Beskidy, Monika Pawlak

Spokojne Jaworze Nałęże

2008-10-17
2008-10-17 15:43:24
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Jaworze Nałęże ,to maleńka miejscowość należąca do Jaworza,które słynie z dawnego uzdrowiska.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jaworze Nałęże > Kaplica w centrum wsi > Szlak harcerski > Czerwony szlak na Błatnią > Pomnik 550 rocznica Bitwy pod Grunwaldem > Pensjonaty > Szałas nad Jasionką
Dziś największa dzielnica Jaworza powstała w 1788 roku dzięki dawnemu właścicielowi tych ziem Jerzemu Adamowi Laschowskiemu herbu Nałęcz.W 1802 kolejny pan na ziemi baron Arnold Saint-Genois d'Annecourt zakończy budowę koloni osadniczej"Nałęcz",następnie jego syn Filip poszerzył osadę o przysiułek Grabka-Błatnia,gdzie już była kolonia robotników leśnych,który następnie nazwano "Saint-Genois"W późniejszych latach często nazywano to miejsce Jasionką od potoku nad których stała osada.Ostatecznie wrócono do starej nazwy "Nałęcz",którą zmieniono na "Nałęże"-zwane tak do dziś.W Jaworzu Nałężu stoi kaplica z 1829 wybudowana przez hrabiego Filipa Ludwika Saint-Genois d'Annecourt,która przeszła gruntowny remont w 2001 roku.Kolejnym zabytkiem z XIX wieku jest huta szkła,która uległa pożarowi w tym samym wieku .Do tego położonego w Dolinie Potoku Jasienica(Jasionka) Jaworza Nałęża zjeżdżają turyści z wielu powodów,choćby dla wypoczynku i pięknego krajobrazu .Stąd wiodą szlaki na Błatnią,a z Błatniej na Klimczok,Szyndzielnię,na Brenną.Dla większej wygody,są tu pensjonaty agroturystyczne,spory parking,kościółek oraz czyste wody.Do Jaworza Nałęża prowadzi prosta droga z Jasienicy,od dwupasmówki,cały czas prosto przez tory i światła sygnalizacyjne.Niedaleko jest znany hotel Jawor SPA,gdzie można się całkowicie odnowić ;-). W centrum Nałęża za kościołem można wynająć sobie nocleg, lub zrobić ognisko pod dachem SZAŁASU NAD JASIONKĄ,akurat natrafiłam na wycieczkę szkolną ,która bawiła się tam w najlepsze :-),tuż obok most,pod którym płynie krystalicznie czysta woda,osobiście piłam nieraz stąd wodę,polecam jesli ktoś lubi,jak zęby marzną ;-)!Na mostku zauważyłam rozjechaną salamandrę,niestety tak czasem bywa,choć są chronione :-/.Dalej już rozpościera się beskidzki krajobraz pełen szlaków,m.in harcerski.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-10-17 17:29:51
Jest kościół ewangelicki,zobacz na wycieczkę "Tu gdzie mieszkam"
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów
2008-10-17 17:24:24
Monika a czy w Jasienicy jest kościól ewangelicki ?? Bo w podobnym czasie byłm na koloniach w Jasienicy, nie wiem czy tej Twojej i chyba jedyne co kojarzę, to że był tam kościół ewangelicki
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów
2008-10-17 17:22:59
Byłam tu kiedyś na wczasach z całą rodzinką... ale kiedy to było :) Pamiętam tylko kryty basen w ośrodku bo spędzaliśmy tam dużo czasu i nauczyłam się tam "nurkować" :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020