Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Wanda Kocur

Kaszuby

2013-11-09 - 2013-11-12
2013-11-09 18:22:48
Avatar użytkownika
Wanda Kocur Uzależniony od podróży 1014 kilometrów

Legenda podaje, że tworząc Ziemię Pan Bóg zapomniał o Kaszubach.Anioł,który opiekował sie tą krainą upomniał sie o nią. Spojrzał wiec Pan Bóg na Kaszuby i uformował piekne lasy, rzeki jeziora,pola piaszczyste plaże i morze.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Swarzewo > Wejherowo > Sianowo >

Swarzewo nad morzem. W 1920 r mieszkancy Warszawy w dowód przywrócenia Polsce Pomorza ufundowali w Swarzewie krzyż przydrożny z napisem : Zjednoczyłeś Boże ziemie, zjednocz nasze serca " Sanktuarium w Swarzewie było ostoją polskości w czasie niewoli. Przeczytałam legendę o tonącym podczas sztormu żaglowcu, którego załoga modliła się o ocalenie przed okrętową figurką M.Bożej z Dzieciątkiem. Prośby żeglarzy zostały wysłuchane. Statuetkę M. Bożej na pamiatkę ocalenia ustawiono w poblizu wiejskiej studzienki. Rybacy ustawili nad studzienką kapliczkę. Figurkę przeniesiono do kościoła na Helu, skąd protestanci helscy wyrzucili statuetkę do morza. Ta lekka figurka z drewna lipowego przypłynęła na powrót do Swarzewa i została w swarzewskim kościele. Rybacy w Swarzewie śpiewają : " Od wieków łaskami obdarzasz, oddalasz wichry i burze,wśród wiernych rybaków mieszkasz w cudownej lipowej figurze. Gdy fale porwą czólno życia w złe wiry i czarne odmęty, w ostatniej godzinie bicia chroń tonących i okręty ".Sianowo - wieś promocji języka kaszubskiego. To niewielka wioska oddalona 12 km od Kartuz, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się kościół z figurką Madonny z XV wieku, zwaną Królową Kaszub. Legenda podaje,że figurkę znalazła zakocha para, w sobótkową noc w krzaku paproci. Młodym przyniosła szczęście - dlatego panuje przekonanie,że aby zapewnić sobie szczęśliwe pozycie małżeńskie należy 3-krotnie pielgrzymować do Matki Bozej Sianowskiej. Ludzie śpiewają tak : " Starzy, młodzi, małe dziatki do Sianowskiej śpieszcie Matki. Smutni, chorzy i ostrapieni tu będziecie pocieszeni ". Podpatrując przyrodę w parku krajobrazowym, przpomniałam sobie opowiadania o prośbach zwierząt i tak :

- mały ptaszek prosi - " Boże czy możesz uchronić me gniazdko od wiatru i deszczu? Rozrzuć krople rosy na kwiatach i dużo ziarenek na mej drodze "-robaczek świętojański - " Panie Boże , taki okruszek popiołu jak ja potrzebuję Twej nocy, aby w mym sercu zatliła się mała gwiazdeczka nadziei"

-mysza - " Jestem taka szara dobry Boze, nikt mi nigdy nic nie dał, ojedno Cię tylko proszę, aby pozostać w ukryciu "-ślimak-" Panie Boże chociaż raz spróbuj chodzić na jednej nodze, dźwigajac swe niebo na plecach.Ulżyj mej męce i wyczaruj grządkę sałaty"

-kret- " Panie mój, ustrzeż mnie przed próżnością tego świata i kieruj trudem moich łapek do Raju,który jest gdzieś bardzo głęboko "

Kartuzy - miejscowość powstała dzięki osadzie zakonników reguły kartuzów. Reguła przewidywała okresy wspólnych modlitw i ćwiczeń ascetycznych tj.umartwień, samotności, milczenia i pracy. Zakonnicy pozdrawiali się " Memento mori "/ pamietaj,że umrzesz/. Klasztor kartuzki przetrwał 444 lata. Warto zobaczyć Kolegiatę Wniebowzięcia NMP w Kartuzach. Wnętrze kolegiaty posiada cenne wyposażenie z XV-XVII w. Piękny gotycki ołtarz główny, ściany prezbiterium obite są flandryjskim kurdybanem. Tron przeora zdobi płaskorzeźba za siedziskiem. Nad siedziskiem u góry postać Boga Ojca. Prawa dłoń skierowana w góre przypomina o rozliczeniu z życia każdego z nas.Lewa dłoń wskazuje Chrystusa- pośrednika pomiędzy tym co boskie,a tym co doczesne. Barokowe stalle z bogatą dekoracja ornamentalną, wizerunkami apostołów,eremitów,świętych patronów, sceny przedstawiające Mękę Pańską. Empora z prospektem organowym, balustrada z umieszczoną tarczą zegarową. Wahadło zegara w dolnej części zdobi figurka anioła śmierci. Anioł porusza się nad wejściem. Złota kaplica jest najcenniejszym gotyckim zabytkiem światyni.Znajdujący sie w niej gotycki ołtarz w formie tryptyku uzupełniony 8 rzeźbami. Ten ołtarz należy do najcenniejszych zabytków średniowiecznej rzeźby na Pomorzu. To jedyny relikt gotyckiego wyposażenia kościoła. Jest świadectwem sredniowiecznej kultury artystycznej.

Avatar użytkownika
Wanda Kocur Uzależniony od podróży 1014 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2013-11-12 08:47:54

Mało mi znane strony,

przez to i ciekawe

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2013-11-10 21:32:08

Witaj Wando, nigdy nie byłem w tych stronach. Pięknie Nam to pokrazałaś, ale opis zdjęć - , trzeba to poprawić, wtedy będzie u mnie na 5+.

Pozdrwiam Tadek

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-11-10 13:44:19

Super, pięknie Wando .  

Twoje  opisy sa  pelne przeżyć . Milo i duchowa  sie czyta   twoje wyprawy 

 

Pozdrawiam Karol  

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-11-10 12:29:33

Piękna relacja i zdjęcia. Super na piątaka.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-11-10 08:36:49

Bardzo podoba mi sie pomysł wędrowania szlakiem legend :) Cieszę się,że zawędrowałaś także na Kaszuby i pokazałaś nam ciekawe miejsca sakralne.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020