Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

Nadmorskie wiatraki i nie tylko

2013-09-28
2013-10-08 17:04:23
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Jarosławiec, Darłowo

W dość wietrzny wrześniowy dzień wybraliśmy się na wycieczkę do Jarosławca. W drodze towarzyszyły nam silne podmuchy wiatru ,których na Pomorzu nie brakuje. Nic dziwnego,że w okolicach Słupska wyrastają jak grzyby po deszczu farmy wiatrowe. Wiatraki towarzyszyły nam praktycznie przez całą drogę. Coraz bardziej wpisują się w tutejszy krajobraz stając się jego charakterystycznym elementem.W Jarosławcu zatrzymaliśmy się niedaleko wejścia na plażę. Podobnie jak Rowy,tak i Jarosławiec niegdyś był niewielką osadą rybacką.Obecnie stał się wsią letniskową ze znaną w regionie Panoramą Morską-ogromnym kompleksem odkrytych basenów ze sztuczną falą. Centrum miejscowości to ładny,zadbany placyk przy latarni morskiej z 1829r. Jej wysokość wynosi ok. 33m. Uwagę zwraca postać rybaka ciągnącego sieci pełne ryb-pomnik mieszkańca regionu. Nieco dalej można przysiąść na ławce przy ciekawej fontannie. My jednak ruszyliśmy nad brzeg morza,po drodze przemierzając opustoszałe po sezonie uliczki. Nad brzegiem morza przejmujący,zimny wiatr znacznie się nasilił,a my nie mieliśmy kapturów. Zrezygnowaliśmy więc ze spaceru plażą,posiedzieliśmy jedynie na pobliskim skwerku obserwując przelewające się fale.

Darłowo
Darłowo


W związku z niemiłym załamaniem pogody zmieniliśmy plany spacerowe i postanowiliśmy pojechać dalej,do Darłowa. Niedaleko Jarosławca znajdują się dwa ,piękne jeziora Kopań i Wicko. Jadąc w stronę Darłowa mieliśmy możliwość z daleka obserwować zarówno morze jak i jezioro,przedzielone tylko wąskim pasem lądu. Oczywiście i na tej drodze nie brakowało farm wiatrowych.

W Darłowie ostatnio byłam już dość dawno więc miłą niespodzianką dla mnie był ładnie odnowiony Rynek z Ratuszem Miejskim z 1725 r. i fontanną z rybakiem w centralnej części. Dokoła fontanny leżą płytki,na których przedstawione są ryby poławiane na pomorskich łowiskach morskich. Tuż za Ratuszem wznosi się XIV-wieczny Kościół Mariacki. W kościele znajdują się sarkofagi książąt pomorskich Eryka I, Elżbiety, Jadwigi i Elżbiety Duńskiej. Z kościoła uroczym deptakiem skierowaliśmy się w stronę Zamku Książąt Pomorskich. Po drodze zatrzymaliśmy się, by sfotografować jedyną zachowaną bramę miejską zwaną Wysoką Bramą. Minęliśmy arkadowe kamieniczki z XVIII wieku. Zamek,w którym obecnie mieści się Muzeum, jest jedynym w Polsce gotyckim zamkiem wybudowanym na planie czworokąta. Posiada wieżę o wysokości 24 m. Obejrzelismy go sobie dokładnie i nieco zmarznięci wrócilismy do samochodu.

Miałam ochotę skoczyć jeszcze do Darłówka,ale rozpadało się i nie było sensu na siłę w deszczu spacerować. Będzie jeszcze okazja do nadrobienia tej zaległości innym razem. W drodze powrotnej znowu towarzyszyły nam wiatraki.Nawet nie sądziłam ,że jest ich tak wiele w okolicy,choć widzę je przecież codziennie nawet z okien domu. Nadmorskie wiatraki dadzą się lubić.Zamek w Darłowie Zamek w Darłowie Jarosławiec Zamek w Darłowie Jarosławiec Zamek w Darłowie Jarosławiec Jarosławiec Zamek w Darłowie Zamek w Darłowie Darłowo Darłowo Rynek Darłowo
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-10-09 19:38:37

Jaka fajna część dalsza nadmorskich opowieści:) Wiatraków mnóstwo widziałam w okolicach Pucka, Kołobrzegu. Napędzane wiatrem z nad morza....

Ciekawa wyprawa Danusiu:) Zazdraszczam bliskości morza:)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-09 15:51:41

Na to skakanie musiałam namówić męża:) Razem skoczyliśmy:-) Ale to już tak jest,że Tobie brakuje morza,bo masz je daleko,a mnie brakuje gór,bo też je mam daleko:-)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-10-09 14:43:28

Lubię czytać Twoje relacje Danusiu, bo tak sobie piszesz: skoczyłam do Darłowa, albo do Jarosławca... ot! :-)

Dla mnie wyprawa nad morze to cała WYPRAWA! Byłam dawno i nie wiadomo kiedy znów się to uda. Dzięki Tobie poczułam szum fal, krzyk mew i ten zbawczy jod którego tak bardzo brakuje.I do tego te piękne jesienne kolory nieba i przyrody ...

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2013-10-09 09:19:40

Wspaniała wycieczka. U nas też  wiatraków jest  coraz więcej.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-09 07:48:35

Ilość wiatraków w drodze ze Słupska do Jarosławca i dalej do Darłowa naprawdę mnie zaskoczyła. Wiedziałam,że powstają,widziałam je w poblizu miasta,ale nie spodziewałam się,że jest ich aż tyle. To w sumie taki syndrom czasów,jeszcze pare lat temu wstecz ich przecież  nie było.

Ostatnio edytowany: 2013-10-09 07:49

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-08 18:53:11

Super relacja. Zdjęcia śliczne. U nas też wiatraków sporo w okolicy Złotoryji. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2013-10-08 18:52:37

Bardzo ładna wycieczka :) zazdraszczam widoków z okna :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020