Świętej Anny.

2014-03-30 16:45:29

Jak widzę sezon rowerowy rozpoczęty. Muszę się pochwalić że i ja równiez odkurzyłem rower i na pierwszą przejażdzkę wybrałem się do Kazimierza do parku. Pozdrawiam i do zobaczenia gdzieś na trasach rowerowych.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: