Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
zagropda w Swołowie, Danusia

W stolicy Krainy w Kratę

2013-09-27
2013-10-21 08:22:59
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Swołowo-stolica Krainy w Kratę

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Słupsk > Swołowo > Swołowo

Wracając z wycieczki Darłowa do domu nadłożyliśmy nieco drogi by zajrzeć do Swołowa-stolicy Krainy w Kratę. Określenie Kraina w Kratę pojawiło się po raz pierwszy w 1995r. na wystawie fotografii wsi pomorskiej zorganizowanej przez Słupski Oddział Opieki nad Zabytkami. Kraina ta obejmuje swoim zasięgiem te miejscowości Pomorza Środkowego,w których zachowały się charakterystyczne, szachulcowe budynki szkieletowe.Swołowo to wieś położona 14 km od Słupska,którą określa się mianem stolicy tej Krainy,ponieważ znajduje się w niej aż 70 takich budynków. Prace nad modernizacją i rewitalizacją wsi rozpoczęto w 1997r. Przy każdej z zabytkowych zagród ustawiono tablice informacyjne z historycznym opisem. Najbardziej okazała zachowana zagroda dawnego bogatego chłopa pomorskiego to Zagroda Albrechta. Jej zabudowania ustawione są w charakterystyczny dla tutejszego stylu budownictwa czworokąt. W budynku tym po wysiedleniu po wojnie niemieckiej rodziny Albrechtów zamieszkał więzień obozu koncentracyjnego Tadeusz Piecuski. O wypędzaniach można dyskutować,wiele lat po wojnie ten temat budzi drażliwe dyskusje,podobnie jak kwestia dotycząca odzyskania naszych ziem na wschodzie. Także i tutaj pojawiają się ze strony niemieckiej roszczenia zwrotu rodzinnych dóbr,wielu Niemców przyjeżdża tu turystycznie,by zobaczyć swój Heimat. Dziś Swołowo stanowi wieś dziedzictwa kulturowego. Nie jest jednak skansenem,jak zagrody w Klukach. Tutaj się żyje i pracuje jak w każdym innym miejscu,tyle,że wśród obiektów o charakterze zabytków kulturowych. W wielu miejscowościach Pomorza mieszkańcy sami stylizują swoje domy w kierunku szachulcu-białe ściany z charakterystycznym czarnym szkieletem. Są z daleka widoczne i pieknie wpisują sie pomorskie krajobrazy.

Obecnie zagrodę Albrechta przejęło Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.Muzeum odnawia i rekonstruuje także inne zagrody,nawet wiejski sklepik znajduje się w takim szachulcowym budyneczku. Organizowane są tu różne imprezy plenerowe promujące region np. na 11 listopada-Na świętego Marcina,najlepsza pomorska gęsina. Zwykle w tym dniu odbywa się tu festyn z degustacją potraw z gęsiny. W tym roku taka 3-dniowa kulinarna uczta związana z tradycją spożywania gęsi na Pomorzu , odbędzie w dniach 9-11.11.2013r. Podobne organizowane tu festyny dotyczą np.potraw ze szparagów,albo konkursu na najlepszą pomorską nalewkę. W Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem można zamówić sobie tradycyjne dania jak np.kaczka z jabłkami czy kartacze na gęsinie. W Zagrodzie Albrechta byłam kiedyś z klasą na wycieczce. Dzieci mogły spróbować młócenia cepem,cięcia sieczki w maszynie,zwiedzały domostwo,stajnię, a na koniec piekły kiełbaski nad ogniskiem.

Tym razem jednak tylko pospacerowaliśmy po wiosce. Jest to miejsce bardzo klimatyczne ze względu na swój charakterystyczny wizerunek " w kratę". Dzieci mają swój placyk do zabawy pośrodku wsi. Jest też mały staw -sympatyczne miejsce do spacerów. Krzyk mew miesza się tu z donośnym gęganiem,bo mieszkańcy wsi hodują gąski,które widać na każdym kroku. Spędziliśmy tu miłe chwile wsród zagród w kratę. To była ,choć niezbyt pogodna,to jednak bardzo udana sobota.

zagroda w Swołowie
zagroda w Swołowie
zagroda w Swołowie


zagroda w Swołowie zagroda w Swołowie zagroda w Swołowie droga w Swołowie zagroda w Swołowie centrum Swołowa mini park w centrum Swołowa droga w Swołowie zabudowania gospodarcze w Swołowie rzeźba na budynku gospodarczym w Swołowie widok na centrum Swołowa zagrody w Swołowie zagrody w Swołowie zagroda Albrechta,wejście do gospody Zagroda Albrechta zagroda Albrechta Kościół pw. NMP kościół pw. NMP w Swołowie kościół pw. NMP w Swołowie sklep w Swołowie widok na zagrodę Albrechta w Swołowie zagrody w Swołowie zagroda w Swołowie zagreoda w Swołowie zagrody w Swołowie zagroda w Swołowie zagroda w Swołowie zagroda w Swołowie
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2013-10-24 09:13:51

ciekawa i charakterystyczna jest taka architektura

gdzieniegdzie jeszcze widuje się takie domy

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2013-10-21 21:52:07

Bardzo ciekawa wioska .

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-10-21 21:43:17

wiekszość z NAS marzy  o wielkich CELACH .

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-21 19:42:43

[cytuj autor='Karol Barsolis']ladnie tam jest -super.   Karol Barsolis   PS . myslalem ze chodzi  o Rawicz  lub  Wronki (  kraty w celach ) [/cytuj]

Ojoj,Karolu,ależ Ty masz skojarzenia;-) Chodzi tylko o motyw kraty na domach:-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-10-21 19:18:28

ladnie tam jest -super.

 

Karol Barsolis

 

PS .

myslalem ze chodzi  o Rawicz  lub  Wronki (  kraty w celach )

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-21 15:16:46

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Bardzo dziekuję za widoki, ale.....proszę o opisy..... Pozdrawiam Tadek [/cytuj]

Tak,wiem Tadziu,że cenisz fotki podpisane. Niesttey,nie wszystkie obiekty potrafię dokładnie nazwać,a nie chcę nikogo wprowadzać w błąd. Te których jestem pewna,podpisuję,a przynajmniej staram się tak robić lub umieścić przed fotką zdjęcie tablicy informacyjnej.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2013-10-21 13:20:43

Bardzo dziekuję za widoki, ale.....proszę o opisy.....

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-10-21 12:50:02

Bardzo ciekawy nadłożony kawałek powrót drogi. Fajne miejsce.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-10-21 11:23:43

[cytuj autor='M Ela']Fajnie wyglądają te kratkowane domy.Ile to ciekawostek kryja nasza Polska Ziemia. Super relacja i zdjęcia. Brawo [/cytuj]

 

 Bardzo to wszystko ciekawe Danusiu:) Przyczytałam chetnie, bo zainteresowało mnie to już gdy wrzuciłas info  do "atrakcji".

Fajna wycieczka :)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-21 09:59:29

Fajnie wyglądają te kratkowane domy.Ile to ciekawostek kryja nasza Polska Ziemia. Super relacja i zdjęcia. Brawo

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020