, mokunka

Mamut, stare lokomotywy i zadbany ryneczek – Pyskowice

2014-03-10
2014-03-10 20:22:38
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Niewielkie miasteczko z XIII wieku- Pyskowice, tuż za Gliwicami. Wycieczka jednak bardzo ciekawa i różnorodna .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Pyskowice

Jadąc do Pyskowic , w piękną słoneczną marcową niedzielę , zastanawiałam się czy warto .Przygotowana merytorycznie byłam, to fakt, lecz tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co zastanie się na miejscu.Kusiło mnie obejrzenie Skansenu Kolejowego , o którym kiedyś wspominał Romek oraz Gabrysia Jaworska (której już dawno na PSz nie było). Sądziłam, że będzie to Skansen porównywalny z Chabówką . Niestety….w Pyskowicach Skansen to raczej z nazwy. Bardziej przypomina porośniętą chwastami składnicę złomu!!!

Skansen Kolejowy ta i 21 fot nastepnych
Skansen Kolejowy ta i 21 fot nastepnych

Bardzo to wszystko zaniedbane, nieopisane, niektóre eksponaty nadal stoją na platformach wagonów towarowych, którymi zapewne je dostarczono. Stoją , rdzewiejąc. Baaa, rdza przeżarła część blach praktycznie na wylot.

Dojście do skansenu w opłakanym stanie ! Pełno dziur w ziemi, wyrw, odkrytych włazów kanałów czy studzienek , tu i ówdzie porozrzucane bezładnie fragmenty próchniejących podkładów kolejowych. Mnóstwo szkła z wybitych okien starych wagonów…Straszą (!) dosłownie dawne budynki stacji kolejowej. Na jednym z nich krzywo, białą farbą napisane „skansen” ; to jedyne oznaczenie tego miejsca…ehhhh . Mocno razi na budynku , właściwie ruinie wiszące tam nadal polskie godło. Orzeł w koronie ! W takim zestawieniu… Pod nim trudny do odszyfrowania niemiecki jeszcze napis – pisany stylizowanym gotykiem. Zniszczona budka starej nastawni przy dawnej lokomotywownia....Tak a’propos jako dziecko fascynowało mnie samo słowo ”lo-ko-mo-ty-wow-nia” jako sześciosylabowe - to taka dygresja 🙂

Powiem szczerze, że dla mnie o kuli był to istny tor z przeszkodami i nie tylko o fragmentarycznie pozostawione tory kolejowe tu chodzi... Wszystko ogólnodostępne, gdzie - niegdzie ogrodzone resztkami zardzewiałej siatki. Widać, że złomiarze wynieśli już sporo.Zastanawiam się czy gospodarz tego obiektu stracił zapał czy fundusze? Może po prostu wszystko to go przerosło…?

Szkoda tego, to kawał historii. Jeszcze jedno pokolenie i dzieci nie będą rozumiały sensu wiersza Juliana Tuwima pt ” Lokomotywa”.

Obejrzałam jednak, to co tam było i ruszyliśmy w stronę pyskowickiego Geopunktu. Oooo, to atakcja super ! Na przyszkolnym placu, który stanowi sam w sobie zabytkowy park ze starodrzewem i suchą (lecz głęboką fosą ) znajduje się ów wspomniany Geopunkt ! Doskonale oznaczony , opisany. Są spore tablice informacyjne plus/minus w miejscu gdzie znaleziono kości mamuta i nosorożca włochatego.

Obok tablic – naturalnej wielkości , znaczy zgodne z historycznym pierwowzorem …..stoją prawie – jak żywe mamut i nosorożec. Rewelacyjne !

Robimy foty przy tych wielkich ssakach. Później mały spacerek wokół fosy , przy Zespole Szkól im. Marii Konopnickiej. Zespole Szkół mieszczacym się w przepięknym , starym , doskonale zachowanym budynku.

Choć rynek jest zaledwie 300 może 500 metrów dalej, podjeżdżamy autem . Noga boli, chyba nie powinnam tyle chodzić…

Na ryneczku zabytkowy ratusz, fontanna. Niewielki skwerek. Stylizowane na XIX-wieczne latarnie! Wokół piękne kolorowe kamieniczki. Wiele z nich podcieniami-arkadami.

W słoneczku siadamy na chwilkę na ławce. Cieszę się z tej wycieczki…choć moje uszkodzone kolano nie pozwala chodzić , tak jak kiedyś....buuuu

okolice Geopunktu ta i 10 kolejnych fot rynek i okoice ta i kolejne 10 fot
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2014-03-15 11:35:07

Fajna wycieczka,

szkoda że kontuzja wciąż Ci dokucza

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2014-03-11 16:27:11

Wycieczka jak najbardziej bąba. Skansen - lokomotyw dużo, i jest co oglądać ale szkoda ze to wszystko niszczeje i taki bajzel. Mamutki - fajne mi sie podobają.  

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-03-11 15:57:32

Szkoda,że tak zaniedbany ten skansen. Za to mamuty niczego sobie:-) Ogólnie ciekawa wycieczka. Fajnie,że już tak wiosennie sobie wycieczkujesz:-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2014-03-11 15:15:13

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Skansen troche zaniedbany ale ciekawy a reszta godna uwagi nam się podoba 🙂 [/cytuj]

 

Racja, zaniedbany ...lecz to i tak kawal historii kolejnictwa 🙂 W sumie bardzo jestem zadowolona, że wybralam się na tę niedzielną wycieczkę .

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47349 kilometrów
2014-03-11 11:48:16

Najważniejsze że jesteś zadowolona.Ja tylko przejazdem w Pyszkowicach byłem a może warto się zatrzymać.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-03-11 11:30:12

Skansen troche zaniedbany ale ciekawy a reszta godna uwagi nam się podoba 🙂

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2014-03-11 07:26:48

tego geopunktu też nie widzieliśmy, nawet nie wiem czy już wtedy był, teraz sporo miejscowości tworzy sobie "nowe" atrakcje i tym faktycznie może skusić turystów 🙂 My bylismy przejazdem i te najwazniejsze miejsca "od wieków" oglądaliśmy 🙂

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2014-03-10 21:55:15

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Super spędzony czas, szkoda że kolano doskwiera, o tym skansenie nie wiedziałam, w Pyskowicach byliśmy parę lat temu, nie zachwyciło nas to miejsce zbytnio 🙂 [/cytuj]

Kolano, cóż , musi boleć skoro bez operacji się nie obejdzie...

   Geopunkt Aniu Ci się nie podobał ? Szkoda! Dla mnie  jest rewelacyjny ! Czekaliśmy dobrą chwilę aby zrobić tam fotki. Bylo sporo odwiedzających to miejsce.  Zwierzęta wygladają bardzo naturalnie . Opisy też ciekawie zredagowane . Wszystko umiejscowione niedaleko zabytkowej fosy...

Szkoda, że Ci się nie podobało, ale rzecz jasna - o gustach się nie dyskutuje 😉

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2014-03-10 20:47:55

Super spędzony czas, szkoda że kolano doskwiera, o tym skansenie nie wiedziałam, w Pyskowicach byliśmy parę lat temu, nie zachwyciło nas to miejsce zbytnio 🙂

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-03-10 20:47:22

Super. Zawsze znajdziesz coś ciekawego. Wielki szacun dla Ciebie, że mimo trudności zwiedzasz i opisujesz nam swoje wrażenia. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021