Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ela

Cuda Borów Dolnośląskich

2013-10-06
2013-10-08 19:04:23
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

"Cudów" jest 10 ja opiszę ten piąty wg rankingu, żeby tak było na środeczku.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kliczków

Niedziela, piękna pogoda. Tym razem czeka mnie samotna wyceiczka. Rozjechało się moje grono. Córa w Szczecinie zdobywa wiedzę przez mikroskop🙂, młodszy Tomek na zawodach w Legnicy(zajął pierwsze miejsce) a starszy Grześ utknął w geodezji🙂. Na samotną wędrówkę wybieram miejsce które znałam tylko z przejazdu(14 lat tamtędy jeździłam ) a jego ciekawostki odkryłam przypadkiem.Osiecznica małe miasteczko a okazuje się że znajduję się tu jeden z 10 cudów Borów Dolnośląskich. I wg niezależnych opinii turystów zajmuje 5 pozycję. Ale od początku. Żeby dojechać do Osiecznicy kierujemy się na zamek Kliczków. Na końcu wioski, za mostem na małym parkingu zostawiam auto i ruszam drogą wzdłóż rzeki Kwisy. Ma ona niezwykłą urodę, wypływa z Gór Izerskich i cieszy się mianem leczniczej. Rzeczywiśćie przebywając dłużej w jej towarzystwie odczuwa się jej doproczynną moc. Zachwyca ciszą i spokojem ale też miejscami rwącym nurtem. Jednym z takich miejsc jest Diabelski Wodospad kiedyś wielki, dziś wyrobiony przez wodę nadal, urzeka swoim urokiem, a kajakarze czasami z narażeniem życia pokonują ten mocno pochylony skalisty fragment rzeki.

Elektrownia w Kliczkowie
Elektrownia w Kliczkowie


Kwisa płynie z niezwykłą siłą, dzięki której wyrzeźbiła dolinę głęboką na 20m, a rozpedzone drobiny piasku rzeźbiły tutejsze skały tworząc z nich nietypowe dzieła sztuki. Jednym z takich dzieł są ugrupwania skalne, zupełnie nie typowe dla tego zasadniczo płaskiego terenu . Jest to zachwycający "Dzban Herbaty" z pieczołowicie wykończonymi zaokragleniami i dziubkiem by nie rozlać ani kropelki.

A zaraz obok skałka wystraszonego słonia który jak struś schował głowę w piasek i wystawił pupę🙂 Kiedyś nazywano ją "Grotą Diabła" obecnie nazywana jest nieoficjalnie "Pupą Słonia" bo tylko takie pierwsze skojarzenie przychodzi na myśl. Została odkryta niedawno, bo w 2007r ale już swoją atrakcyjnością przebija naczynie kuchenne. Wkońcu do pupy można wejść🙂 ale trzeba uważć żeby z niej nie zjechać. I to te siostrzane arcydzieła zajmują 5 miejsce w cudach Borów Dolnośląskich.

Rozlewisko na Kwisie

Po zobaczeniu skałek wracam do zapory na Kwisie. Wybudowano ją w 1976r pomiędzy Kliczkowem a Osiecznicą. W 1989 r wybudowano tu elekrtownie a uruchoniono dopiero 1994r i działa do dziś. Tutaj bardzo sympatyczny pan opowiedział nam parę ciekawostek. Okazało się że kiedyś ze źródełek podziemnych pod własnym ciśnieniem była doprowadzana rurami woda do pobliskiego zamku Kliczków, a niedaleko w lesie znajduje się Igloo. Zaciekawiło mnie to i po dokładnym wypytaniu o drogę zamiast na zamek podążam do Igloo chociaż do zimy daleko. Oczywiście moim zwyczajem pogubiłam drogę, w końcu w lesie wszystkie ścieżki jednakowe hi hi. Ale udało się odnaleść tą ciekawostkę, i faktycznie już z daleka widać że to kamienne Igloo wręcz idealne w swojej formie. To już raczej ręce ludzkie zrobiły ale zastanaia jak, bo zaprawy to ja tam nie widziałam.Po małym odpoczynku w lesie cisza, nieopodal tylko woda , ptactwo i wędkarze (tym razem marny połów, a raczej jego brak) ruszam do autka. Wkońcu jeszcze mam w planie zobaczenie zamku który znajduję się nieopodal. Ale to już inna bajka🙂

Ps. najciekawszym okazem przyrodniczym jaki spotkałam do tej pory było Piwne Drzewko Lecha.🙂

Pupa Słonia Dzban Herbaty Mała jaskinia Diabelski Wodospad Piwne drzewko Lecha Obumarłe rozlewisko Igloo
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-10-09 14:33:49

Drzewko piwne urokliwe, jesienne widoki malowane słońcem nastrojowe, piękne. Kwisa to naprawdę niesamowita rzeka. Widziałam ją z zapory w Leśnej.

Nazwy skałek urocze, Pupa Słonia- przezabawna.Piękny opis Elu, świetne zdjęcia, doskonała wyprawa.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-10-09 10:16:28

Elu krajobraz cudny, lasy, skałki :)i jeszcze relatywnie blisko miejsca zamieszkania, super.

Krajtroterka na 5 , a biorąc pod uwagę, że krajtroterska rodzinka ...to chyba branie skali ocen:)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-09 08:01:08

Dziekuję za miłe słowa.Miło mi że wycieczka się spodobała.

A syn biega, tym razem pierwszy w biegu na 1000m. Ale i tak jego pasją  jest chodzenie i zwiedzanie nie licząc matematyki i chemi:))

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2013-10-09 07:33:18

Piękne wędrowanie, podziwiam Cię, że sama wędrujesz, a syn to w czym zawody wygrał ? Gratki!

Piwne dzrewko Lecha niezłe, ale najfajniejsza jednak Pupa, rzeczywiśce z nimczym innym nie może się skojarzyć :) Ciekawy zakątek, czekam też na zamek :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2013-10-08 23:17:48

Twoje wedrówki mnie zachwycają.  Ciekawe te iglo ,nie wspominając o drzewku Lecha.Zapory zawsze mnie interesują a do tej jeszcze nie dotarłem.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-08 21:36:25

Świetnie opisujesz swoje wyprawy Elu:-) Bo też i masz co opisywać,piękne tereny, no  i niezła z Ciebie krajtroterka,nie zrażasz się nawet samotną wyprawą. Skalne formy są absolutnie nieprzewidywalne.:-) Pupa słonia,dooobre:-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-10-08 21:18:54

pięknie  wedrujecie  "obywatelko" Elu .

 

w  Kliczkowie  bylem 2 lata temu na zamku  .

 

pozdrawiam  Karol

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020