Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ela

Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej - Pałac w Brunowie

2013-12-15
2013-12-29 11:21:36
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Kolejny pałac na naszej trasie, tym razem odnowiony i udostępniony. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Brunów

Kolejna wyprawa i poznawanie pałaców. Może wydawać się to dziwne ale mimo że mieszkam bardzo blisko tego obiektu, byłam tam poraz pierwszy. Wybraliśmy się z Tomkiem piechotką. Szkoda było pogody która nas za bardzo nie rozpieszczała, ala słoneczko od czasu do czasu pieściło swoimi promieniami.Pałac w Brunowie jest przekształcony na holtel. Organizowane są tak różne zabawy, imprezy, konferencje, spotkania rodzinne i firmowe. Wejście na teren jest bezpłatne i nieograniczone. Obecnie przeprowadzane są tam kolejne prace remontowe.Historia tego miejsca datowana jest na XV wiek. Należał on do znanego i majętnego rodu śląskiego Zedlitz. Kolejnym w latach 1740 - 1750 właścicielem Brunowa został hrabia Bernhard von Schmettau. Z jego inicjatywy dokonano przebudowy starego dworu zmieniając dawną budowlę w niewielki dwukondygnacyjny barokowy pałac na planie kwadratu. Po około 40 latach obiekt przeszedł w kolejne ręce. Jego właścicielami stali się Krzysztof Henryk i Ernesta von Schweinitz. Ale niestety nie cieszyli się długo swoim nabytkiem, bo po około trzech tygodniach od zakupu pałac i obiekty gospodarcze strawił pożar.

Na zgliszczach nowi właściciele wybudowali neobarokową dwukondygnacyjną rezydencję. Pałac ukończono w 1789r przy pomocy Mehrensberga z Legnicy i Scholza z Lwówka.Do budowy wykorzystano kamień i cegłe. Najbardziej charakterystycznym elementem stało się główne wejście z kamiennym portalem.

Kordegarda

Kolejni właściciele z rodziny von Cottonet do portalu dołożyli ozdobny herb rodzinny. Z ich inicjatywy powstała stajnia, powozownia, fontanna,. Nowa dwukondygnacyjna oficyna została wyposażona w główny portal o kształcie półkolistej arkady. Naprzeciw niej wzniesiono bogato zdobioną kamienną stajnię z wozownią.Innym i najlepiej zachowanym budynkiem jest kordegarda. położona przy bramie wjazdowej do pałacu. Jest to budynek murowany z cegły i wyposażony w okrągłą wieżyczkę.Kolejną przebudowę przeprowadzono w latach 1900 - 1901, powstało wówczas skrzydło południowe pałacu wraz z oranżerią i ośmioboczną wieżą.

W czasie wojny dla pałacu nastały nowe dzieje. Właściceli dotkneły restrykcje hitlerowskie i rodzina musiała opuścić pałac, który wykorzystano do utoworzenia szkoły sportowej dla Hitlerjugend. W 1945 roku majątek zajeły oddziały Volkssturmu.Po wojnie wiele sal zostało dostosowanych do nowo powstałego ośrodka szkolno- wypoczynkowego. Zmianie uległa też wieża z której usunięto spiczasty hełm, zastepując go płaskim ośmiobocznym daszkiem.

Brama wjazdowa Powozownia Powozownia Pałac w Brunowie Fontanna Oficyna Park
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-05-20 21:11:08

W serii dokumentalnej DOMO+ Dorota Szelągowska  byla  w Brunowie  i bardzo chwalila  hotel

W serii dokumentalnej DOMO+ Dorota Szelągowska ocenia najciekawsze polskie hotele -

artystyczne, designerskie, elitarne czy awangardowe i

udowadnia, że w Polsce są miejsca do odpoczynku, z których możemy być naprawdę dumni.

 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-01-13 10:00:38

Czytając Twoją relację Elu- ponownie powędrowałam  w znane mi już miejsce.  Brunów bardzo mi się podobał. Właściciel zadbał nie tylko o pałac , powozownię i oficynę, ale też o otoczenie. Sam dojazd do tego miejsca wśród pól – z daleka od ruchliwej drogi, też był bardzo przyjemny.

Ciekawie opisujesz odwiedzane miejsca, wzbogacając opowieść o ich historie. Świetna wycieczka interesująco przedstawiona.

Karolu! Wesele w takim otoczeniu musi byc niesamowitym przeżyciem. Bedąc w Brunowie zerknęłam do Powozowni gdzie trwały przygotowania na kolejną weselną uroczystość. Poniżej zdjęcie:-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-12-30 12:07:15

ladny folwark .

 

Pozdrawiam Karol 

 

PS .

bylem ,bylem tam , ze 2 razy - zawsze podczas slubów

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-12-29 18:04:31

Naprawdę ładne miejsce. Szkoda,że nie wszystkie zabytkowe budynki przechodzą taką renowację.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46819 kilometrów
2013-12-29 16:04:45

Warto to zobaczyć.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2013-12-29 15:50:52

Bardzo ładny obiekt, fajnie że dobrze utrzymany

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020