Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pałac Młynarza, Danusia

Koszalińskie plenery

2013-12-28
2014-01-11 21:16:29
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Koszalin,miasto ,w którym byłam tysiące razy przejazdem lub w konkretnej sprawie, jednak nigdy dotąd rekreacyjnie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Koszalin

Tym razem przyjechaliśmy do Koszalina tylko i wyłącznie po to, by pospacerować po tym mieście. Przy wjeździe,jak zawsze,powitały nas Płonące ptaki,czyli rzeźba Władysława Hasiora znajdująca się na wzniesieniu przed budynkami Politechniki Koszalińskiej. Powstały w 1977r.Bliźniacza rzeźba ptaków stoi w Szczecinie przy amfiteatrze im.H.Majdaniec.Zaparkowaliśmy w centrum i ruszyliśmy do parku im. Książąt Pomorskich. Miłe zaskoczenie znaleźć w ścisłym centrum miasta tak rozległe i zadbane tereny zielone. Z przyjemnością przechadzaliśmy się alejkami parku między stawem a, rzeczką Dzierżęcinką. Przez gałęzie drzew prześwitywały blade promienie grudniowego słońca,a my słuchaliśmy krzyku mew i karmiliśmy kaczki.

Płonące ptaki
Płonące ptaki

Wzdłuż parku ciągną się pozostałości murów obronnych,wspomnienie po znajdującym się tu niegdyś zamku książęcym.Podobnie jak w większości pomorskich miast tak i w Koszalinie starówka uległa znacznemu zniszczeniu podczas II wojny.W związku z tym zachowały się tu pojedyncze zabytkowe budynki i obiekty. Do takich niewątpliwie należy Domek Kata z XV wieku,gdzie niegdyś zamieszkiwał kat,który pełnił swoją powinność prawie do końca XiX wieku ,a egzekucje były przeprowadzane na tzw. Górze Wisielców. Obecnie w Domku Kata ma swoją siedzibę Teatr Propozycji Dialog.

Niedaleko parku trafiliśmy również na ciekawą cerkiew pw. Zaśnięcia NMP. Zmierzaliśmy jednak w stronę katedry Niepokalanego Poczęcia NMP,najważniejszego zabytku Koszalina pochodzącego z XIV wieku. Naprzeciwko katedry, na Rynku Staromiejskim wznosi się charakterystyczny,modernistyczny Ratusz. Wcześniejszy budynek ratusza oraz pobliskie zabudowania strawił w 1718r. wielki pożar. Ratusz i plac obecnie jest w remoncie ,więc niewiele go widać na zdjęciach.

park im.Książąt Pomorskich
jeden z pomników przyrody w parku książęcym


Wracając z powrotem w stronę parku zajrzeliśmy na teren pięknego Pałacu Młynarza i młynu z XIX wieku. Mieści się w nim koszalińskie Muzeum Regionalne. A na placu przy muzeum można zwiedzać Skansen Jamneński. Można w nim oglądać charakterystyczne szachulcowe budynki z okolic jeziora Jamna i Łabusza oraz wsi Dąbki. Przy wejściu do muzeum kusi smakowitymi zapachami Gospoda Jamneńska,komponująca się z zabudowaniami muzealnymi.

Wróciliśmy do parku,kierując się na jego drugą stronę. Minęliśmy budynek Filharmonii Koszalińskiej i znaleźliśmy się blisko ciekawego architektonicznie koszalińskiego chipsa,czyli amfiteatru im.Ignacego Paderewskiego. To miejsce akurat dobrze znam. Przyjeżdżamy tu od paru lat na Koszaliński Kabareton. Podobno amfiteatr ten jest największym w Polsce tego rodzaju obiektem ze stałym dachem dla widowni liczącej ok.6 tys.miejsc.

parkowe alejki
parkowe alejki


Nasz koszaliński spacer trwał dobre dwie godziny. Minęły jednak jak chwila. Myślałam,że znam Koszalin,a jednak spotkało mnie tu parę sympatycznych zaskoczeń jak park książęcy, skansen i ciekawe muzeum. Ponieważ słońce chyliło się już ku zachodowi ruszyliśmy w stronę Góry Chełmskiej, by zdążyć wspiąć się na wieżę widokową zanim całkiem się ściemni. Najważniejszy cel spaceru czyli spalanie nadmiaru światecznych kalorii,został w dużej mierze osiągnięty.

mostek nad Dzierżęcinką widok na park widok na park widok z parku na Pałac Młynarza widok na park mury obronne Urząd Miejski cerkiew pw. Zaśnięcia NMP Ratusz od ul.Młyńskiej Domek Kata ul.Zwycięstwa ratusz w remoncie katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP widok na mury obronne w połączeniu z obiekatmi nowoczesnego banku mury obronne Pałac Młynarza,siedziba muzeum Pałac Młynarza,widok z dziedzińca Skansen Jamneński Skansen Jamneński Skansen Jamneński Skansen Jamneński Skansen Jamneński Skansen Jamneński Skansen Jamneński Skansen Jamneński Skansen Jamneński Gospoda Jamneńska młyn przy muzeum młyn przy muzeum młyn przy muzeum budynek Filharmonii Koszalińskiej koszaliński amfiteatr amfiteatr pomnik muzykantów przy amfiteatrze obelisk poświęcony pamięci K.Pułaskiego pomnik Byliśmy-jesteśmy-będziemy
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2014-01-30 16:31:20

Nigdy tu nie byłem, ale dzięki Twoim zdjęciom Danusiu - już tam byłem, pięknie.

Ostatnio edytowany: 2014-01-30 16:31

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-01-20 10:19:40

[cytuj autor='Jamrozik Katarzyna']Ładny ten Koszalin, a w park w lecie musi wyglądać pięknie. [/cytuj]

Racja Koszalin bardzo ładnie się przezentuje. Dzięki szczególowemu opisowi Danusi, choć wirtualnie mogłam go zwiedzić. Latem musi być zapewne pięknie , nie tylko w parku :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-01-20 08:36:26

Rzeczywiście masz oko Karolu,budynki z Twoich bydgoskich fotek  bardzo przypominają obiekty z Koszalina- Pałac Młynarza i budynek na terenie Skansenu Jamneńskiego.

Ostatnio edytowany: 2014-01-20 08:36

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-01-12 21:37:50

super pospacerowalas Danusko .

 

Koszalin podobny ( zabudowa)  jest do Bydgoszczy

 

Pozdrawiam Karol

Ostatnio edytowany: 2014-01-12 21:40

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-01-12 20:14:43

Dzieki opisom - Twoje zdjęcia Danusiu ogląda sie z wielką przyjemnością. Ciekawa wycieczka świetnie pokazana. I znów okazuje się, że nie trzeba szukać daleko aby znaleźć interesujące miejsca.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-01-12 20:01:10

O tak,ja też tak uważam Kasiu. Cały czas myślałam o tym,jak pięknie musi być wiosną czy latem w tym parku.

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów
2014-01-12 16:22:06

Ładny ten Koszalin, a w park w lecie musi wyglądać pięknie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
2014-01-12 13:35:47

Bardzo ładny spacerek, nawet nie pamiętam czy byłam kiedys w Koszalinie ale chyba nie

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-01-12 09:01:56

Koszalin piękne miasto, byłam tak z moją przyjaciółką. Super wspominam te chwile. Śliczne zdjęcia i fajna relacja. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020