, Danusia

Góra Chełmska koło Koszalina

2013-12-28
2014-01-04 22:17:40
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Góra Chełmska to  wzniesienie morenowe koło Koszalina. Obejmuje trzy wzgórza : Krzyżanka 136m,Krzywogóra 133m, Leśnica 118, Lisica 25m. Jest to znane i lubiane przez mieszkańców Koszalina i okolic miejsce rekreacji oraz kultu chrześcijańskiego.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Góra Chełmska-Koszalin > Słupsk > Góra Chełmska,Koszalin

Tuż po świętach Bożego Narodzenia wybraliśmy się do Koszalina, by podczas spaceru zgubić tam nadmiar świątecznych kalorii. Jednym z celów naszej wycieczki była Góra Chełmska,dawniej Gollenberg, a dokładnie jej najwyższe wzniesienie Krzyżanka,a na szczycie którego wzniesiono sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.Na szczyt można wejść kilkoma ścieżkami o różnej długości. Wszystkie są dostosowane do pielgrzymek licznie przybywających w to miejsce. Najdłuższa z nich to droga krzyżowa,największe wrażenie robią schody. Wejście jest łatwe do pokonania,właściwie to nie wspinaczka,a przyjemny spacer pod górę asfaltowymi alejkami.My wybraliśmy schody. Po drodze minęliśmy pamiątkowe obeliski. Jeden poświęcony żołnierzom powstania listopadowego,drugi pamięci pielgrzymki do sanktuarium prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Niedawno postawiono tu kolejny obelisk stanowiący punkt na szlaku turystycznego o nazwie Pomorska Droga Św. Jakuba. Oprócz tego szlaku na Górze Chełmskiej przebiega także szlak Pielgrzymkowy Jana Pawła II,Józefa Chrząszczyńskiego,Porwanego Księcia i Pętla Tatrzańska.

Obelisk poświęcony pamięci żółnierzy powstania listopadowego
Obelisk poświęcony pamięci żółnierzy powstania listopadowego

Na szczycie naszą uwagę zwrócił niezwykły kamienny różaniec otaczający sanktuarium. Samo sanktuarium jest malutkie,właściwie to niewielka kapliczka.Jego historia jednak siega aż do wczesnego średniowiecza. Już wtedy było to miejsce kultu początkowo pogańskiego,potem religijnego i pątniczego.Pierwsza wzmianka o świątyni chrześcijańskiej pw. Najświętszej Marii Panny na Górze Chełmskiej pochodzi z XIII w. Pod koniec XVI wieku kaplica została zniszczona, a Góra Chełmska ,jako ośrodek kultu religijnego, została odtworzony stosunkowo niedawno ,bo dopiero w 1990r. Odbudowano kaplicę, a tuż przy obecnym sanktuarium widać fragmenty fundamentów dawnej kaplicy. Rok później sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II i uroczyście dokonał jego konsekracji. W niewielkim ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Nie zrobiłam zdjęć wewnątrz, bo właśnie trwała modlitwa,nie chciałam przeszkadzać pstrykaniem. Opiekę nad tym miejscem sprawują siostry ze zgromadzenia Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi,które na górze założyły swoją filię i prowadzą tam działalność apostolską i rekolekcyjną. Poza ich domem i samym sanktuarium na górze znajduje się jeszcze gościniec-zadaszenie dla pielgrzymów,mały plac pielgrzymkowy, obelisk ze słowami papieża -Polaka oraz wieża widokowa.

Wieża została wzniesiona w 1888r. Do jej budowy wykorzystano pozostałości po zburzonej kaplicy. Jej wysokość wynosi 31m. Stanowi obiekt zabytkowy,a z jej tarasu rozciąga się piękny widok na panoramę Koszalina i okolic. Oczywiście nie odmówiliśmy sobie wejścia na taras widokowy,aczkolwiek słuszniej chyba byłoby nazwać go tarasikiem. Wieża jest bardzo wąska,szer.4,7 m,więc schody wiodące na szczyt są bardzo strome,a taras widokowy dość mały. Tym więcej jest atrakcji przy wspinaniu się w górę wieży oraz przy schodzeniu w dół,co wcale nie jest łatwiejszym wyczynem.

wejście wiodące do sanktuarium na szczycie
droga na szczyt Góry Chełmskiej
jedna ze stacji Drogi Krzyżowej na Górze Chełmskiej


Szkoda,że dzień zimowy jest tak krótki i zdjęcia robione w bezdeszczowe,ale niezbyt słoneczne późne popołudnie ,nie są zbyt wyraziste i nie oddają w pełni uroku tego miejsca. Tym bardziej,że tego dnia odwiedziliśmy także samo miasto Koszalin,ale o tym w następnej relacji.

Obelisk upamiętniający wizytę w sanktuarium prezydentów Polski schody do sanktuarium schody na szczyt-widok z góry kamienny różaniec na szczycie Obelisk ze słowami papieża Jana Pawła II sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej fundamenty dawnej kaplicy santuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej otoczenie sanktuarium -kamienny różaniec wejście dla sióstr zadaszenie dla pielgrzymów plac pielgrzymkowy dom Sióst Szensztackich ścieżka do wieży widokowej wieża widokowa na Górze Chełmskiej wejście do wieży schody w wieży schody w wieży schody w wieży okienko na pólpiętrze wieży wejście na taras widokowy wieży urządzenia na szczycie wieży widok z wieży na Koszalin widok z wiezy na jezioro Jamno
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2014-01-20 20:20:07

[cytuj autor='M Ela']Super relacja i świetne miejsce.Zdjęcia na piątaka. Extra [/cytuj]

Zgadzam się z Elą.

Tyle ciekawostek z Pomorza Danusia wynajduje i nam opisuje. Dzięki temu poznaję ten region , upraszczany często dogrogich, modnych (?) nadmorskich kurortów. Prawdziwy krajtroter wszędzie wypatrzy ciekawostki warte odwiedzenia 🙂

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-01-07 20:25:29

Bardziej duchowa niż wysokościowa:-),to nie jest zbyt wysokie wzniesienie,ale fakt, zawsze bliżej nieba;-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-01-07 14:09:09

Duchowo wysokosciowa wyprawa  Danuśki .

podziwiam !!!

 

karol 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-01-06 22:10:11

Fajnie Elu,że Ci się podoba:-) U nas nie ma takich urokliwych miejsc jak w twoim regionie,(mam na mysli górskie  wycieczki wśród skał),a jedynie takie, jak Góra Chełmska wzniesienia morenowe. Ale zawsze co nieco pod górkę;-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-01-06 20:31:27

Super relacja i świetne miejsce.Zdjęcia na piątaka. Extra

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2014-01-05 11:41:36

Byłoby super 🙂 Wiesz, że dla nas w wiekszości to tereny bardzo odległe, a przez to mało znane, a na północy wiele pięknych miejsc jest wartych pokazania

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-01-05 10:28:41

Oczywiście Aniu, w wolnej chwili uzupełnię opisy atrakcji z moich ostatnich wpisów wycieczkowych.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2014-01-05 08:01:37

Bardzo ciekawe miejsce, przydałaby się taka atrakcja 🙂

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2014-01-04 23:40:06

Pięknie spędzony czas.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021