Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Tarnowskie Góry - Kopalnia Zabytkowa, Anna Piernikarczyk

Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach

2013-09-28
2013-10-01 11:40:04
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

wycieczka rodzinna do słynnej zabytkowej kopalni srebra i skansenu maszyn parowych w naszym rodzinnym mieście

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

W sobotę wybraliśmy się na rodzinną wycieczkę, tym razem do macierzy 🙂 Naszym celem była Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach, chcieliśmy dzieciom pokazać "hit" naszego miasta, po który turyści przyjeżdżają z całej Polski, a jak usłyszeliśmy, z całego świata.Kopalnię zwiedza się z przewodnikiem oczywiście, najpierw pokrótce zwiedza się Muzeum multimedialne, mówiące  o historii górnictwa a co za tym idzie Tarnowskich Gór, jest tez ciekawy filmik promujący rózne atrakcje Tarnowskich Gór. Mozna się dowiedzieć, że pierwsze kruszce odnajdowano już tutaj w średniowieczu, ale wszystko na dobre rozpoczęło się w XVI wieku, kiedy Tarnowskie Góry otrzymały prawa miejskie i ustawę górniczą - tzw. Ordunek Gorny (gora to kopalnia). Co ciekawe, gwarkowie, czyli górnicy byli ubezpieczeni, jako nieliczni wówczas pracownicy, to świadczy o tym, że była to praca bardzo niebezpieczna i kobiety często zostawały wdowami. A pracowali też młodzi chlopcy, nawet w wieku 15 lat.

Zabytkowa Kopalnia Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra

Na dół zjeżdża się windą, 15 sekund, Natalia liczyła z przewodnikiem i wyszło idealnie 🙂 Zwiedzanie to podziemny spacer a także płynięcie łódką, towarzyszą temu opowieści przewodnika, a czasem śpiew, również turystów, Ponoć najlepiej śpiewają Rosjanie, o to nie po wódce 🙂

Wizyta w kopalni to bardzo ciekawa sprawa, trzeba tylko pamiętać, że jest chlodno, cały rok około 10 stopni Celsjusza, chodniki troszkę mokre, wiadomo i lepiej nosić kask, który się na górze jeszcze otrzymuje, bo fragment trzeba przejśc pochylonym i co jakiś czas słychać huk uderzanych głów o skały 🙂 Dzieci miały komfort chodzenia prosto, no ja też schylałam się czasami pro forma 🙂

Tarnowskie Góry
Józef Piernikarczyk - zasłużony dla Tarnowskich Gór
Kopalnia w Tarnowskich Górach


Po wyjściu z Kopalni koniecznie odwiedzić trzeba Skansen Maszyn Parowych (w cenie biletu, lub gratis, jeśli się nie wchodzi do Kopalni). Stoją tu urządzenia poruszane dawniej mocą pary, jest maszyna parowa, która odwadniała kopalnie, bo woda to stały,najgorszy problem górników, są parowozy kolorowe, po których ku uciesze dzieci, można się wspinać. Polecam wizytę w tym fajnym miejscu.

 

Płynięcie łodziami
Płynięcie łodziami


Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Kopalnia srebra Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Zabytkowa Kopalnia w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Kopalnia - muzeum multimedialne Muzeum w Kopalni Zabytkowej Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry - Muzeum w Kopalni Tarnowskie Góry Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry - skasnen Skansen Maszyn Parowych Skansen - Tarnowskie Góry Skansen w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Skansen Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Skansen Maszyn Parowych Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Jerzy Jan Krajtroter 4958 kilometrów
2013-10-14 21:10:37

...TO NIE TYLKO W OKOLICACH OLKUSZA BYŁA KOPALNIA SREBRA. OPIS JAK I ZDJĘCIA ZACHĘCAJĄ DO ODWIEDZENIA TWOICH STRON. SUPER 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2013-10-03 10:53:42

Moc atrakcji,

już mnie kiedyś ta kopalnia kusiła

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2013-10-01 19:25:03

Dzięki :) Kopalnia super! Pod sztolnią byliśmy w niedzielę :) Zwiedzanie sobie odpuściliśmy bo juz w kopalni płynęliśmy łodziami, a chciałam całe Tarnowskie Góry obfocić, bo pogoda piękna była :)

Ostatnio edytowany: 2013-10-01 19:26

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-10-01 19:19:14

Aniu, super!

Wybraliście się do Kopalni Srebra i do skansenu maszyn :)  Mialas racje, ze czasami trudno odwiedzić coś co jest relatwnie  bardzo blisko. Dawno nie bylam tam. Kopalnia jest super ciekawa, podobnie jak Stolnia Czarnego Pstrąga, też w waszym mieście.

Dzięki fotkom wróciły wspomnienia :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-01 15:45:33

Rzeczywiście ,niezła ciekawostka turystyczna. Lubię takie miejsca z klimatem,a kopalnia srebra z pewnością je ma:-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2013-10-01 12:35:09

Dzięki :) Trochę i to i to, w Tarnowskich Górach są 2 linie Piernikarczyków, ten Józef należy do tej drugiej, ale ponoć korzenie gdzieś tam się łączą, szukaliśmy kiedyś powiązań ale w danych, które mieliśmy, powiązania nie znaleźliśmy, więc być może 4 lub więcej pokoleń do przodu :) W każdym razie z dzieł tego Pana o górnictwie i podziemiach tarnogórskich korzystałam podczas pisania pracy magisterskiej :) A czasem spacerujemy ulicą nazwaną jego imieniem, w zaciszu Tarnowskich Gór :) Myślę, że większość Tarnogórzan nawet nie wie gdzie ona jest i że ona jest.

Ostatnio edytowany: 2013-10-01 12:36

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-01 12:14:36

Zbieżność nazwisk czy rodzinka?? Świetne miejsce. Zdjęcia śliczne, usmiechy bezcenne. Brawo

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020