Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

Rabka-Ludźmierz

2012-07-19
2013-09-20 08:03:12
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Rabka,Ludźmierz

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rabka > Ludźmierz > Rabkoland > Sanktuarium w Ludźmierzu

Podczas pobytu w Zakopanem jeden dzień poświęciliśmy na wyjazd do Rabki. Znajduje się tam Park Rozrywki i Rozrywki Rabkoland. Jest to ogromne wesołe miasteczko,w którym każdy znajdzie cos dla siebie: autodrom i tor gokartów,pontony,pałac strachów, huśtawka-łódź wikingów,diabelski młyn, Rura Park,rynny do ślizgania,rowerki wodne ,wieża swobodnego spadku,wesoła farma,armatki wodne,Park Ruchomych Figur,ruchoma miniatura lunaparku,różne rodzaje kolejki oraz karuzeli,loterie fantowe,sklepiki z gastronomią i pamiątkami. Po prostu raj,głównie dla dzieci,ale nie tylko rzecz jasna.Mnie przywiodła tam chęć zobaczenia jedynego w Polsce Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości. Słyszałam ,że w obecnym sezonie obie te atrakcje były zamknięte,z powodu modernizacji.To bardzo dobrze,bo obie warte są tego,by je wciąż ulepszać.

Rabkoland
Rabkoland


W Muzeum Orderu Uśmiechu,jedynego na świecie odznaczenia przyznawanego od 40 lat przez dzieci dorosłym,znajduje się scena wręczania nagrody. Postacie są naturalnej wielkości. Na ścianach i w galotach umiesczone są autentyczne wnioski dzieci i inne pamiątki związane z Orderem Uśmiechu.Dorosły -kawaler Orderu Uśmiechu,przyjmując order musi wypić szklankę soku cytrynowego bez skrzywienia,udowadniając,że jest zawsze pogodnym i uśmiechniętym człowiekiem,przyjacielem dzieci. O tym,kto taki order otrzyma decyduje kapituła Orderu Uśmiechu wybierając kandydata spośród propozycji nadesłanych przez dzieci. Osoba taka musi wyróżniać się swoją działalnością na rzecz dzieci. Kawalerem Orderu Uśmiechu z legitymacją nr 1 został prof.Wiktor Dega,światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania. Inny znani uśmiechnięci przyjaciele dzieci to między innymi: Wanada Chotomska,jan Paweł II,Matka Teresa z Kalkuty, Majka Jeżowska, Otylia Jędrzejczak, Joan Rowling,Ewa Szelburg-Zaembina, Mirosław Hermaszewski.Projekt samego orderu wykonała 9-letnia wówczas Ewa Chrobak,wygrywając konkurs ogłoszony przez Kurier Polski. Co roku 21 wrzesnia ( czyli już za pare dni) obchodzony jest Światowy Dzień Orderu Uśmiechu.

Z kolei Muzeum Rekordów i Osobliwości to poza ogromnymi lub malutkimi przedmiotami także ciekawe informacje np. o najwyższym człowieku na świecie,w Polsce,najdłuższy list,najdłuższy hymn kościelny,buty używane bez przerwy przez 40 lat i inne. Mnie zafascynował najdłuższy polski palindrom,czyli tekst ,który brzmi tak samo czytany zarówno od lewej do prawej jak i odwrotnie. Zapisałam go sobie:

Muzeum Orderu Usmiechu w Rabce

"A car:Bojarom rady róg od imago nacinaj i piel"-a je jeża i nawraca masona i suką złowi pensa:ja na to "Do gęby ryż,o bracia moi, włóżmy tym umytym żółwiom,a car Boży rybę-Godota na jasne piwo łzą kusi ( a nosa ma car Wania,że jej!)-ale i pijanica nogami do góry darmo raj obraca!... "autor St.Barańczak.Może troche bez sensu,ale wrażenie robi. W Muzeum osobliwości wrażenie robią też miniaturowe rzeźby wykonane z jednej zapałki Anatola Karonia i kolekcja dziadków do orzechów W.Tchórzewskiego i J.Łomnickiego.

Wracając z Rabki do Zakopanego zajechaliśmy do Ludźmierza,gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne. W ołtarzu głównym od 1776r. jest umieszczona słynąca łaskami uzdrowienia figura Matki Bożej Ludźmierskiej z dzieciątkiem Jezu na ręku. W 1963r odbyła sie uroczysta koronacja figury, wktórej uczestniczył bs.kartol Wojtyła. Podczas błogosławieństwa z figury wypadło berło,które on właśnie pochwycił nie pozwalajac mu spaść na ziemię. Powstała wówczas opinia,że to sama Gaździna Podhala przekazała mu swoje berło ,by sprawował kiedys rządy w jej kościele jako papież Jan Paweł II. Wokół sanktuarium roztacza się piękny ogród ogród różańcowy,a w nim ołtarz,na którym papież odprawiał mszę św. ,grób Jezusa ,Brama Wiary i punkty pamiątkowe.

Ludźmierz
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-20 19:39:28

Też znalazłam tą relację z kościółka w Pólku.Nie wiem jak to się dzieje,że mi wcześniej umknęła.

Co do Rabki i Ludźmierza to cieszę się niezwykle,że wzajemnie uzupełniamy swoje fotki i każdy cos tam dorzuca. Fajna sprawa:-)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-20 17:49:55

[cytuj autor=' marian'] Tak Danusiu  to Sanktuarium  na Pólku w Bralinie   znajduje się koło Kępna.Mam je trochę opisane  w  moich wycieczkach pt. Sanktuarium Maryjne na Pólku w Bralinie. Mieszkam 13 km od Pólka.Bardzo przeżywaliśmy tą uroczystośc koronacji. Żona pochodzi z Bralina i pamięta jak ta Świątynia była  troche zaniedbywana a dzisiaj dzięki dobrym ludzią została odremontowana i  jesteśmy dumni   że ten koścółek w szczerym polu doczekał się  tak pięknej chwili. [/cytuj]

Znalazłam Twój opis Marianie i dokładnie pooglądałam miejsca które zaprezentowałeś. Prześledziłam też stronę internetową parafii. Ten kościółek to prawdziwa perła architektury drewnianej. Lubię takie niewielkie sanktuaria w małych miejscowościach. A to jest szczególne, bo umiejscowione na polu czyli pólku.

Piękna sprawa. Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2013-09-20 16:34:45

 Tak Danusiu  to Sanktuarium  na Pólku w Bralinie   znajduje się koło Kępna.Mam je trochę opisane  w  moich wycieczkach pt. Sanktuarium Maryjne na Pólku w Bralinie. Mieszkam 13 km od Pólka.Bardzo przeżywaliśmy tą uroczystośc koronacji. Żona pochodzi z Bralina i pamięta jak ta Świątynia była  troche zaniedbywana a dzisiaj dzięki dobrym ludzią została odremontowana i  jesteśmy dumni   że ten koścółek w szczerym polu doczekał się  tak pięknej chwili.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-20 13:23:06

Fajnie tak porównywać swoje wrażenia ze znanych miejsc. Prawda Mokunko? Jak widzisz cały czas podążamy podobnymi trasami polskich szlaków. Rabka nie od parady nazywana jest miastem dzieci świata /i jeszcze św.Mikołaja!/- tak więc gdzieżby jak nie tu znalazło swoje miejsce Muzeum Orderu Uśmiechu!

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-20 13:20:00

[cytuj autor=' marian']Rabka to naprawdę miejsce magiczne dla dzieci i dorosłych. Niestety nie byłem  ale teraz wiem że warto.  Ciekawa histiria   z tą koronacją w sanktuarium w Ludżmierzu. Ja teraz  7 września  przeżywałem koronacje  Matki Boskiej Pólkowskiej w Bralinie -pobliskej dla mnie miejscowości. [/cytuj]

Czy Sanktuarium o którym piszesz jest w Bralinie kolo Kępna? To zupełnie nie znane mi miejsce. Rabkę i Ludźmierz polecam, bo tam byłam wielokrotnie. Natomiast Sanktuaria w niewielkich miejscowościach mają niesamowity klimat. Jeśli możesz, napisz coś więcej przy okazji.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2013-09-20 12:24:29

Rabka to naprawdę miejsce magiczne dla dzieci i dorosłych. Niestety nie byłem  ale teraz wiem że warto.  Ciekawa histiria   z tą koronacją w sanktuarium w Ludżmierzu. Ja teraz  7 września  przeżywałem koronacje  Matki Boskiej Pólkowskiej w Bralinie -pobliskej dla mnie miejscowości.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-20 11:02:59

Rabka i okolice przyciągają turystów, wszak to piękne tereny . Sama Rabka reklamująca się jako "Miasto dzieci" , chętnie gości też dorosłych :).

   Muzeum   Rekordów i Osobliwości - fajne i ciekawe. Ja też wlaśnie  znalazłam fotkę , z duużym butem ; jednak ja wybrałam but typowo kobiecy , a nie sportowy :) hihihi.

Natomiast o Muzeum Orderu Uśmiechu podobnie jak Danusia , robilam lekcje w szkole. Poznawaliśmy Kawalerów Orderu Uśmiechu , którego przecież typują i nominują wlasnie dzieci!

Widzę, że ja i obie Danusie pozwiedzałyśmy  Rabkę  :)

Ostatnio edytowany: 2013-09-20 11:05

Ostatnio edytowany: 2013-09-20 11:34

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-20 10:10:50

Dzięki Danusiu za tą fotkę z palindromem:-) Z wielkim butem mam fotę,ale to but sportowy. W sumie dla mnie najciekawsze było Muzeum Orderu Usmiechu.Przydało mi sie w szkole,robiłam o nim lekcje i preznetację. A dom do góry nogami to i u nas na Kaszubach jest,w Szymbarku:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-20 09:55:01

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']O to trzymam kciuki super :) [/cytuj]

Dzięki Aniu! Wypad krótki, ale jak zwykle intensywnie go wykorzystam.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2013-09-20 09:51:38

O to trzymam kciuki super :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-20 09:49:06

Osobliwości w Rabce dziwią i nawet szokują. Największy but, dom do góry nogami czy inne okazy. Ale znalazłam tam też egzemplarz elementarza. Mam z nim pewne wspomnienia. Ech!:-)

W Rabkolandzie świetna zabawa nie tylko dla dzieciaków:-)

Pięknie opisałaś swój wypad Danusiu. Sanktuarium w Ludźmierzu - u Królowej Podhala, to dla mnie ciągle miejsce magiczne. Podobnie odbieram Wiktorówki z Matką Bożą Królową Tatr.

Do Rabki wyjeżdżam w niedzielę. Pogoda pewnie będzie nie szczególna, ale mam nadzieję na powdychanie czystego powietrza, dobry klimat  i masę grzybów!

Pozdrawiam :-)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2013-09-20 09:06:45

Super z tym palindromem, faktycznie miejscami naciągany sens, ale jednak rob i wrażenie! Fajna wycieczka, my już raz jechaliśmy do Rabki zmierzając w Tatry, ale tak lało i było mgliście, że niestety musieliśmy zrezygnować z wycieczki. To wtedy przyjechaliśmy do Gliczarowa Górnego i nie umieliśmy znaleźć domku noclegowego, bo z ulicy domów prawie nie było widać.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020