Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Rynek w Krapkowicach, Anna Piernikarczyk

Krapkowice

2013-08-01
2013-11-20 11:37:33
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Wycieczka rodzinna do ładnych Krapkowic, w drodze do Kotliny Kłodzkiej.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Krapkowice > Zamek w Krapkowicach > Baszta w Krapkowicach

Krapkowice to pierwsza nasza miejscowość na trasie do Kotliny Kłodzkiej, przyjechaliśmy tu z samego rana, by zobaczyć ciekawe zabytki w tym historycznym miasteczku. Początki Krapkowic sięgają XIII wieku, ponoć okolice te były wówczas we władaniu zakonu rycerskiego Templariuszy, którzy wg legendy założyli tutejszy zamek, kościół oraz poboiski zamek w Otmęcie. Dawniej były to dwie osobne miejscowości po dwóch stronach Odry - Otmęt i Krapkowice, dziś to jedno miasto.Zwiedzanie rozpoczynamy od Rynku w Krapkowicach, z zabytkowymi domami i fontanną, zaraz niedaleko jest kościół Św. Mikołaja i pobliski zamek (ul. Zamkowa), dziś siedziba szkoły zawodowej, dawniej przez wieki rezydencja róznych rodów. Ponoć powstał w XIII wieku, ale nie wiadomo nic dokładnie na ten temat, legendy mówią o templariuszach, ale budowniczym mógł być również książę opolski Władysław. Wiadomo na pewno, że przybliżony dzisiejszy kształt zamkowi nadała rodzina Redernów w XVII wieku, wtedy też przeżywał okres swej świetności. Niestety w XVIII wieku wielki pożar strawił miasto i zamek, który już nigdy nie osiągnął tak pięknego wyglądu i dużego znaczenia.

Rynek Krapkowice
Rynek Krapkowice


Bardzo ciekawa jest też w Krapkowicach Wieża Bramy Górnej czyli Krapkowicka Baszta (ul. Basztowa), udostępniona dla turystów. My nie mieliśmy okazji jej zwiedzić, bo było za wcześnie, ale juz sama budowla, z XIV wieku, jest bardzo ciekawa. To gotycka wieża z kamienia łamanego, do której przylegają zachowane średniowieczne mury miejskie. To z Baszty codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał Krapkowic.

Jeszcze chcemy tu kiedys wrócić, żeby odwiedzić ruiny zamku w Otmęcie i piękny zamek w Rogowie Opolskim.

Krapkowice
Zamek Krapkowice zamek w Krapkowicach Krapkowice zamek Odra w Krapkowicach Kościół w Krapkowicach Baszta Krapkowicka
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-11-21 06:33:11

Fajnie,że na forum można poznać nie tylko te znane miejscowości,ale także i te mniej znane,jak Krapkowice własnie. I one przecież mają swoje ciekawe historie i ciekawostki.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-11-20 20:39:53

I kolejne ciekawe, nie znane mi miejsce. Fajnie że można je tu poznać. 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19118 kilometrów
2013-11-20 20:32:19

Nie zwalniacie tempa,

jak zwykle ciekawie i ładnie

pozdrawiam

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020