Granica ze Słowacją, Tadeusz Walkowicz

Droga Pienińska - trasa 777

2013-10-15
2013-10-18 10:43:14
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szczawnica

Dzisiaj w planach przejście Drogą Pienińską z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy. Jedziemy Busem do Sromowiec Niżnych, przez most na drugą stronę Dunajca.

Najpiękniejsze zakątki widokowe Pienin można zobaczyć wybierając się na wycieczkę słynną Droga Pienińską. Jest to ulubiony szlak turystów wiodący przez Przełom Pieniński do Czerwonego Klasztoru. Droga Pienińska wiedzie wzdłuż prawe brzegu Dunajca i obfituje we wspaniałe widoki na Pieniny. Pierwszy odcinek drogi zaczęto budować już w latach 1870-1875, a pomysłodawcą i wykonawcą budowy był Józef Szalaj, a po jego śmierci inicjatywę przejęła Krakowska Akademia Umiejętności. W późniejszym okresie droga została dostosowana do ruchu turystycznego, powstały ławki i wiaty dla turystów, źródełka z wodą. Od niedawna pokryta jest warstwą betonową i prowadzą tędy pieszy i rowerowy szlak turystyczny. Droga Pienińska liczy 9 kilometrów i przemierzając ją można podziwiać przełomy Dunajca, a w sezonie letnim obserwować pływające po Dunajcu tratwy z turystami. Bezpośrednio przy Drodze Pienińskiej istnieją punkty, w których wypożyczyć można rowery i kajaki górskie. W okresie letnim panuje tu duży ruch. Teraz spotykamy pojedynczych rowerzystów i pieszych.Pieniny są jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Pieniny w sposób niezwykły podzielone zostały przez rzekę Dunajec na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe. Pieniny Spiskie są wysunięte na zachód, obejmują obszar ciągnący się od Dursztyna, przez przełom czorsztyński - Jezioro Czorsztyńskie ograniczone rzeką Białką i rzeką Dunajec. Położone są one w całości w Polsce. Najwyższy szczyt Pienin Spiskich to Żar. Pieniny Środkowe to najciekawsza przyrodniczo i krajobrazowo część całych Pienin. Określane jako Pieniny pomiędzy którymi płynie Dunajec tworząc słynny Przełom Dunajca. Pieniny Środkowe leżą pomiędzy Niedzicą do Przełomu Dunajca i dalej od Sromowiec po Szczawnicę. Znaczna część Pienin Środkowych leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej znanymi szczytami tej części Pienin są Trzy Korony, Sokolica, Czertezik oraz Zamkowa Góra na które prowadzą wyznaczone szlaki turystyczne.

Trzy Korony

Trzy Korony jest to najbardziej znany masyw górski w Pieninach. Na masyw składa się pięć turni szczytowych, które przypominają koronę. Najwyższa z nich Okrąglica jest wyposażona w gniazdo widokowe, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Magury Spiskiej, Gorcy, Beskidu Sądeckiego oraz całych Pienin. Pozostałe turnie noszą nazwy: Płaska Skała, Pańska Skała zwana Bryłową, Nad Ogródki oraz Niżnia Okrąglica zwana często Gankiem lub Siodłem.

Sokolica. Północne stoki porośnięty jest lasem jodłowo-bukowym, na szczycie występują reliktowe sosny, jedna z nich ma w graniach 500 lat. Sosna na Sokolicy, prezentowana na zdjęciu obok jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym drzewem w Polsce. Południowe ściany Sokolicy opadają prawie pionowo, uskokami w ponad trzystu metrową przepaść - Przełomu Dunajca. Najwyższy uskok Sokolicy ma prawie 100 metrów wysokości. Pod nią znajduje się spiczasta skała - Cukrowa Głowa, która ślicznie wygląda z Drogi Pienińskiej. Ściany porośnięte są przez porosty, smagliczka skalna, aster alpejski, złocień Zawadzkiego i inne unikatowe rośliny wapieniolubne. W stromych ścianach swoje gniazda mają pustułki i pomurniki.

Na całym szlaku, cisza mija nas może 10 osób. Jest czas podziwiać jesień w Pieninach. W tym roku to czwarty raz tu idę: spływ z wnuczką do Szczawnicy, szlak przez Wąwóz Sobczański, Trzy Korony, Sokolicę do Szczawnicy, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i teraz z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy.Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
paweł rosiński 5342 kilometrów
2014-07-04 07:32:45

polecam również rowerem - można  bez problemu wypożyczyć w Szczawnicy.

Ostatnio edytowany: 2014-07-04 07:34

Avatar użytkownika
Maciej A 18604 kilometrów
2013-10-31 07:28:56

bajkowo w tej szacie,

kusisz Pieninami bardzo

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów
2013-10-19 06:52:57

Tak jak piszesz w relacji ze spaceru wzdłuż Przełomu Dunajca, najbardziej ulubiony szlak turystów mój również. Spacer tą drogą jeszcze jesienią, coś pięknego, tyle kolorów.

Avatar użytkownika
Danuta 37207 kilometrów
2013-10-19 00:33:09

Wędrowanie w  Towarzystwie Przyjaciół - super sprawa. Nie straszna wtedy zła pogoda, deszcz ani wiatr. Widzę, że każdą chwilę wykorzystywaliście na wędrówki i nie dziwię się, bo okolica piękna, a krajobrazy w Pieninach malowane słońcem. Piekne widoki i świetne trasy spacerowe. Właśnie Pieniny jesienią mają najwięcej uroku.

Pozdrawiam :-)

2013-10-18 22:03:41

ladnie tam , bylem  tam .

widac ze jest bardzo niski stan  wody . 

Pstragi takie jak u mnie w lodowce i na grilu .

 

Pozdrawiam Karol 

Avatar użytkownika
marian 44473 kilometrów
2013-10-18 18:52:44

Wspaniałe widoki .

Avatar użytkownika
Danusia 183047 kilometrów
2013-10-18 14:10:40

Taka wędrówka,to prawdziwe wytchnienie. Super.

Avatar użytkownika
Ela 43248 kilometrów
2013-10-18 12:06:43

Super. Kolorowo i bajkowo. Bardzo piękna trasa. Super