, Danusia

Nie tylko w Bytowie,nie tylko na zamku

2013-10-06
2013-10-26 21:28:34
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Bytów-zamek krzyżacki i nie tylko

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bytów > Słupsk

Wybraliśmy się do Bytowa. Byłam tam już kilkakrotnie z wycieczką szkolną,jednak było to już parę lat temu. Ciekawe jak wygląda teraz Bytów?Z ciekawością zatrzymaliśmy się przed najważniejszym zabytkiem w Bytowie-zamkiem krzyżackim z XIV wieku. Zamek jest jednym z obiektów na szlaku polskich zamków gotyckich. Jego bryła robi wrażenie. Zbudowany jest z czerwonej cegły na planie czworokąta. W jego narożnikach wznoszą się 3 okragłe wieże i jedna kwadratowa . Zamek pełnił rolę warowni krzyżackiej. Od XVI wieku stał się siedzibą starosty. Spłonął podczas wojny polsko-szwedzkiej. Po odbudowaniu w XIX wieku mieścił się w nim sąd i więzienie. Obecnie jest tam Muzeum Zachodnio-Kaszubskie oraz hotel z restauracją i biblioteka. Obeszliśmy zamek dookoła.Jedna z wież narożnych jest restaurowana. Ciekawy jest wewnętrzny dziedziniec z rozłożystym drzewem tuż przed wejściem do muzeum. W centralnej części stoją dyby ,dla chętnych średniowiecznych tortur do wypróbowania i obfocenia. Przed bramą główną parking i tablica informacyjna o pomnikach przyrody.

Zamek krzyżacki w Bytowie
Zamek krzyżacki w Bytowie

Z zamku ruszyliśmy do centrum miasta. Miłe zaskoczenie spotkało nas na Rynku. Miejsce jest odrestaurowane i stanowi sympatyczny deptak z ciekawą fontanną. W środkowej jego części wznosi się okazały kościół św. Katarzyny z XIX wieku. Tuż przy kościele trafiamy na 3 zabytkowe kamienice mieszczańskie z XVII wieku. Niedaleko w gotyckiej wieży z XV wieku znajduje się niezwykle Muzeum. Prezentuje ono stałe ekspozycje dotyczące historii ziemi bytowskiej oraz kościoła. Wieża jest pozostałością po zniszczonym podczas II wojny kościele św. Katarzyny. Przed wieżą jest ekspozycja archeologiczna prezentująca pozostałości po tym obiekcie sakralnym. Całość jest bardzo zadbana,zabezpieczona przed dewastacją,stanowi ciekawostkę turystyczną.

Kolejnym punktem naszej bytowskiej wyprawy była cerkiew świętego Jerzego z XVII wieku. Cerkiew jest o tyle ciekawa ,że oprócz zabytków sakralnych jakie kryje ciekawostką jest także to,że była to świątynia ewangelicka,bizantyjsko-ukraińska,obecnie jest grekokatolicka,ale odbywają się niej także nabożeństwa w język kaszubski.Niedaleko cerkwi kryje się wśród krzaków kolejna ciekawostka Bytowa-niepotrzebny wiadukt. Trochę błądziliśmy zanim znaleźliśmy to miejsce,choć miejscowi nie mają z tym problemu.Codziennie przechodzą wiaduktem do swoich domów,dziś bowiem pełni on rolę mostu nad niewielką rzeczką Borują przepływającą przez Bytów. Wiadukt pochodzi z XIX wieku. Jest to imponująca,choć mocno zaniedbana budowla z 6 przęsłami i wyrazistymi płaskorzeźbami przedstawiającymi herby Rzeszy,Prus,Bytowa i kolei. Związana jest z nim tajemnicza historia. Prawdopodobnie jest to jedyny w Polsce most kolejowy ,po którym nie przejechał nigdy żaden pociąg.Został wybudowany jako część trasy Bytów-Korzybie. Jednak po jego wybudowaniu tory kolejowe przesunięto kilkanaście metrów dalej. Do dziś nie wiadomo dlaczego tak się stało. Podobno ,jak głosi miejscowa legenda,miało to coś wspólnego z klątwą,jednak nikt nie wie jaką.Być może chodziło o tragiczną śmierć jednego z budowniczych,co ściągnęło na most nieszczęście.Przy wiadukcie spędziliśmy dobrych parę chwil oglądając jego wspaniałe przęsła i żałując,że popada w ruinę.

A potem ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Nie mogłam sobie jednak odmówić po drodze zajrzenia na kościelne wzgórze w Kołczygłowach. Wzniesiony na nim Kościół pw. Chrystusa Króla jest z daleka widoczny.Poprzez zielone krzewy tui prześwitują biało-czarne kraty szachulcowej budowli. Jest to naprawdę widoczek pełen uroku. Ciekawostkę kościółka stanowi fakt,że brał w nim ślub z Johanną von Puttkamer Otto von Bismarck,kanclerz Rzeszy.

widok na wejście do muzeum z wewnętrznego dziedzińca
widok na wejście do muzeum z wewnętrznego dziedzińca


No i po takiej pełnej turystycznych wrażeń niedzieli z przyjemnością zajechaliśmy na obiad do słupskiej restauracji po Kuchennych Rewolucjach Magdy Gessler, do Kurnika. Nie powiem,było smacznie. A potem już tylko kawa i slodkie małe co nieco,ale to już w domowym zaciszu.

okrągła baszta ,widok z wewnętrznego dziedzińca widok na hotel,bibliotekę i restaurację brama wejściowa na zamek,wido z wewnętrznego dziedzińca wejście do piwnicy okrągła baszta zamkowa brama główna do zamku wrota do zamku Bytów zamek mury zamkowe wejście do zamku pomniki przyrody,tablica informacyjna widok na Bytów Bytów most kolejowy most kolejowy przęsłą mostu kolejowego herb na moście kolejowym herb na moście kolejowym herb na moście kolejowym kościół św. Katarzyny w Bytowie fontanna w centru miasta widok na RYnek i kościół św. Kakatrzyny figura Chystusa na Rynku zabytkowe kamieniczki wieża gotycka,pozostałość po kościele św. Katarzyny widok na Muzuem w wieży wejście do muzeum w wieży pomnik papieża Jana Pawła II przezd muzeum cerkiew św. Jerzego dzwonnica przy cerkwi kościół w Kołczygłowach kościół w Kołczygłowach tablica pamiątkowa przed kościołem dzwonnica przy kościele w kołczygłowach
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2013-10-28 12:24:41

Aniu temat ciekawostek na 6+, Wymyśl coś na zimowe wieczory....

Pozdrawiam Tadek

P.S. Może...zwiedzaj świat..taki zaniedbany..

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2013-10-27 21:11:42

[cytuj autor=' Danusia']Czasem małe miasteczka mają wiele turystom do zaoferowania:-) [/cytuj]

 

Racja Danusiu!  Ciekawostek wszędzie pełno ! Trzeba poprostu mieć cheć poszukiwania i chyba duszę krajtrotera 🙂

Ja np będąc w maleńkim Bieczu, Ciężkowicach czy Oleśnie pozwiedzałam bardzo wiele. Choć to takie mało znane turystycznie tereny.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2013-10-27 21:09:40

atrakcyjne miasteczko, nie byłem, ale może kiedyś przy okazji...

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-27 20:19:02

Czasem małe miasteczka mają wiele turystom do zaoferowania:-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2013-10-27 19:10:59

Ileż ciekawych rzeczy można obejrzeć , poznać i obfocić , w niewielkim Bytowie ! Super . bardzo ciekawie to wszystko opisujesz Danusiu 🙂

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2013-10-27 13:02:31

Witaj Danusiu. Piękne miasto Bytów daleko...by tam pojechać, dzięki Tobie widzę piękne zabytkowe kamienice, rynek i zamek krzyżacki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2013-10-27 12:55:30

Bardzo fajne klimaty 🙂 Podoba mi się

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-10-27 09:46:31

super  Danuśko .

  ten Bytów jest  pięknie  odrestaurowany  - jade tam  .

 

Pozdarwiam karol 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-27 07:47:38

Miło,że Bytów Ci się podoba Romku.My też przyjemnością spacerowaliśmy po tym niedużym,ale bardzo przyjemnym miasteczku.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2013-10-27 07:06:51

Piękna wycieczka, dosłownie wszystko się mi podobało - miasto Bytów, ryneczek, zabytkowe kamienice, zamek krzyżacki -  bąba. Rano jeszcze spałem kiedy przeglądałem PSz ale kiedy zacząłem czytać Twój opis wycieczki i ogladąć zdjęcia nie była już mi potrzebna żadna kawa.  

Ostatnio edytowany: 2013-10-27 09:43

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021