Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Muzeum Obrony Wybrzeża, mokunka

Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu

2013-10-04
2013-10-04 15:58:00
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów

Muzeum, właściwie skansen, na pewno zainteresuję nie tylko pasjonatów militariów. To sporu kawałek naszej historii .Historii obrony wybrzeża.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Hel

Dotarliśmy na Hel. Byliśmy tam w piękny sierpniowy dzień. Koniec letniego sezonu, wiec droga nr 216, prowadzacą z Władysławowa na Hel nie byla zakorkowana. Czekał nas dzień intensywnego zwiedzania. Jurata, Jastarnia, He l. W każdej miejscowości kilka ciekawych punktów , które chcemy zobaczyć. Nie wszystko się udało…brakło czasu. Jednak obejrzeliśmy naprawdę sporo.Muzeum Obrony Wybrzeża , powstałe w 2006 roku założone Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" .Nadano mu imię komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, bohaterskiego obrońcy Helu , to pierwszy punkt naszej krajtroterskiej trasy.Na parkingu jest kilka miejsc, uff z ulgą to przyjmujemy bo obawialiśmy , że będzie problem aby się tam zatrzymać. Idziemy przez piękny sosnowy zagajnik, kolejne tablice informacyjne i strzałki pokazują nam drogę do Muzeum Obrony Wybrzeża.

Już na wejściu trzeba kupić hmm ”przepustkę na teren wojskowy” tak informuje nas pani w zamaskowanej wojskową siatką przyczepie. Tylko złotówka. Niesamowite ! Patrzymy pytająco, pani tylko się uśmiecha. Jak zdradliwy to uśmiech dowiadujemy się paręset metrów dalej. Muzeum płatne dodatkowo, przejazd waskotorówką to również osobny bilet !

Zastanawiam się na co liczyłam (?) ,że ta symboliczna złotówka to już całość kosztów , hihihi a resztę dopłaci np. MON ?Zostawny jednak ten temat...Na rozległym terenie leśnym – skansenie, położonym tuż przy wjeździe na Hel prezentowane są eksponaty militarne związane z 1939 rokiem, z historią obrony Polski przed hitlerowcami. Są jednak też dwa wyremontowanych działa niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej "Schleswig Holstein". Jeśli ktoś pasjonuje się militariami na pewno znajdzie tam wiele interesujących obiektów, pojazdów, broni itp . Szczegóły techniczne poszczególnych rodzajów broni czy różnorodnej techniki wojskowej przedstawione są na tabliczkach , przy każdym obiekcie. Dodatkowo przy wielu z nich można posłuchać odtwarzanej z multimediów opowieści : gdzie były użyte i jaka była ich rola podczas II Wojny Światowej.

Sporo jest pojazdów, samochodów opancerzonych, motocykli, są działa tzw kolejowe oraz na pojazdach gąsiennicowych.

Natomiast we wnętrzach obiektów muzeum znajdują się stałe wystawy i eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel, który wsławił się aż 32 dniami obrony w 1939 roku. Jako, że Hel jest otoczony z trzech stron wodami morza nie brakuje tam – rzecz jasna - eksponatów Polskiej Marynarki Wojennej.

Musze przyznać, ze mimo że nie specjalnie interesuję się techniką wojskową - nie jest to w każdym razie moja pasja - obejrzałam wszystko. Zarówno w budynkach muzealnych, dawnych bunkrach czy na wolnym powietrzu.

Na terenie Muzeum Obrony Helu, istnieje możliwość przejazdu historyczna kolejką wąskotorową , kursującą kiedyś miedzy obiektami militarnymi.

Hel

Decydujemy się na jazdę . Przejazd kolejką jest fascynujący, choć trasa nie jest zbyt długa. Kolejka a właściwie dwie kolejki , bo w połowie trasy przesiadamy się … przechodząc przez wnętrze obronnego , dawnego , żelbetonowego bunkra. Chłód ścian, półmrok, czujemy się jakby nagle cofnął się czas . Dziwne uczucie iść tak przez bunkier ; niemy świadek historii z okresu II wojny światowej . Do niedawna ściśle utajniony, położny na dawnym terenie wojskowego garnizonu. Wokół na betonowych słupach resztki zasieków, z kolczastego, w większości mocno zardzewiałego drutu.

Nasza niewielka , z zaledwie trzema wagonami wąskotorówka ,wyglądająca przy olbrzymich bunkrach jak maleńka zabawkowa kolejka - zatrzymuje się jeszcze dwa razy . Jeden przystanek to niewielkie, powstające tam Muzeum Kolejnictwa, które zwiedzamy już w ramach bilietu wykupionego na przejazd wąskotorówką.

Muzeum Obrony Wybrzeża
Muzeum Obrony Wybrzeża

Wychodzimy , bogatsi o wiedzę i nieco spóźnieni , w stosunku do wcześniejszych planów. Nie sądziłam, że będzie to aż tyle czasu trwało, jednak skoro tam dotarliśmy … i nie wiem czy i ewentualnie kiedy będziemy na wybrzeżu stwierdzam, że warto było ! Zdecydowanie warto!

Muzeum Obrony Wybrzeża Hel Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2013-10-22 20:41:49

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']piękne zdjęcia, ale będę mudny ......opis.... [/cytuj]

Tadziu , nawet nie jestem w stanie nazwać poszczególnych eksponatow muzealnych, z techniki wojskowej;) no sork ale chodziła, oglądalam eksponaty, robiłam foty ...ale nie robiłam notatek ! Poprostu , aż tak bardzo nie interesuja mnie militaria abym znała ich nazywy .

Chcialam obejrzeć muzeum , jako takie. Tylko tyle lub aż tyle Tadziu:)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2013-10-22 14:55:55

piękne zdjęcia, ale będę mudny ......opis....

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2013-10-08 22:51:14

Cieszę  się, że mi też tam  udało się  być.Bardzo ciekawe i interesujące miejsce.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-05 07:50:22

Super sprawa, do pozazdraszania:). Ważne że Ci śie podobało. Relacja świetna jak zawsze. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2013-10-04 20:23:44

[cytuj autor='Karol Barsolis']super militarna wycieczka - tylko pozazdroscic pozostalo   Pozdarwiam Karol [/cytuj]

Cieszę się, że Cię zainteresowało Karolu:)

   Musze przyznać, że wybierałam się tam  bez większego przekonania . Byłam zaskoczona ilością eksponatów, ciekawą ich prezentacją. Do tego wszystko w naturalnym terenie, który kiedyś byl terenem typowo militarnym i takim jak ja cywilom wstep był surowo wzbroniony .Naprawdę wszystko to ciekawe i cząstka naszej historii.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-10-04 20:11:19

super militarna wycieczka - tylko pozazdroscic pozostalo

 

Pozdarwiam Karol

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-04 16:29:48

W Helu byłam niejednokrotnie,jednak akurat w tym muzum nie zdarzyło się:-) Fajna atrakcja militarno-nadmorska.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2013-10-04 16:20:24

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Super sprawa, Muzeum ciekawe i fajnie, tylko szkoda, że tyle płatniczych pułapek ;) [/cytuj]

 Tak Aniu, śmiesznie to wyglądało , ta "przepustka na teren", tylko 1 zł, hihihi.  Pożniej kolejne bilety. Nie mniej jednak jest tam mnóstwo ciekawostek, sporo do obejrzenia a i przejad wąskotorowką wśród obiektów militarnych i sprzętu.Super fajny! Nie mogliśmy ot tak poprostu  być tam nic nie zobaczyć :) trzeba bylo bilety kupić.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2013-10-04 16:10:54

Super sprawa, Muzeum ciekawe i fajnie, tylko szkoda, że tyle płatniczych pułapek ;)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020