Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Krosno – Centrum Dziedzictwa Szkła

2013-09-20
2013-09-20 23:08:53
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Interaktywne  Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie – to coś co warto odwiedzić , zobaczyć a trudno opisać w kilku zdaniach.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Krosno

Krosno , piękne zabytkowe miasto na Podkarpaciu. Miasto styku kultur .Nie będą wam teraz jednak opowiadała o samym mieście. To już zrobiłam w mojej , dawno wstawionej już wycieczce pt ” Krosno i zamek Kamieniec”.Wtedy byłam w Krośnie i okolicy latem. Było cudnie, słonecznie , dzień długi. Można było wtedy zwiedzać i zwiedzać…

ryneczek w Krośnie i okolice ta i 7 kolejnych fot
ryneczek w Krośnie i okolice ta i 7 kolejnych fot


Teraz jesteśmy w listopadzie. Jest szaro, buro, deszczowo. Przenikliwy ziąb . Toteż do niezbędnego minimum redukujemy spacer po mieście. Mieście, które dość dobrze znamy.

Dziś naszym celem jest odwiedzenie nowopowstałego Centrum Dziedzictwa Szkła . I niech nie zmyli was nazwa. Nie jest to żadna wystawa szkła. Zdecydowanie nie !

Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem. Najlepiej zapisać się wcześniej, aby nie czekać aż uzbiera się 10 osobowa grupa. Centrum Dziedzictwa Szkła reklamuje się jako pierwsze i jedyne w Polsce interaktywne centrum turystyczno-kulturalnego prezentującego temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości różnorodnej. Nie ma w tym cienia przesady. Zwiedzanie trwa półtora godziny , przy czym nie jest to samo zwiedzanie, można aktywnie w nim uczestniczyć ; w każdej odwiedzanej pracowni.W pracowniach związanych z produkcją oraz ozdabianiem szkła czy też zastosowaniem go do produkcji witraż lub biżuterii , zastajemy … pracowników. I nie jest to inscenizacja specjalnie da turystów! Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, to jednocześnie mały zakład produkcyjny. Można rzecz – manufaktura, gdzie większość czynności wykonuje się ręcznie . Przewodnik i pracownicy, chętnie opowiadają, pokazują, zapraszają do swojego warsztatu pracy .Chętnych , w naszej grupie nie brakje.

Okazje się, że jednak nie jest łatwo i lekko pracować przy (co prawda niewielkim) piecu hutniczym i ze stopionego kwarcowego pisaku wydmuchiwać szklane kształty np. wazony. W pracowni grawerskiej , niektórzy próbowali swych sił. I co ? Jakby zapomnieli jakim kruchym materiałem jest szklo! Wszystko popękało na drobne kawałeczki. Az żal…..

W pracowni witrażu jest nieco łatwiej, choć idealne docięcie pożądanego kształtu kolorowego szkła i wpasowanie go w witraż , też nie jest prosta czynnością. Najlepiej całej naszej grupie wychodzi malowanie na szkle. Choć niewątpliwie nie jest to malowanie artystyczne, hihi

Gdy już wdaje się, że odkryliśmy cały fascynujący jest świat szkła...wkraczają multimedia. Film od dawnych krośnieńskich fabrykach szkła i tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Widzimy też przepiękne wytwory krośnieńskich hutników, ekspozycję najwspanialszych dzieł ze szkła w różnym nasyceniu przeplatających się baw. Rewelacyjny spektakl 🙂

Na koniec przechodzimy małym fragmentem ryneczku do tzw piwniczki. Tam możemy zobaczyć np. obrazy powstające z zabarwionych kropelek wody , na szklanym tle. Super.

budynek Centruum

Są też liczne ,ogromnych rozmiarów fotki , pokazujące jak powstawało Centrum.

Wychodzimy pełni nowej wiedzy . Każdy na pamiątkę otrzymuje niewielki szklany gadżet.

Mam wielka ochotę podjechać na zamek Odrzykoń w Kamieńcu, ten, który wcześniej widziałam latem. Niestety zaczyna mocno padać. Rezygnujemy, trzeba skorygować krajtroterskie plany.

pracwnia hutnicta szkla ta i 9 kolejnych fot
pracwnia hutnicta szkla ta i 9 kolejnych fot

malowanie na szkle ta i kolejna fota pracownia witrażu ta i 3 kolejne foty  pracownia grawerska ta i nastepna fota ekspozycje szklanych dziel ta i 4 następne fot W piwniczkach Centrm Dziedzictwa Szkla ta i 7 nastepnych fot
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Anna Nowak Weekendowy turysta 30 kilometrów
2013-09-30 09:40:17

Zamek Kamieniec i Prządki.

Anna Nowak Weekendowy turysta 30 kilometrów
2013-09-25 12:36:49

Tak, wrzucę fotki tylko na razie brak mi czasu.

Nowicjusz kilometrów
2013-09-24 14:58:39

[cytuj autor=' Anna Nowak']Warte odwiedzenia według mnie jest: Rezerwat przyrody Prządki, Zamek Kamieniec, Bóbrka, Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Kaplica Oświęcimów i wiele innych punktów zaczepnych :) [/cytuj]

 

Aniu, a czy możesz udostępnić zdjęcia tych miejsc? :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-24 14:38:35

[cytuj autor=' Anna Nowak']Muzeum w Bóbrce warto odwiedzić w maju, podczas Nocy Muzeów. Po prostu coś niesamowitego! [/cytuj]

 

Pewnie tak Aniu:) w nocy musi byc super .Ja bylam w lipcu przy pieknej , słonecznej pogodzie i też byłam zachwycona. Mieszkasz w pięknym regionie kraju:)))

Ostatnio edytowany: 2013-09-24 15:10

Anna Nowak Weekendowy turysta 30 kilometrów
2013-09-24 14:27:02

Muzeum w Bóbrce warto odwiedzić w maju, podczas Nocy Muzeów. Po prostu coś niesamowitego!

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-24 13:33:16

[cytuj autor=' Anna Nowak']Warte odwiedzenia według mnie jest: Rezerwat przyrody Prządki, Zamek Kamieniec, Bóbrka, Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Kaplica Oświęcimów i wiele innych punktów zaczepnych :) [/cytuj]

 

Racja. Zamek Krzemieniec w Odzykoniu, fajny i związany historycznie z twórczością Aleksandra Fredry .

Rezerwat Prządki widziałam tylko ...z daleka jadąc samochodem z Rymanowa do Strzyżowa. Nie bylo czasu aby sie zatrzmać , bo jechaliśmy zwiedzać podziemny schron kolejowy.

 

    Natomiast Bóbrka, to jedyne takie miejsce w Polsce., które w tak wyrazisty sposób przybliża nam historia wydobycia ropy naftowej na Podkarpaciu oraz gazownictwa w Polsce. Skansen urzadzony wręcz modelowo. Wiele bardzo ciekawych eksponatów. Pokazane pomieszczenia warsztatowe przemysłu naftowego z XIX wieku, ze wszystkimi datalami. Piękny teren. W Skansenie też część muzealna,wspomagana multimediami.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4277,bobrka--skansen-przemylu-naftowego--.html

Anna Nowak Weekendowy turysta 30 kilometrów
2013-09-24 12:52:16

Warte odwiedzenia według mnie jest: Rezerwat przyrody Prządki, Zamek Kamieniec, Bóbrka, Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Kaplica Oświęcimów i wiele innych punktów zaczepnych :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2013-09-24 12:09:56

To moze nam je wymień tutaj :) albo dodaj atrakcje ze zdjęciami w formularzu dodawania - panel u góry, plusik, dodaj atrakcję i już możesz dodawać :)

Anna Nowak Weekendowy turysta 30 kilometrów
2013-09-24 11:31:41

Latem jest dużo więcej turystów, niż teraz. Moja osobista uwaga na temat Krosna to taka, że zbyt promuje się tym "miastem szkła". Jest to prawdą, bo tradycje szklane itd. Ale nie można tak do końca ukierunkowywać się tylko na jedno. Krosno ma wiele atrakcji, które potrzeba wyeksponować.

Nowicjusz kilometrów
2013-09-23 15:11:08

Aniu masz rację, że Krosno, to taki "mały Kraków", ale być może to na tym polega jego urok. Na pewno jest tam mniej turystów, dzięki czemu można naprawdę wypocząć, a atrakcji także nie brakuje:)

Ostatnio edytowany: 2013-09-23 18:53

Anna Nowak Weekendowy turysta 30 kilometrów
2013-09-23 13:01:23

Mieszkam w Krośnie, miasto godne polecania. Chociaż zależy. Mnie osobiście jakoś daleko to zagorzałego wielbiciela Krosna, ale lubić lubię.

Krosno jest tzw. "Małym Krakowem" ze wzgledu na rynek. Centrum Dziedzictwa Szkła jest warte uwagi. Jest też w okolicach mnóstwo atrakcji.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-23 09:24:19

[cytuj autor='Karol Barsolis']pieknie  -i bardzooo daleeekoo .powedrowalas Mokunko [/cytuj]

 

Karolu, fakt pięknie tam i ciekawie :)   Nie wiem czy tak  daleko ? Od Ciebie z Wielkopolski , to pewnie tak ! Ode mnie do Krosna jest okolo 250 km, natomiast na Dolny Śląsk ( który podobnie jak Ty baaardzo lubię ) dobrze ponad 300 km.

Nie mniej jednak do Krosna jedzie sie dużo gorzej, drogi takie sobie, sporo przewężeń, korków. Natomiast na Dolny Śląsk, to prwie 2/3 trasy , autostradą na Wrocław jadę....W sumie czasowo pewnie wyjdzie tyle samo:)))

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-09-22 20:18:21

pieknie  -i bardzooo daleeekoo .powedrowalas Mokunko

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-22 11:21:56

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor=' Danusia']W tym temacie niestety nie mogę Wam "zaimponić" i polecić okolicznej huty czy kopalni do zwiedzania ,bo takowych tu u nas nie ma. Jedyne co mi do głowy przychodzi lokalnie związanego z kopaniem w ziemi to Czarne Wesele w skansenie w Klukach,czyli kopanie torfu. To jednak nie ma nic wspólnego z kopalnią :-) Czyli na zwiedzanie kopalni muszę jechać na południe. Dobrze,że dzięki Wam ,wiem dokąd:-) Ostatnio edytowany: 2013-09-22 08:09[/cytuj]   No co ty Danusiu:) Twoja wycieczka o kopalni kredy bardzo ciekawa i w dodatku wcale nie musialaś jechać na poludnie kraju:) [/cytuj]

Podobno jest gdzies na Pomorzu jakaś kopalnia kredy,ale nie wiem gdzie. Ta, w której byłam to kopalnia kredy w Chełmie,województwo lubelskie czyli jakieś 700 km ode mnie.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,2619,w-kopalni-kredy.html

 

Ostatnio edytowany: 2013-09-22 11:22

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-22 10:09:16

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Mokunko, skansen w Tarnowskich Góach znamy dobrze, a i w Kopalni ja byłam ale dawno temu, za to reszta rodzinki nie była i fajnie, że poznają to miejsce. Poza tym chcemy zrobić filmik o Tarnowskich Górach, więc zdjęcia zbieram :) [/cytuj]

 

NIe wiem, o ktory skansen chodzi? Czy ten ktory jest tuż przy kopalni, właściwie na jej ogrodzonym terenie?

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2013-09-22 09:50:35

Mokunko, skansen w Tarnowskich Góach znamy dobrze, a i w Kopalni ja byłam ale dawno temu, za to reszta rodzinki nie była i fajnie, że poznają to miejsce. Poza tym chcemy zrobić filmik o Tarnowskich Górach, więc zdjęcia zbieram :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-22 09:42:29

[cytuj autor=' Danusia']W tym temacie niestety nie mogę Wam "zaimponić" i polecić okolicznej huty czy kopalni do zwiedzania ,bo takowych tu u nas nie ma. Jedyne co mi do głowy przychodzi lokalnie związanego z kopaniem w ziemi to Czarne Wesele w skansenie w Klukach,czyli kopanie torfu. To jednak nie ma nic wspólnego z kopalnią :-) Czyli na zwiedzanie kopalni muszę jechać na południe. Dobrze,że dzięki Wam ,wiem dokąd:-) Ostatnio edytowany: 2013-09-22 08:09[/cytuj]

 

No co ty Danusiu:) Twoja wycieczka o kopalni kredy bardzo ciekawa i w dodatku wcale nie musialaś jechać na poludnie kraju:)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-22 08:07:16

W tym temacie niestety nie mogę Wam "zaimponić" i polecić okolicznej huty czy kopalni do zwiedzania ,bo takowych tu u nas nie ma. Jedyne co mi do głowy przychodzi lokalnie związanego z kopaniem w ziemi to Czarne Wesele w skansenie w Klukach,czyli kopanie torfu. To jednak nie ma nic wspólnego z kopalnią :-) Czyli na zwiedzanie kopalni muszę jechać na południe. Dobrze,że dzięki Wam ,wiem dokąd:-)

Ostatnio edytowany: 2013-09-22 08:09

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-21 23:32:36

[cytuj autor='M Ela']Super miejsce unas jest Leśna Huta i Huta szkła w Piechowicach. Tam też można zobaczyć produkcje wytopu szkła. Trzba by się wkońcu wybrać. [/cytuj]

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie  ,też bardzo ciekawa, racja  Ela. Byłam w niej przy poprzednim pobycie:)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-21 23:25:57

Super miejsce unas jest Leśna Huta i Huta szkła w Piechowicach. Tam też można zobaczyć produkcje wytopu szkła. Trzba by się wkońcu wybrać.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-21 21:48:29

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Ładne miasteczko. Mokunko tak daleko jechałaś aby zobaczyć piękne wyroby ze szkła a przecież My w Sosnowcu też mamy wystawę szkła artystycznego w muzeum sosnowieckim. A kiedyś w Dąbrowie Górniczej Ząbkowice istniała Huta Szkła dziś to już zabytek ale była. A ty Mokunko szukasz tak daleko :-) :-) ;-). [/cytuj]

 

Romku, byłam w Pałacu Schoena  w Soosnowcu rzecz jasna nie raz, hihihi, w końcu patriotyzm lokalny zobowiązuje! Czasem są fajne wystawy czasowe. Wystawa szkła jest ta stałą :)

Natomiast w Krośnie uczestniczyłam w calym procesie produkcji szkła: wypalaniu piasku kwarcowego, wydmuchiwaniu szkanych kształtów, grawerstwie, witrażu, malowaniu na szkle. Tego u nas w S-cunie ma, hihih

Co do Krosna , to nie miasteczko Romku to nie miasteczko, lecz całkiem spore miasto na Podkarpaciu .Prawie 50 tys ludnośći :) O samym Krośnie pisałam w innej wycieczce , podawalam link Danusi, w komentarzach...

 

Aniu , jedź do  Zabytkowej Kopalni Srebra u was w Tarnowskich Górach. Jest super ciekawa:) Można spotkać skarbnika oraz plynąć łodziami pod ziemią . Fajny skansen maszyn jest też na terenie wokół kopalni. Bylam przed  chyba 8 laty ; teraz mielismy się wybrać niedawno ale ceny biletow porażające...

Ostatnio edytowany: 2013-09-21 21:51

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2013-09-21 21:01:12

Może Mokunka i w Sosnowcu była :) Ale i ja sama łapię się na tym że pod latarnią najciemniej :) Dlatego wybieramy się teraz do Kopalni Zabytkowej w Tarnowskich Górach :) Całą rodziną :)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-21 18:28:07

Ładne miasteczko.

Mokunko tak daleko jechałaś aby zobaczyć piękne wyroby ze szkła a przecież My w Sosnowcu też mamy wystawę szkła artystycznego w muzeum sosnowieckim. A kiedyś w Dąbrowie Górniczej Ząbkowice istniała Huta Szkła dziś to już zabytek ale była. A ty Mokunko szukasz tak daleko :-) :-) ;-).

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2013-09-21 13:12:28

Bardzo ciekawe miejsce.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2013-09-21 09:59:30

Mokunko tak właśnie pomyslałam :) bo czytałam w tatym wątku że wycieczka jeszcze czeka :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-21 09:37:00

Cieszę sie,że podoba się Centrum Dziedzictwa Szkła.  To jest nowe, gdy byłam latem 3 lub 4  lata temu nawet o planach takowego nie słyszalam :)

Aniu, gdyby nie to, że wpisalam w wątku o zwiedzaniu dla niepełnosprawnych , odostosowaniu tego Centrum...pewnie by zdjecia dalej czekały w komputerze :). A tak proszę od razu wstawiłam :)

 

Danusiu, Krosno jest pięknym, zabytkowym miastem. Ma też doskonałe położenie. Bisko we wszystkie bieszczadzkie atrakcje , całe Podkarpacie. Szerzej o Krośnie pisałam w tej wycieczce

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4335,krosno-i-zamek-kamieniec--.html

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-21 08:08:31

Wspaniała wycieczka i wspaniałe miejsce. Zupełnie nie znam Krosna. Widzę,że ryneczek miasto ma urokliwy,troszkę podobny do tego w Sandomierzu. Multimedialne zwiedzanie na miarę XXI wieku to jest to. Świetnie,że odkryłaś to miejsce.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2013-09-21 07:55:15

No ro super miejsce odkryłaś :) Bardzo ciekawe zwiedzanie, już tych interaktywnych miejsc w Polsce jest coraz więcej :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020