Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Spacerem po Nowym Targu

2014-03-24
2014-03-24 22:33:44
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Podhale to nie tylko piękne góry, doliny, hale, owce, góralskie stylizowane budownictwo. To również miasta i miasteczko. Dziś opis wycieczki do Nowego Targu. Wycieczki z początku marca tego roku.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Nowy Targ

Nowy Targ , spore podhalańskie miasto liczące prawie 35 tysięcy mieszkańców. Miasto z bogata historią, już w XIII wieku , ówczesny władca Bolesław Wstydliwy zezwolił na powstanie osady. Niegdyś słynące z ogromnego targowiska gdzie sprzedawano nie tylko produkty regionalne skóry, wełnę , oscypki, bundz , zboże ale i żywy inwentarz ! Obecnie dni targowe owszem powodują , ze ogromny plac targowy niedaleko centrum zapełnia się praktycznie po brzegi lecz na targu podobnie jak w innych regionach kraju „szwarc, mydło , powidło”.Jeśli ktoś wybiera się zwiedzać Nowy Targ, to stanowczo odradzam dni targowe. Kłopot z zaparkowaniem okropny i wjechać czy wyjechać z miasta też nie jest łatwo.

Nowy Targ Rynek
Nowy Targ Rynek

Od naszego ostatniego pobytu w nowym Targu minęły dwa lata. Zmiany widać już na pierwszy rzut oka. Pięknie wyremontowano rynek oraz ratusz. Na rynku odrestaurowano dwie zabytkowe studnie ,zabytkowa figurę świętych .

Na rynku powstała fajna ławeczka –pomnik z siedzącą na niej góralką w stroju ludowym i kierpcach. Góralka jednak jest bardzo współczesna …gdyż obok niej na ławce widnieje tygodnik podhalański i komórka. Wszystko to stanowi całość. Ciekawie to wygląda.

Nowy Targ


Niektórych może zaskoczyć to, że góralka z owej ławeczki-pomnika zjada lody ! Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem na rynku właśnie „jak wieść gminna niesie” są najlepsze lody w okolicy (?!) . Nie wiem czy faktycznie są takie smakowite, bo nie przepadam za lodami . Nie mniej jednak w ciepłych porach roku ustawiają się tam kolejki i to spore. Teraz fajna, klimatyczna kawiarenka o nazwie „Dejawu” serwuje przeróżne desery lodowe. Ludzi było sporo, zamawiali ogromne porcje deserów lodowych ! My byliśmy tam tylko na kawie.

Ratusz po renowacji też zdecydowanie wygląda bardziej reprezentacyjnie. Wokół rynku kamieniczki, które trudno ładnie obfocić , ponieważ wszędzie mnóstwo samochodów.Warto dodać, że samo miasto, ze względu na swoje specyficzne położenie tuż przy popularnej zakopiance , jest doskonałą bazą wypadową zarówno w Tatry , Gorce , jak i Pieniny !

Pewnie powinnam opisać zabytkowe kościoły (wiem, że aminka lubi zabytki sakralne) oraz tzw Mały Rynek z pomnikiem Władysława Orkana. Niestety, nie dałam rady tam doczłapać o kuli….

Wrócimy kiedyś znowu do Nowego Targu. Wtedy opiszę i obfocę na pewno to , co tym razem byłam zmuszona pominąć ...

Szkoda , że pogoda była taka nijaka , bez słonka. Zdjecia nie wygladają ładnie, a dosłownie dawa dni wcześniej, gdy byłam na Kuźnicach , w pełnym słoneczku zdjęcia wyszły super.

Rynek w Nowym Targu
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2014-03-27 14:01:17

trzymaj się i zdrowiej jak najszybciej,

wiosna idzie

i coraz bardziej ciągnie na szlak

pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-03-27 13:57:20

[cytuj autor='A Maciej']Miasto tuż u podnóża Gorców, często przeze mnie odwiedzane. Jakoś mi się z turystyką mimo położenia nie kojarzy, samochodowy problem jak najbardziej tak. Sklepy, reklamy i cała otoczka faktycznie powinny być chyba w nieco innym klimacie, jak na miejscowość o takich tradycjach. Ale coś się wciąż zmienia, niech idzie lepsze, bo tuż obok są Gorce i Zalew Czorsztyński, a tylko kawałek dalej widać mur Tatr i urozmaicone Pieniny. A póki co, zajrzeć raz na jakiś czas mogę. Jak zwykle opisujesz i obfocasz (:-)) kompleksowo, nawet z nogą w gipsie pozdrawiam [/cytuj]

 

Dzieki Maćku, noga nie jest w gipsie (!) całe szczescie bo wtedy bym napewno się nie ruszyla z domu. Noga jest "tylko" w opatrunku a jak bardziej boli bywa w ortezie :)

 Chodzić fakt za bardzo nie mogę ale za to poczytać wycieczki na PSz , zawsze i chętnie  :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2014-03-27 13:50:27

Miasto tuż u podnóża Gorców, często przeze mnie odwiedzane.

Jakoś mi się z turystyką mimo położenia nie kojarzy,

samochodowy problem jak najbardziej tak.

Sklepy, reklamy i cała otoczka faktycznie powinny być chyba w nieco innym klimacie, jak na miejscowość o takich tradycjach. Ale coś się wciąż zmienia, niech idzie lepsze, bo tuż obok są Gorce i Zalew Czorsztyński, a tylko kawałek dalej widać mur Tatr i urozmaicone Pieniny.

A póki co, zajrzeć raz na jakiś czas mogę.

Jak zwykle opisujesz i obfocasz (:-)) kompleksowo, nawet z nogą w gipsie

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-03-26 13:19:14

fajny spacwerek po ładnych i ciekawym miasteczku

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2014-03-26 13:00:40

Bardzo ładne miasto.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-03-25 11:38:42

Byłam kiedyś,daaawno temu w Nowym Targu. Całkiem inaczej zapamiętałam rynek,zmiany są ogromne no i na plus. Ławeczka ze współczesną góralką jest świetna. Wycieczka bardzo mi się podoba.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-03-25 10:55:04

Ładne miastko jeszcze nam nieznane .

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-03-25 10:53:22

[cytuj autor='M Ela']Fajny spacer. Ale cały urok tak pięknych miejsc psują nie tylko auta, ale też parasple  ogródków piwnych, banery reklamowe, wielkie,  krzykliwe i zasłaniajace to co najpiękniejsze. Wrrrr, scyzoryk sie w kieszeni otwiera. [/cytuj]

 

Niestety, syndrom naszych czasów. Za dużo, za kolorowo za bardzo nachalnie ....

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-03-25 10:36:23

Fajny spacer. Ale cały urok tak pięknych miejsc psują nie tylko auta, ale też parasple  ogródków piwnych, banery reklamowe, wielkie,  krzykliwe i zasłaniajace to co najpiękniejsze. Wrrrr, scyzoryk sie w kieszeni otwiera.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2014-03-25 07:40:38

Ładny Nowy Targ, choć mnie też denerwują auta na rynku, znamy to miasteczko

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020