Bieszczadzki Park Narodowy, Maciej A

Bieszczady w kolorach – Otryt, Połoniny Wetlińska i Caryńska, Tarnica

2013-10-18 - 2013-10-22
2013-10-24 00:57:57
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów

Nieodparty urok kolorowych Bieszczad, choć już po "liściach"

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Dwernik > Zatwarnica > Ustrzyki Górne > Polańczyk > Solina

1. 2013.10.19 Dwernik – Chata Socjologa – Otryt – Sękowiec - Zatwarnica – Hulskie – ZatwarnicaPlanując trasę trochę myślałem o Otrycie czy aby nie będzie zbyt monotonne kilka godzin w lesie. Obawy były całkiem nieuzasadnione. Kolorowe i piękne lasy powitały nas w Bieszczadach. Co prawda liście w większości spadły już dwa tygodnie temu (przymrozki -10 st. strąciły większość, a pozostały przede wszystkim na brzozach), ale w nagrodę przez bezlistne drzewa widać było nieco otoczenia Otrytu, kolory leżały nam tuż u stóp.

baza w Dwerniku

Ruszyliśmy z Dwernika, gdzie nocowaliśmy w ładnym drewnianym domku, (w miejscu, które wygląda na wymarzone do zamieszkania - gdyby nie/mimo że jelenie i p… pługowy - do wyboru, zainteresowanych zachęcam do pogrzebania w sieci za tym odkrywczym tekstem :-) ). W nietrudnym podejściu na Otryt towarzyszą nam przez pół godziny dwa koty, później już samotnie śródleśnym szlakiem docieramy do Chaty Socjologaschroniska z klimatem, uwalniającego myśli i skłaniającego do wyrażania głębszych ;-) przemyśleń. Chwilkę posmakowaliśmy klimatu…

Mijając przybitą do drzew galerię naprzeciw przybytku dumania ruszyliśmy płaskim i zalesionym grzbietem Otrytu. Przy pięknej słonecznej pogodzie spacer ok. 2h grzbietem, po czym zeszliśmy do Zatwarnicy (trochę na wyczucie). Tam po zakupach i zakwaterowaniu wybraliśmy się jeszcze w poszukiwaniu ruin dzwonnicy w Hulskiem, co okazało się zbyt trudne dla nas (nie mogliśmy zlokalizować, chociaż mapa wyraźnie wskazywała miejsce), tak więc wykonawszy 2h spacerek podjechaliśmy okazją z krajanami (nie tylko my miotaliśmy się w poszukiwaniach) którzy samochodem wracali przez Zatwarnicę.

Czas teoretycznie 7h15min, w naszym wypadku 8h. Otryt jest zieloną, leśną oazą spokoju, zwłaszcza w październiku. Osłoneczniony las i niestrome zbocza są przyjazne wędrowcom uciekającym od przejawów cywilizacji.2. 2013.10.20 Zatwarnica – Suche Rzeki – Przeł. Orłowicza – SmerekPołonina WetlińskaBrzegi Górne - Połonina CaryńskaPrzysłup Caryński

alegoria czy autoportret?

Żeby zdążyć na wschód słońca na szczycie Smereku trzeba było wyruszyć o 4:30. Szlak z Zatwarnicy na Przełęcz Orłowicza jest dobrze oznaczony i o przebiegu łatwym do rozszyfrowania nawet przy świetle czołówek. Jak większość szlaków w Bieszczadach - nietrudne podejście – do uwagi skłaniały jedynie przykrywające podłoże grubą warstwą opadłe liście. Dzięki temu, że nie udało się pobłądzić, o czasie stawiliśmy się na szczycie Smereku, na piękny wschód słońca. Byłoby idealnie gdyby nie wiatr, na grani wiało tak że miotało nami na wszelkie strony (były problemy z normalnym poruszaniem się, jak i z utrzymaniem aparatu w stabilnej pozycji). Po około 40 min ruszyliśmy miotani wiatrem przez połoninę w stronę Chatki Puchatka. Połonina jaka jest każdy widzi, piękna klasyka Bieszczad. Po popasie w schronisku schodzimy na Brzegi Górne, skąd po krótkim i daremnym poszukiwaniu otwartego sklepu kontynuowaliśmy podejściem pod Połoninę Caryńską. Pięknie i ciepło do grani, na grani wiatr znów dmuchał ostro (choć zdecydowanie słabiej niż rano). Krótki przemarsz widokowym grzbietem połoniny i rozbijamy obóz na karimatach w oczekiwaniu zachodu słońca. Co jakiś czas seria zdjęć i znów można się schować za osłoną przed wiatrem. Dwie godzinki spędziliśmy podziwiając coraz bardziej czerwone i "niższe" słońce. Po zachodzie słońca korzystając jeszcze po części z resztek światła (końcówka tylko przy czołówkach) zeszliśmy do schroniska na Przysłopie Caryńskim. W przyjaznym schronisku było i ciepłe jedzonko i poznane przygodnie sympatyczne towarzystwo i gitara i...

Czas teoretycznie 9h05min, w naszym wypadku 14h30min. Piękne, charakterystyczne i widokowe połoniny. Podejścia niezbyt strome, wyraźna granica lasu i na górze trawiaste przestrzenie upstrzone kamieniami. Panoramy ! Dla nas w bonusie ładny wschód i zachód słońca, oraz rankiem i wieczorem pustki na szlaku.

na Otrycie

3. 2013.10.21 Przysłup Caryński – Bereżki – Ustrzyki Górne – Wołosate – Tarnica – Szeroki Wierch – Ustrzyki Górne

Krótki szlak zejściowy typowym bieszczadzkim lasem do Bereżek, a następnie okazja do Ustrzyk i bus do Wołosatego. Trasa wymuszona troszkę przez konieczność uzupełnienia zapasów. Z Wołosatego podejście pod Tarnicę. Lasem, a powyżej, jak to w Bieszczadach, wśród traw. Na kamienistym szczycie z krzyżem nie musimy się tłoczyć ;-). Zresztą pogoda też nie do końca wymarzona, silny wiatr i chmury zasłaniające spory kawałek nieba, z przejaśnieniami i słońcem gdzieniegdzie. Schodzimy Szerokim Wierchem, stopniowo polepszają się warunki i widoki się urozmaicają o spektakl chmury - słońce - góry. Nieczęsto się takie zdarzają, więc pełnia szczęścia. Zejście do Ustrzyk przydługawe, ale z pięknymi widokami, końcówka lasem. Na miejscu wynajdujemy kwaterę i koniec dnia.

Czas teoretyczny (pomijając przejazdy na trasie Bereżki – Ustrzyki Górne i Ustrzyki Górne - Wołosate) 5h40min, w naszym wykonaniu 7h. Równie klasycznie i pięknie jak na połoninach.

4. Ustrzyki Górne – Smolnik – Dwernik – Rajskie – PolańczykSolina

gościnne i otwarte progi

Po przejechaniu do Smolnika autobusem dochodzimy już na pieszo do Dwernika wzdłuż asfaltu, z rana jest mglisto ale ciepło, w Bieszczadach nawet asfalt może mieć swój urok. Dalej naszym samochodem przez Lutowiska i Rajskie jedziemy do Polańczyka. Tu chwilka w sklepie z pamiątkami i na punkcie bardzo widokowym, na cyplu.

Jeszcze wizyta w Solinie: pamiątka, tama (zachęcam do zwiedzania tamy a także okolic, naprawdę warto), dobre jedzonko. Jeśli ktoś był w sezonie zauważy na zdjęciach z tamy i otoczenia coś niezwykłego :-)

galeria

Przemarsz Smolnik/Dwernik 1h, całość 6h.

Niestety to nasze pożegnanie z Bieszczadami. Te góry dostarczyły tylu wrażeń...

Takiej pięknej i ciepłej pogody trudno się spodziewać w drugiej połowie października, a jednak zdarza się.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2018-06-20 08:02:07

[cytuj autor='allie']Ach, jak pięknie, człowiek od razu ma ochotę "rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady"...[/cytuj]

Bardzo lubię te góry, mają w sobie to "coś"

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7311 kilometrów
2018-06-19 11:40:31

Ach, jak pięknie, człowiek od razu ma ochotę "rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady"...

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2017-02-25 21:32:46

[cytuj autor=' http://zieloniwpodrozy.pl/']Magiczne góry :) [/cytuj]

oj tak :-)

http://zieloniwpodrozy.pl/ Domator 9 kilometrów
2017-02-24 17:40:07

Magiczne góry :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2014-11-25 14:07:10

[cytuj autor=' kiniakki']no właśnie zastanawiam się nad weekendem :0 chcę koniecznie gdzieś się wybrać w andrzejki/mikołajki :) powiedzcie mi czy warto jechać w Bieszczady o tej porze roku? [/cytuj]

Bieszczady to piękne góry, ale o tej porze roku wybrałbym już inne pasmo, takie gdzie przeważają iglaste lasy, lub mają piętra roślinności alpejskiej. W Bieszczady kiedy zieleń najsoczystsza, lub kolorowe liście w bukowych lasach.

Ja bym rozważył: małe, ale urocze Gorce, Karkonosze, Babią Górę z kapitalnym widokiem na Tatry, może mniej popularny masyw Śnieżnika, albo zawsze piękne Tatry.

Zresztą dużo zależy jeszcze od tego jak zamierzasz spędzić ten weekend...

pozdrawiam

ktos Domator 10 kilometrów
2014-11-25 12:39:06

no właśnie zastanawiam się nad weekendem :0 chcę koniecznie gdzieś się wybrać w andrzejki/mikołajki :) powiedzcie mi czy warto jechać w Bieszczady o tej porze roku?

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2014-11-24 07:30:40

[cytuj autor=' violus']W Bieszczadach byłam dwa razy  ale dotarłam tylko na Tarnicę i nad zaporę.Twoje zdjęcia śą świetne kiedy się je ogląda to chce sie tam być . [/cytuj]

W Bieszczadach jest jakiś magnetyzm, w zielonym uroku przyrody i jeszcze nie skażonym klimacie. Masz rację - chce się tam być.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2014-11-21 21:31:52

W Bieszczadach byłam dwa razy  ale dotarłam tylko na Tarnicę i nad zaporę.Twoje zdjęcia śą świetne kiedy się je ogląda to chce sie tam być .

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2013-12-03 07:22:11

Długo też myślałem o Bieszczadach jesienią i jakoś tak nie wychodziło,

a i teraz nie wstrzeliliśmy się idealnie w "liście"...

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2013-12-02 21:46:07

Dostałam handry po obejrzeniu Twoich  zdjęć. Gdzieś od trzech lat mam w planach właśnie taki jesienny wyjazd, żeby w końcu zobaczyć te słynne połoniny.  Twoje są piękne.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2013-11-06 08:27:07

miłej zabawy i pogody że HEJ !

pozdrawiam

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2013-11-06 08:22:23

Ja się wybieram już w z pt/sb w Bieszczady na 3 dni chociaż wiem, że pogoda może nie być łaskawa :) Liczę, że nie będę mieć spotkania z misiem :) Trasę trochę zmieniłam, ale o tym dopiero w relacji po powrocie :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2013-11-04 07:51:52

[cytuj autor=' Dori']Świetna relacja i te zdjęcia ... narobiłeś mi takiej ochoty, że chyba jeszcze w listopadzie się wybiorę w kilka miejsc :) A może zimą ... o ile śniegu nie nasypie po szyję! Nie byłam w Bieszczadach więc to piękno przede mną :] Pozdrawiam! [/cytuj]

Zimą też bym z chęcią zobaczył, Mokunka niedawno zamieściła relację z zimowych Bieszczad.

Ech, sam sobie robię ochotę ;-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2013-11-03 09:22:03

Świetna relacja i te zdjęcia ... narobiłeś mi takiej ochoty, że chyba jeszcze w listopadzie się wybiorę w kilka miejsc :) A może zimą ... o ile śniegu nie nasypie po szyję! Nie byłam w Bieszczadach więc to piękno przede mną :] Pozdrawiam!

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2013-10-26 18:52:03

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Witaj jeszcze raz Macieju, teraz te zdjęcia z opisem są na 6, kiedy ja tu wrócę ? Pozdrawiam Tadek [/cytuj]

miałem trochę inną metodę, ale jeśli pełne opisy coś ułatwią...

poprzednie wycieczki stopniowo też przejrzę i uzupełnię

 

Sądząc po częstotliwoci Twoich wypraw, to możesz nawet szybko tam wrócić :-)

świetnie się składa że lubisz i możesz tak podróżować

 

A Bieszczad śmiało można życzyć wszystkim miłośnikom  gór

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2013-10-26 14:31:13

Witaj jeszcze raz Macieju, teraz te zdjęcia z opisem są na 6, kiedy ja tu wrócę ?

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-10-26 10:12:07

Bieszczady przewędrowałam hm... 20 lat temu. Przez 3 tygodnie ani kropli deszczu! To miejsce do którego się wraca z nostalgią, a Twoje zdjęcia pokazują że jest o czym zamarzyć. Pokazujesz Macieju niesamowite panoramy, przedstawiasz dokładna relację i świat malowany promieniami jesiennego słońca. Dzieki Twoim opisom zdjęcia są czytelne i ogląda się je z przyjemnością.Piękne!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-10-24 20:47:44

Super Macieju .

proponuje nawet 6.

Lubie takie klimaty . Tu sie wraca  - ja tez  tak mam

 

Pozdrawiam  Karol Barsolis

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70913 kilometrów
2013-10-24 19:49:18

Super, godne do naśladowania wędrowanie. Fajnie opisane, szczegółowo napewno przyda się nie raz. Widoczki ze HEJ !!!.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 45572 kilometrów
2013-10-24 12:00:06

Tylko  pozostało mi pozazdraszczać . Super widoki . Nigdy tam nie dotarłem.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2013-10-24 08:08:26

przyznać muszę, że to chyba nasze najładniejsze góry na jesienne wędrówki

niestety trochę spóźniliśmy się na "liście", trzeba być bardzo czujnym :-)

czeka nas znów polowanie...

pozdrawiam

 

Ostatnio edytowany: 2013-10-24 08:09

Ostatnio edytowany: 2013-10-24 08:09

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-24 08:07:30

Jak zawsze rewelacja i opis i zdjęcia. Widoki bajkowe, kolorowe. Tylko pozazdrościć mogę. Jakoś w Bieszczady nie udało mi sie dotrzeć:(.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów
2013-10-24 07:57:45

Cudne widoki, serio, też zazdraszczam Bieszczad, bylismy z 10 lat temu, no troszkę więcej, ale lało nam 10 dni, choć chyba nie non stop bo parę razy na szlaku bez deszczu bylismy, podobało się :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
2013-10-24 07:47:40

Maćku , super ! Piękne bieszczadzkie wędrowanie. Połoniny, widoki na Solinę , baaa i elementy jeszcze wciąż "dzikich Bieszczad" .

Zazdraszczam tej cudnej jesiennej wędrówki :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-24 06:26:45

PIękna trasa,jestem pod wrażeniem,bo zdarzyło mi się  kiedyś wejść na Tarnicę-zajęło nam to cały dzień! Przeszliśmy także Połoninę Caryńską,ale to było kolejny dzień!!!:-) I oczywiście potem polegliśmy ze zmęczenia,co znaczy brak kondycji.Bieszczady są naprawdę piękne. Chciałabym tam kiedyś znowu pojechać ,tym razem przeszlibyśmy Wetlińską.

Ostatnio edytowany: 2013-10-24 06:29

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2013-10-24 03:41:50

Piękne widoki, zdjęcia cudo, ale brak podpisów zdjęć psuje całość.

Pozdrawiam Tadek

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020