, Danusia

Przystanek- Łódź

2011-08-01
2013-09-27 14:17:34
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Ulica Piotrkowska i Manufaktura Łódzka

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Łódź > Ulica Piotrkowska w Łodzi

To największą Łodzi troską,
aby Łódź całą – zmieścić na Piotrkowską.Jan Sztaudynger

W Łodzi zatrzymaliśmy się w drodzej powrotnej z Krakowa do domu. Zamierzaliśmy przejść całą ulicę Piotrkowską,czyli najdłuższą ulicę handlową w Polsce ( 4,2km). Kiedyś wokół tej właśnie ulicy rozbudowywała się Łódź,miasto tkalni i fabryk. Początkowo stanowiła ona jedynie trakt komunikacyjny pomiędzy Placem Wolności ,a Placem Niepodległości. Z czasem na skutek rozwoju przemysłowego miasta,stała się jego znaną w całym kraju wizytówką . To tutaj znajdują sie wszystkie najważniejsze urzędy i instytucje miejskie,tu odbywa się większość festynów ,kiermaszy i uroczystości państwowych. Fajnym pomysłem na uatrakcyjnienie tej ulicy było postawienie na niej pomników znanych łodzian lub ludzi związanych z Łodzią np. słynna ławeczka Juliana Tuwima,Artur Rubinstein grający na fortepianie,Władysław Reymont na podróżnym kuferku,Stefan Jaracz na teatralnym fotelu czy lampiarz zapalający uliczną gazową latarnię. Oprócz tego na Piotrkowskiej znajduje się Aleja Gwiazd Łódzkiej Sławy.Po stronie parzystej stronie ulicy są gwiazdy reżyserów i operatorów,a po nieparzystej aktorów.Pomysłodawcą tej alei był Jan Machulski.

Łódź


Mimo szczerych chęci nie udało nam się w tak krótkim czasie przespacerować całą tą ciekawą ulicą,zwłaszcza,że pogoda nie sprzyjała spacerom. Pojechaliśmy natomiast do Centrum Handlowego Manufaktura ,jednego z większych centrów tego typu w kraju,a nawet w Europie. Wybraliśmy się tam nie tyle w celu rozrywki czy dokonania zakupów,ile ,by zobaczyć efekt przeobrażenia dawnego kompleksu fabryk Izraela Poznańskiego w centrum handlowe. Podoba mi się,że zachowano styl architektoniczny dawnej manufaktury. W ten sposób w pewnym sensie zachowana została atmosfera tego miejsca,czerwone,ceglane budynki połączone z nowoczesnym imagem miejskim. Obiekt jest naprawdę imponująco rozległy. Sam rynek wewnątrz Manufaktury zajmuje 3,5h. Można się tu zagubić,można nieźle zabawić,można się obkupić lub...zamyśleć nad przemijaniem epok , zmianą trendów i priorytetów . Kiedyś były tu fabryki ,łódzka ziemia obiecana dająca ludziom pracę i zarobek,dziś jest tu centrum handlu i rozrywki,też rodzaj ziemi obiecanej ,zmienił się tylko rodzaj pracy.

Łódź Łódź
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2013-09-29 19:34:31

Łódz, kiedyś miasto przemysłu wlókienniczego. Miasto ,w którego realiach była osadzona Reymontowska "Ziemia obiecana". Miasto , którego znaczną cześć stanowili mieszkańcy narodowości żydowskiej teraz zupełnie zmieniło swoje oblicze.

Bardzo ciekawie to wszystko opisałaś Danusiu. Świetna ławeczka z Julianem Tuwimem🙂

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2013-09-27 17:27:36

i to jest piękne

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-27 17:16:10

[cytuj autor='A Maciej']Miasto, dla mnie zwykłe (ponieważ duże i niedaleko miejsca zamieszkania to bywałem czasem na zakupach), jakoś nie kojarzyłem z zwiedzaniem, ale Ty potrafisz z niego dużo wyciągnąć :-) pozdrawiam [/cytuj]

Fakt,zależy z jakiego punktu widzenia się patrzy. Ja zakładam,że każde miejsce ma w sobie "coś",które można odkryć. Jedne odkrycia sa bardzo spektakularne i ogólnie znane,inne trzeba zauważyć i wyszukać. A najlepsze jest to,że każdy z może nas zauważyć co innego:-)

Ostatnio edytowany: 2013-09-27 17:16

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2013-09-27 16:52:54

Miasto, dla mnie zwykłe (ponieważ duże i niedaleko miejsca zamieszkania to bywałem czasem na zakupach), jakoś nie kojarzyłem z zwiedzaniem,

ale Ty potrafisz z niego dużo wyciągnąć :-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-27 15:48:25

Ciekawa ta Łódź. Nigdy nie byłam😢. Aleja gwiazd i pomiki. Super

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2013-09-27 15:21:00

Pięknie, Łódź ma swój klimat. My kiedyś z kolei jadąc nad morze pochodzilismy Piotrkowską sobie 🙂

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021