Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

Dzień dolnośląskich zdrojów

2009-07-18
2013-09-19 07:59:25
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Kletno,Lądek Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, Wambierzyce

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kletno > Lądek Zdrój > Duszniki Zdrój > Polanica Zdrój > Wambierzyce > Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie > Park Zdrojowy > Pijalnia Wojciech > Park Zdrojowy > Muzeum papiernictwa > Park Zdrojowy > Bazylika w Wambierzycach

Tego dnia w planach mieliśmy często wspominaną na tym forum Jaskinię Niedźwiedzią. Niestety,nie sprawdziliśmy dokładnie informacji na jej temat i to się zemściło. Ochoczo ruszyliśmy w stronę Kletna i dalej pieszo niewielką scieżką wiodącą do jaskini. Pod drodze minęliśmy źródło Marianna. Pełni entuzjazmu i otwarci na nowe wyzwania turystyczne stanęliśmy przed wejściem do jaskini,a raczej przed wejściem do kas . Tutaj okazało się,że wejście do jaskini trzeba rezerwować dużo wcześniej i że praktycznie nie ma szansy,byśmy weszli. Zrezygnowani obejrzeliśmy wystawy,szkielet słynnego niedźwiedzia,od którego jaskinia wzięła swoją nazwę i wróciliśmy do samochodu.W tej sytuacji plany musiały ulec zmianie. Postanowiliśmy zrobić sobie wycieczkę objazdową po okolicznych miejscowościach zdrojowych. Najpierw pojechaliśmy do Lądka Zdroju,gdzie z ogromną przyjemnoscią spacerowaliśmy w pięknym parku wokół Pijalni Wód Mineralnych WOJCIECH. Zajrzeliśmy też do samej pijalni i próbowaliśmy leczniczych wód. W pobliskiej muszli koncertowej trwał letni koncert śpiewaczy,więc również zabawiliśmy tam krótką chwilę.Następnie ruszyliśmy do Polanicy Zdroju.Tu również spacerowaliśmy po przepięknym Parku Zdrojowym, gdzie graliśmy w ogromne szachy ,a w Pijalni degustowaliśmy miejscowową wodę mineralną ze źródła WIELKA PIENIAWA. Te szachy w parku pojawiły się pewnie nieprzypadkowo ponieważ właśnie w Polanicy odbywają się Międzynarodowe Turnieje Szachowe imienia A. Rubinsteina.

Kolejnym przystankiem były Duszniki Zdrój. Zatrzymaliśmy się tam najpierw przy Muzeum Papiernictwa,które niestety było zamknięte. ( jakoś nie mieliśmy tego dnia szczęścia do zwiedzania). Obejrzeliśmy tylko ekspozycję na zewnątrz i ruszyliśmy dalej do Parku Zdrojowego. Oczywiście centralnym punktem była i tam pijalnia wód mineralnych z wodą PIENIAWA CHOPINA ( na pamiątkę pobytu w uzdrowisku Chopina wraz z siostrami) i JAN KAZIMIERZ ( na pamiątkę pobytu króla ) na czele. Tu odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie i my również trafiliśmy na taki koncert fortepianowy .

Lądek Zdrój

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę w Wambierzycach. Zajrzeliśmy do słynnej bazyliki Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Niesamowita budowla wyrastająca przezd oczami w centrum małego miasteczka.I tak pełni zdrojowych wrażeń,opici wodami mineralnymi i świeżym powietrzem,aczkolwiek z niedosytem po Jaskini Niedźwiedziej i Muzeum Papiernictwa ,wróciliśmy na kwaterę do Dzierżoniowa.

Lądek Zdrój
Lądek Zdrój
Lądek Zdrój Duszniki Zdrój Muzeum papiernictwa Dusznki Zdrój Muzuem papiernictwa Duszniki Zdrój Dusznki |Zdrój Polanica Zdrój Polanica Zdrój Polanica Zdrój bazylika w Wambierzycach
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-20 14:47:15

A to źródło Marianny było,nie Mariana:-),ale  też ładna nazwa.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-09-20 14:14:19

LADNIE DANUSIU powedrowalas przez Slask  .

Moje klimaty i strony  , ktore w tym roku tez odwiedzilem kilka  razy   .

 

Pozdrawiam  Karol  

 

Ps.

te  żródlo na zdjeciu  , pomyslalem ze to naszego Mariana  z forum 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-19 23:52:27

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Piękne zwiedzanie. Jak widzę tego lata nasze trasy, przynajmniej większości Krajtroterów (Mokunka, Ania, Danusia, Marian, Ela, Dorotka i Krzyś itd.) się pokrywały. Rok 2013 zwiedzanie okolic i atrakcji Dolnego Śląska. Bardzo fajnie a za rok gdzie. [/cytuj]

Tak Romku! Nasze trasy się w tym roku pokrywały i aż dziw bierze, żeśmy się - tam- gdzieś nie spotkali:-)

Danusiu! Nie ma złego co by na dobre nie wyszło. Zamiast Jaskini odwiedziłaś dolnośląskie kurorty. Grunt to mieć plan awaryjny! Dawno nie byłam w Dusznikach a widzę, że wypiekniały!

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2013-09-19 21:51:19

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota'][cytuj autor='Świątkowski Roman']Piękne zwiedzanie. Jak widzę tego lata nasze trasy, przynajmniej większości Krajtroterów (Mokunka, Ania, Danusia, Marian, Ela, Dorotka i Krzyś itd.) się pokrywały. Rok 2013 zwiedzanie okolic i atrakcji Dolnego Śląska. Bardzo fajnie a za rok gdzie. [/cytuj] Danusiu z jaskiną tak właśnie jest z tą rezerwacją dlatego nas to trochę odpycha ale okolice są ciekawe i odwiedziliście fajne  miejsca . Romek masz rację wiele tras krajtroterów się w tym roku pokrywało ale to chyba dobrze o nas krajtroterach  swiadczy tz. znamy nasz kraj i wybieramy ciekawe miejsca w tym roku był Dolny Śląsk a my odwiedziliśmy Jurę ciekawe jakie trendy będą w przyszłym roku . [/cytuj]

   Racja trafiamy w ciekawe regiony, interesujące miejsca. Dolny Śląsk, Jura, Góry Świętokrzyskie, Beskidy, Bieszczady, tereny nadmorskie, Wielkopolska, Mazury :) wszystkie równie piękne ! Jedne są częściej odwiedzane , inne nieco rzadziej. Dla dobrego krajtrotera każdy region Polski będzie ciekawy :)

Ostatnio edytowany: 2013-09-19 21:52

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-09-19 19:40:46

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Piękne zwiedzanie. Jak widzę tego lata nasze trasy, przynajmniej większości Krajtroterów (Mokunka, Ania, Danusia, Marian, Ela, Dorotka i Krzyś itd.) się pokrywały. Rok 2013 zwiedzanie okolic i atrakcji Dolnego Śląska. Bardzo fajnie a za rok gdzie. [/cytuj]

Danusiu z jaskiną tak właśnie jest z tą rezerwacją dlatego nas to trochę odpycha ale okolice są ciekawe i odwiedziliście fajne  miejsca .

Romek masz rację wiele tras krajtroterów się w tym roku pokrywało ale to chyba dobrze o nas krajtroterach  swiadczy tz. znamy nasz kraj i wybieramy ciekawe miejsca w tym roku był Dolny Śląsk a my odwiedziliśmy Jurę ciekawe jakie trendy będą w przyszłym roku .

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134499 kilometrów
2013-09-19 19:35:23

To jeszcze nie słowo, na razie baaardzo ciche plany :) No my w tym roku pierwszy raz mieliśmy tak udane i długie wakacje, w końcu dzieci troche starsze i rózne inne względy. Po 8 latach dopiero byliśmy za granicą, nie licząc kilku km za granicą parę lat temu. Mam nadzieję, że za rok nie będzie gorzej. Trzeba korzystać w lato bo jak się zaczyna taka pogoda jak obecnie to trzeba mieć co wspominać i zdjęcia oglądać :)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-19 17:47:34

Trzymam Cię Aniu z słowo ;-). Kiedyś udawało mi się jeździć dwa razy do roku na dłuższy wypad (urlop) I wtedy dzieliłem jeden wypad w góry drugi jezioro lub morze lub coś innego. Obecnie tylko 10 dni albo aż 10. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134499 kilometrów
2013-09-19 16:12:43

Hehe a za rok to my może i nad morze skoczymy :) Sie obaczy

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46992 kilometrów
2013-09-19 15:56:30

Piękne  uzdrowiskowe miejscowości udało Ci się zwiedzić a na jaskinie przyjdzie czas.Mamy zdjęcie kwiatowe z Duszniki Zdrój z datą 2009 i 2013 to ja dołącze 2012.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-19 15:40:52

Ja na Dolnym Śląsku byłam już jakiś czas temu,wstawiam zaległe wycieczki.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-19 14:54:27

Piękne zwiedzanie. Jak widzę tego lata nasze trasy, przynajmniej większości Krajtroterów (Mokunka, Ania, Danusia, Marian, Ela, Dorotka i Krzyś itd.) się pokrywały. Rok 2013 zwiedzanie okolic i atrakcji Dolnego Śląska. Bardzo fajnie a za rok gdzie.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-19 09:56:04

A ja tak tylko troszkę pozazdraszczam, bo w wielu miejscach byłam. No i udało mi się Jaskinie zobaczyć. Śliczne zdjęcia,ale żeby dokładnie poznać te miejsca to trzebaby było trochę więcej czasu poświęcić. A jak jak Danusia więcej objazdowo zwiedziłam.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-19 09:37:57

Pamiętam Aniu,niedawno o tym pisałaś. Mieliście cudowną rodzinną wycieczkę. Dla mnie jasknia to wciąż kwestia otwarta,muzeum papiernictwa takoż:-) No i cóż mi pozostaje? Tylko pozazdraszczać:-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134499 kilometrów
2013-09-19 09:27:53

Pięknie Danusiu i wiem o czym piszesz !!! Bo tutaj to ja nie musze zazdraszczać , wszystkie te przepiękne miejscowości znalazły się na naszej trasie w tym roku :) Tez Muzeum nie zaliczone, o czym już wiecie, ale muszę przyznać, że moim umarzonym celem byłą jaskinia, więc jestem spełniona ponad miarę jak na ten wyjazd :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020