Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ola Dzitkowska

Muzeum wsi Orawskiej- okolice Zuberca

2008-10-15
2008-10-15 21:00:55
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów
... chcesz przenieś się w czasie i zobaczyć jak wyglądała osada kilkaset lat temu....zapraszam do zwiedzenia Muzeum Wsi Orawskiej w okoliach Zuberca na Słowacji.
Zapraszam do wycieczki po wsi, w której życie stanęło w miejscu, poczujesz się tutaj tak, jakby wszyscy mieszkańcy opuścili przed chwilą wieś z niewiadomych przyczyn.
Muzeum znajduje się na polanie Zuberec-Brestova. Czynne jest od stycznia do kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, od maja do października od wtorku do niedzieli 8-17. Listopad i grudzień zamknięte. Jako bilet wejściowy dostajemy pocztówkę z ręcznie malowaną osadą oraz opis budynków po polsku i po słowacku ( opis do zwrotu przy wyjściu).
Muzeum usytuowane jest 3 km na wschód od Zuberca, w pięknej górsckiej scenerii - otoczone po południa szczytami Palenicy, Siwego Wierchu i Brestowej, Osobitej na wschodzie i Mnicha na zachodzie. Środkiem płynie potok Zimna Woda Orawska, nad którym na przestrzeni ok. 20 ha usytuowano kilkadziesiąt obiektów - zrębowe chaty ludowe, zabudowania gospodarcze, ziemiańskie dworki, budynki sakralne - tworzących jakby osobną wieś, nad którą wznosi się drewniany kościółek z cmentarzykiem, a na obrzeżach usytuowane są zabudowania sezonowe. Reprezentowane są obiekty z południowo-zachodniej dolnej Orawy, z terenów średniej i gónej Orawy oraz z jej północno-wschodnich krańców góralsko-tatrzańskich oraz z położonych na północnym zachodzie Beskidów.
Pierwszym obiektem muzeum stała się przeniesiona do Brestowej w 1970 r. leśniczówka, spalona w 1990 r. i osiem lat później odbudowana. Skansen udostępniono do zwiedzania w 1975 r.
Skansen dzieli się na pięć części - dolnoorawski rynek reprezentuje najbogatszą część Orawy z największymi budynkami stojącymi na wolnej przestrzeni. Nad potokiem rozłożone są warsztaty rzemieślnicze z młynem i tartakiem. Zamagurska ulica z budynkami mieszkalnymi i zabudowaniami gospodarczymi bogatych i średniozamożnych rolników pokazuje charakterystyczną strukturę orawskiej wsi. Góralskie chaty reprezentują najbiedniejszą część Orawy, leżącą na południowo-zachodnich stokach Orawskich Beskidów. W najwyższym punkcie skansenu usytuowany jest cmentarz z późnogotyckim drewnianym kościółkiem św. Elżbiety, przeniesionym z Zabrzeża i pochodzącym z XV wieku. W środkowej części jest m.in. ziemiańska posiadłość z Wyżniego Kubina z 1752 r., w której mieściła się szkoła, gdzie uczył się sławny poeta P.Országh-Hviezdoslav. Co roku w sierpniu na terenie skansenu w specjalnie w tym celu wzniesionym amfiteatrze odbywa się festiwal Podrohackie Święto Folkloru.
szkoła młyn chata sołtysa Muzeum wsi Orawskiej- okolice Zuberca przed muzeum
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
darek Zapaleniec 637 kilometrów
2009-04-08 21:13:51
prawdopodobnie bede pod koniec czerwca w Zubercu,w zwiazku z zaplanowanym przeisciem grani zachodniej Tatr,chcialbym to miejsce rowniez odwiedzic,fajna wycieczka,.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020