Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

Świdwin-miasto nad Regą

2014-03-23
2014-03-28 17:33:32
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Świdwin,miasto w województwie zachodniopomorskim.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Świdwin

Do Świdwina przyciągnął nas oczywiście zamek. Jego historia sięga XIII wieku. Dość często zmieniał właścicieli. Przez 268 lat byli nimi joannici i to oni przebudowali zamek z warowni w rezydencję. Nic dziwnego skoro była to jedyna na Pomorzu komandoria joannitów. Odbudowany po pożarze ,(który miała miejsce w 1945r.) zamek wygląda dzis tak samo,jak za czasów zakonu joannitów czyli kawalerów maltańskich. Krąży wiele opowieści o ukrytych tam skarbach jakie joannici otrzymali po zlikwidowaniu zakonu templariuszy. Obecnie w zamku działa Świdwiński Ośrodek Kultury,Biblioteka Miejska,kino Zamek i Centrum Informacji Turystycznej. Można zwiedzać też wnętrza-komnaty zamkowe,jednak najlepiej robić to w tygodniu. W niedzielę wszystko to było zamknięte.Obeszliśmy zamek dokoła,przechadzając się zadbanym deptakiem. Zajrzeliśmy też na dziedziniec zamkowy.Trzeba przyznać,że otoczenie zamku i centrum miasta jest bardzo zadbane. Od zamku skierowaliśmy się w stronę placu Konstytucji 3 Maja. Po drodze zatrzymaliśmy się przy obelisku poświęcownym pamięci niejakiego Rudlfa Virchow. Ponieważ nazwisko to nic mi nie mówiło poczytałam o tym człowieku nieco więcej. Otóż był to niemiecki lekarz patomorfolog i higienista,urodzony właśnie w Świdwinie. Zajmował się teorią komórkową polemizując z Ludwikiem Pasteurem. W wielu kwestiach nie miał racji, jednak pozostawił po sobie wiele cennych prac dotyczących nowotworów,zakrzepów,zatorów i gruźlicy.

zamek
zamek


W centrum miasta wznosi się okazały gotycki kościół z XIII wieku pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zabytkowa jest również Brama Kamienna z XIV wieku dawniej otwierająca drogę do miasta. Tylko ona pozostała z trzech bram miejskich. W 2002 roku umieszczono w niej stylizowane drewniane wrota,co dodało uroku tej budowli. Widać przez nie zrewitalizowany Plac Konstytucji 3 Maja oraz piękny budynek starostwa.

Za miastem ,jadąc w stronę Drawska Pomorskiego,usytuowany jest park miejski z niewielkim odrestaurowanym pałacykiem . Jednak wzrok przyciąga z daleka widoczna wieża Bismarcka. Jest to wieża z 1911r. poświęcona pamięci "żelaznego kanclerza" III Rzeszy. Niegdyś był to punkt widokowy na panoramę miasta .Niestety,dziś wieża jest zamknięta i niedostępna,a wejścia zamurowane. Szkoda,bo byłaby to dodatkowa atrakcja dla Świdwina. Troszkę pospacerowaliśmy po parku,jednak nie był to długi spacer,bo przed nami tego dnia była jeszcze wizyta w Drawsku Pomorskim. Ale o tym następnym razem.

zamek
brama zamkowa dziedziniec zamkowy dziedziniec zamkowy studnia na dziedzińcu zamkowym dziedziniec zamkowy dziedziniec zamkowy brama zamkowa brama zamkowa zamek zamek zamek zamek deptak wokół zamku deptak wokół zamku zamek pamiątkowy obelisk urząd miasta i gminy Plac Konstytucji 3 Maja Pomnik Pamięci Poległym i Pomordowanym Żołnierzom Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy Brama Kamienna Brama Kamienna Brama Kamienna Brama Kamienna ulica 1 Maja Brama Kamienna widok z Bramy Kamiennej Brama Kamienna budynek starostwa budynek mieszkalny blisko zamku Rega w pobliżu zamku wieża Bismarcka wieża Bismarcka wieża Bismarcka wieża Bismarcka wieża Bismarcka
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-03-31 15:12:39

U nas zamki mają lub miały charakter raczej warowni niż rezydencji.Większość z nich to gotyckie budowle obronne,jednak wszystkie mają swój urok,który ,przyznaję,że z ogromną przyjemnością odkrywam:-) Co do Wieży Bismarcka to doczytałam się,że takich wież w całej Polsce zachowało się 17,bo w latach 1869-1934 stawiano je powszechnie by sławić dumę z kanclerza III Rzeszy. Podobno był nawet w tej kwestii rozpisany konkurs przez Niemiecki Związek Studentów.

Avatar użytkownika
Jerzy Jan Krajtroter 4958 kilometrów
2014-03-31 13:33:49

CHOCIAŻ DALEKO OD MOJEGO MIASTA, TEŻ TUTAJ BYŁEM, MIÓD I WINO PIŁEM, ZA FOTKI 5 ............ POZDRAWIAM

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46811 kilometrów
2014-03-29 20:04:10

Piękna miejsowośc z fajnym zamkiem. Super zdjecia i ciekawy opis. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-03-29 09:51:20

Kolejna ciekawostka z Pomorza Danusiu. Super! Znowu czegoś się dowiedziałam :).

    U nas też byla wieża Bismarca , na tzw Trójkącie Trzech Cesarzy , dawnej granicy trzech zaborów , niestety wyburzono ją w okresie międzywojennym...teraz więc istnieje tylko na bardzo starych zdjeciach i pocztówkach....

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-03-28 20:21:16

Piekne miejsce. Na pierwszy rzut oka budynek starostwa wygląda jak płynacy statek. Bardzo ciekawy. Lubie takie miasteczka z klimatem, a zamek to wisienka na torcie. Moge tylko pozazdraszczać.

 

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-03-28 20:18:13

Danusiu bardzo nam się podoba ta twoja seria zamków pomorza tak trzymaj :))) wieża Bismarca też ciekawa pozdrawiamy.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2014-03-28 19:15:37

Piekny ten zamek, bardzo łądne zdjęcia, najbardziej podoba mi się to z bramą i budynkiem w tle

Avatar użytkownika
Ewelina Uzależniony od podróży 1771 kilometrów
2014-03-28 18:26:23

Bardzo interesujące miejsce, wieża ma bardzo ciekawe schody :) 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020