Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Rynek w Raciborzu, Anna Piernikarczyk

Racibórz

2013-11-11
2013-11-13 14:53:48
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów

Wycieczka rodzinna po raciborskich atrakcjach

Racibórz od naszego ostatniego spotkania zmienił sie dość znacznie, nie na Rynku, bo tutaj to akurat brakuje nowego tchnienia, fasady nie zostały odmalowane, choć by się przydało, za to Zamek Piastowski w Raciborzu nabrał prawdziwego blasku. Ostatnio był zahaszczoną ruiną a dziś prezentuje się wybornie. Cały w bieli, wraz z kaplicą zamkową tworzą cudowny kompleks, udostępniony dla turystów. W zamku mieści się też Informacja Turystyczna. Troszeczkę przyczepiłabym się do prezentowanych wystaw we wnętrzach zamkowych, są wystawy i fajnie, ale brakuje głębszej historii zamku, ani jedna wystawa faktycznie o tym nie mówi, jest wystawa więzienna, bo był tu ponoć kiedyś więzienie, ale jest bardzo współczesna, aż prosi się o więcej dawnej historii zamku w zamku! Do zamku przylega browar, co daje się wyczuć podczas zwiedzania zamku 🙂 W piwnicach zamkowych można nawet zakupić piwo Raciborskie. A w Centrum Informacji można np. dostać magnesik pamiątkowy, oczywiście nabyliśmy 🙂 Polecam gorąco odwiedzić kaplicę zamkową. Nie trzeba do tego nawet biletu, bo jest otwarta na dziedzińcu zamkowym. Cudna, w stanie gorszym niż całe muzeum, ale to dodaje uroku, jest fantastyczna i stara, stara w pozytywnym znaczeniu, tak jak lubię. To perła gotyku śląskiego, powstała już w XIII wieku, choć kryje też elementy barokowe i młodsze.Ciekawe w Raciborzu są też inne kościoły, przy Rynku stoi kościół Św. Jakuba, a najstarszy stoi niedaleko Rynku - kościół Wniebowzięcia NMP, tzw. farny. Obok niego stoją pozostałości murów miejskich z basztą. 

Rynek
Rynek


Zostawiamy jednak centrum Raciborza za sobą i ruszamy do Arboretum Bramy Morawskiej w lesie Obora. To ciekawy obszar do spacerowania i rekreacji. Są tu ścieżki dydaktyczne, stawy, ogród botaniczny i mini zoo świetne dla dzieci, aby chętniej wędrowały 🙂 Tu uwaga, jak ktoś chce głównie dostać się do mini zoo, to odradzam przechodzenie przez Bramę Arboretum, bowiem to trasa bardzo naokoło. Przed bramą najlepiej skręcić w lewo, jak do restauracji i tam po około 100 metrach już jest mini zoo, z konikami, osiołkami, kaczkami, pawiem itp.

Na koniec jeszcze zatrzymaliśmy się w Rezerwacie Łężczok, choć tu już nas prawie ciemność zastała, więc zmuszeni byliśmy wracać do domu 🙂

Muzeum w Raciborzu
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół farny

 Kościół Św. Jakuba Mury Miejskie w Raciborzu Zamek Piastowski w Raciborzu Zamek w Raciborzu zamek Kaplica zamkowa kaplica w Raciborzu Muzeum zamkowe muzeum zamkowe wystawy w zamku Arboretum Bramy Morawskiej arboretum w raciborzu arboretum mini zoo w arboretum mini zoo w Raciborzu Rezerwat Łężczok w Raciborzu Rezerwat Łężczok
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów
2013-11-14 07:48:20

No dzieciom oczywiście najbardziej Arboretum przypadło do gustu :)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-11-13 21:42:50

Nieznam ale dzieki Tobie troszkę już poznałam. Buzie uśmiechniete wiec wycieczka udana. Grunt to zadowolenie

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2013-11-13 20:31:11

Fajnie sobie rodzinnie zwiedzacie,

w Raciborzu też nie byłem, a wygląda zachęcająco

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-11-13 20:15:16

ciekawy ten Racibórz  -

bylem w  okolicy w zeszlym roku i nie wstaplem na rynek -z  pospiechu .

Nadrobie to już wkrótce , dzieki Anii .

 

Pozdrawiawam Karol

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów
2013-11-13 18:48:27

Polecam serdecznie :) I fajnie że nasze wycieczki się Wam przydadzą, ja również chcę wrócić w te rejony :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-11-13 17:45:49

Kiedyś wiosną- dość często odwiedzaliśmy Arboretum  Nový Dvůr k/Opavy- w Czechach. Pięknie są tam wyeksponowane rododendrony, mnóstwo kwitnących i egzotycznych drzew i krzewów, klatki z ptakami, a w szklarni- wspaniała kolekcja kaktusów. Wracając przez Racibórz ze zdumieniem odkryłam arboretum dużo bliżej a równie ciekawe. Niewiele zdążyłam zobaczyć samo miasto, bo był  już wieczór.

Nie tak znowu daleko, a interesujące miejsca pokazujesz Aniu i muszę je uwzględnić przy wiosennym wędrowaniu po ziemi raciborskiej.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-11-13 15:54:56

Nigdy nie byłam w Raciborzu.Wygląda całkiem sympatycznie. Zamek wart też zainteresowania.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020