Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wąwóz Myśliborski, Darek

Wąwóz Myśliborski.

2008-10-22
2008-10-22 16:53:56
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Nie daleko Legnicy i Jawora znajduje się przepiękny zakątek zwany Wąwozem Myśliborskim. Miejsce to doskonale nadaje się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wąwóz Myśliborski.
Na skraju Parku Krajobrazowego Chełmy w okolicach Jawora znajduje się miejscowość Myślibórz, gdzie w pobliskich skałach niewielki potok Jawornik wydrążył głęboki wąwóz. Specyficzny mikroklimat, oraz ukształtowanie terenu sprawiły, że na niewielkim obszarze występuje duże bogactwo fauny i flory. Na terenie wąwozu utworzono Rezerwat Myśliborski celem ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska paproci języcznika zwyczajnego. W wąwozie tym jest przez cały rok bardzo wilgotno i mrocznie, nawet w słoneczne dni. Od parkingu wiedzie zielony szlak turystyczny, który później przekształca się w czarny, razem to ok. 4,5 km spaceru. Szlaki te wiodą głębokim na 15 m wąwozem, poprzez mostki przerzucone przez uroczo wijąc się potok Jawornik. Idąc ścieżką dydaktyczną napotkamy 12 tablic, które poinformują nas, na co w danym mijscu zwrócić szczególną uwagę. I tak też zobaczymy m.in. Maczugę, Skałę Olbrzyma, Polanę Jaskiniowców, Grodziska i wiele innych. Będąc koło Chatki Baby Jagi przy tablicy nr 3 warto wybrać się wydeptaną ścieżką na pobliską górkę, by tam z tarasu widokowego podziwiać przepiękne widoki na okolicę.
Wąwóz ten jako rezerwat posiada też ciekawe okazy roślin m.in. paproć języcznik zwyczajny. Paproć ta ma charakterystyczne liście przypominające gładkie jęzory. Ciekawostką jest, że paproć ta powstała po przeobrażeniu law podmorskich wulkanów, bo dawno temu istniało tu morze. A skały, które tutaj spotkamy powstały przez natychmiastowe schłodzenie lawy przez wodę morską.
W Rezerwacie tym zobaczymy lasy składające się z: buków, jaworów, dębów i świerków. Wąwóz to także idealne środowisko dla jeleni, saren, dzików, muflonów, kuropatw, kun, oraz dla wielu gatunków drapieżnych ptaków.
Po wyjściu z lasu ścieżka prowadzi na polanę z ostatnią 12 tablicą - „Widok”. Z tego miejsca rozpościera się panorama na Dolinę Jawornika, Górę Rataj i na miejscowość Myślibórz. Odpoczywamy chwilkę na drewnianych ławkach i podziwiamy piękne widoki. Schodzimy ze wzniesienia kierując się w stronę parkingu..
W samym zaś Myśliborzu warto zobaczyć podnoszony z ruiny przez obecnego właściciela neogotycki pałacyk zbudowany w latach 1859 - 1861 przez rodzinę von Prittwitzów. Jest to 2 kondygnacyjny budynek z tarasami i 2 wieżami. Na środku budynku widoczny jest kartusz z herbami Fryderyka Prittwitza i jego żony Gertrudy. W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania przypałacowe, oraz park angielski ze zniszczoną oranżerią, i w ten sposób kończymy naszą wycieczkę po Wąwozie Myśliborskim, polecając to malownicze miejsce wszystkim tym, ktorzy jeszce tam nie byli.
Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski Myślibórz Myślibórz - Neogotycki pałacyk zbudowany w latach 1859 - 1861 Wąwóz Myśliborski Wąwóz Myśliborski.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-10-25 00:32:24
Okolica jest wręcz przepiękna. Będąc tam, aż trudno uwierzyć, że nie opodal Legnicy znajduje się taka cudowna kraina, oaza spokoju i ciszy, którą to tylko od czasu do czasu zakłócają trele ptaków. Jeśli chodzi o pałacyk to jeszcze do nie dawna był w bardzo złym stanie , a teraz jest w remoncie i jak na razie nie ma możliwości go zwiedzić, ale może w przyszłości właściciel pozwoli rzucić okiem na wnętrze :-)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-10-24 11:51:24
Piękna okolica,a ten pałacyk faktycznie bajkowy ;-)
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów
2008-10-23 10:33:33
Świetny pałacyk , jak z bajki.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020