Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Magdalena

II zespół pałacowo-parkowy Donnersmarcków w Brynku

2013-05-01
2013-10-26 22:51:41
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Brynek

Z Tworogu wiedzie już prosta i krótka droga do Brynka. Wioska niewielka, niepozorna, za to wzbogacona jest przez prawdziwą perłę, którą jest Zespół Pałacowo-Parkowy Donnersmarcków.Brynek to , dawna posiadłość Donnersmarcków w czasach II Wojny Światowej – brunneck. Powstał on w XVI wieku i do XVIII był własnością rodziny Verdugo. Jak każdy pałac przechodził on później z rąk do rąk kolejnych możnych, aż wreszcie zainteresował się nim Hugo II Dennersmarck … nabył on ją w 1904 roku i to on dokonał przebudowy pałacu wg projektu wrocławskiego architekta Karola Grossera, który oglądamy dzisiaj (z dawnej budowli pozostawił on jedynie fundamenty).Pałac stwarza wrażenie twierdzy – mocnej konstrukcyjnie i surowej w swej formie i jak najbardziej warto rzucić na niego okiem, niestety jest to możliwe tylko z zewnątrz, ponieważ od czasów powojennych mieściła się w nim szkoła leśna – najpierw Gimnazjum, potem Liceum i Technikum, obecnie stanowi on internat dla młodzieży Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych. Jeszcze przed tymi czasami w 1921 roku stał się on siedzibą Pierwszej Brygady Śląskiej brytyjskich sił rozjemczych nadzorujących plebiscyt na Górnym Śląsku.

Teren pałacowy powstał już w 1829 roku z inicjatywy ówczesnego pana – Rosenthala z Wrocławia. Za sprawą przebudowy w 1904 stał się on budowlą eklektyczną z elementami neobaroku, z rozległym tarasem i loggią od południa. Korpus flankują dwie ośmioboczne wieże z cebulastymi hełmami. Od frontu z kolei przytłaczają nas potężne kamienne kolumny oraz 4 rzeźby, przedstawiające żywicieli narodu: rolnika, leśnika, rybaka i hutnika. Poza technikum mieści się tutaj biblioteka oraz Izba Pamięci Narodowej (utworzona z dwóch dawnych komnat), a w skrzydle zachodnim kaplica pałacowa św. Franciszka z Asyżu i św. Huberta, którą sekularyzowano w latach PRL-u (umiejscowiono tam sklep). Kaplica została odzyskana w 1991 roku. Wnętrza pałacu, jak wynika z rozmaitych opisów są zdobione marmurowymi posadzkami, marmurowym stiukiem na ścianach, pokoje parkietami, schody granitowe, zdobione stiukami i ozdobnymi tralkami, sufity zdobne w plafony. Pierwotny wygląd przedstawiają w pewnym stopniu sale biblioteki, sala balowa z kominkiem (dzisiejsza aula), klatka schodowa i hol. Możemy tu też znaleźć salę myśliwską, w której zgromadzono liczne zbiory przyrodnicze.

Ciekawostką jest to, że pałac w 2003 roku posłużył jako scenografia do odcinku „Sensacji XX wieku”.Na terenie zespołu pałacowego znajdziemy budynki gospodarcze oraz wieżę ciśnień stanowiącą bramę do parku – ogrodu botanicznego uczniów Szkoły Leśnej. Ponieważ nasze zwiedzanie przypadło na 1 maja, nie zastaliśmy zbyt wielu kwitnących roślin, jednak w pełni sezonu musi być tam pięknie, zwłaszcza w okolicy stawu z altanką – bardzo urokliwy zakątek. Jest tu też oranżeria oraz dawna ujeżdżalnia (obecnie sala gimnastyczna) oraz oficyny mieszkalne.

Park zaprojektowany został według zasad angielskiej sztuki ogrodniczej, która zakłada rozległe panoramy, romantyczne zakątki, wrażenie naturalności, w którym czuć ducha natury, nie sztucznego „układania” klombów i grządek w fantazyjne wzory jak to było we Francji. Osobiście bardziej moim upodobaniom odpowiada właśnie styl angielski, choć francuski nie można zaprzeczyć, że jest po prostu i tylko ładny. Park zajmuje 36 ha do tego jednak musimy jeszcze dołożyć 5 ha samego ogrodu botanicznego już wspominanego.

Choć niewiele roślin już kwitło, to forsycje już zdążyły się pięknie rozpanoszyć na żółto.

Po dość długim pobycie w zespole pałacowym ruszamy w kierunku kolejnej Śląskiej perełki – Pławniowic.

ogród botaniczny przy pałacu
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2013-10-27 21:29:31

fajne miejsce na romantyczne wyprawy

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-27 11:06:37

Super. Tylko pozazdrościć. Na piątaka.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-10-27 09:50:28

pięknie Magdo i Longinie .

 

Pozdrawiam karol 

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-09-18 19:02:21

Pałac fajny ale przydałby się jakiś opis :(

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2013-09-18 11:31:50

Brynek to już dobrze znamy :) Ładnie pospacerowaliście :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020