, Katarzyna Jamrozik

Ogrodzieniec po raz drugi - 2010

2010-06-05
2013-11-28 17:47:07
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów

Była to nasza druga wycieczka do zamku Ogrodzieniec na Jurze. I jest to zamek, który za każdym razem nas czymś zaskakuje. Tym razem mogliśmy po raz pierwszy zwiedzić tam Muzeum Zamkowe, gdzie można zobaczyć makietę zamku z czasów jego świetności obok tej z teraźniejszości. Oczywiście żal, że taki nie pozstał jak kiedyś, dopiero by była z niego perełka. Znajdują się tam także znaleziska archeologiczne z zamku i okolic Góry Birów w Podzamczu.Drugim nowo powstałym miejscem jest sala tortur, gdzie zebrane są dawne narzędzia tortur i są opisane techniki katowskie. A zwiedzając już sam zamek w jednym z korytarzu można obejrzeć zbroje, rycerzy, dawną społeczność zamku. Zwiedzając wtedy ruiny trafiliśmy także na najniższy poziom jak do tej pory, który do tej pory był niedostępny. Pięknie stamtąd było widać skały, na których stoi cały zamek.

Kuba miał chyba najlepszą atrakcje tego dnia. Otóż zdecydował się na zjazd tyrolką z zamku na drugą stronę na skały. A jako że do grubasków to on nie należy, to zatrzymał się kilka metrów przed końcem. Instruktor musiał po niego wchodzić i go ściągać. Ale zadowolony był. Sama bym się nie odważyła, a co dopiero ośmiolatek. Lęku wysokości na pewno nie ma.

Przed zamkiem zawitaliśmy jeszcze na Górę Birów, gdzie można z kolei zobaczyć odtworzone grodzisko średniowieczne. Schodząc z góry w kierunku Ogrodzieńca warto zejść żółtym szlakiem ale nie za drogą tylko ścieżką, lub iść od strony zamku ul. Birowską. Otóż przy tym szlaku możemy dodatkowo zwiedzić niemieckie bunkry, a także wejść na platformę widokową usytuaowaną na skałach, a do której prowadzą metalowe schody. Stamtąd mamy nasz zamek jak na dłoni.Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2013-12-02 21:44:45

[cytuj autor='A Maciej']można i co roku, zwłaszcza że wciąż powstają nowe atrakcje na zamku i okolicy pozdrawiam [/cytuj]

 

Racja Maćku, w przecudnym jurajskim Ogrodzieńcu nudzić sie nie mozna..

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2013-12-02 21:30:28

można i co roku,

zwłaszcza że wciąż powstają nowe atrakcje na zamku i okolicy

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2013-11-29 08:21:25

Piękny Ogrodzieniec, ja tam jestem zdania, że mozna co roku do Ogrodzieńca jeździć 🙂 No wiadomo, nie znad morza 🙂

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021