Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kolory jesieni a.d.2013, Danuta

Kolory września w Goczałkowicach Zdroju

2013-09-15
2013-09-16 19:24:45
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Niedziela wczesno- jesienna, pogodna, słoneczna, może już nie tak ciepła, ale wykorzystamy ją odpowiednio i wyjeżdżamy na wycieczkę. Przyjrzymy się kolorom września w Goczałkowicach Zdroju.

Zobacz, ile jesieni!
Pełno jak w cebrze wina,
A to dopiero początek,
Dopiero się zaczyna. /Julian Tuwim/Niedziela wczesno- jesienna, pogodna, słoneczna, może już nie tak ciepła, ale wykorzystamy ją odpowiednio i wyjeżdżamy na wycieczkę.

Pełen znakomitych pomysłów jest ogród angielski
Pełen znakomitych pomysłów jest ogród angielski


Kierunek- Goczałkowice Zdrój, gdzie w Gospodarstwie Szkółkarskim Kapias- można przyjrzeć się ”Kolorom Września”. Ten ogromny, kilkudziesięciohektarowy teren tworzony był latami. Po jednej stronie drogi znajdują się najstarsze założenia z ogromnymi drzewami, z drugiej strony wielkie tereny z nowszymi ogrodami.

W Centrum Ogrodniczym jest możliwość dokonania zakupu drzewek i różnych roślin. Niskie rośliny pięknie prezentują się na platformach. Wyższe- bezpośrednio na ziemi. Wszystkie kuszą swoim wyglądem- kolorami i świeżością. Nieco dalej krzewy i drzewka. Każde pięknie opisane- nic tylko kupować. Na miejscu można uzyskać fachową poradę odnośnie uprawy i wymagań zakupionych nabytków. Owszem, ulegam pokusie i kupuję piękny krwawo- czerwony wrzos i doniczkę z roślinką o nazwie Hebe. Obie roślinki są kwasolubne więc już mam dla nich zaplanowane miejsce w moim ogródku.

Bogactwo roślin przekłada się na bogactwo barw i zapachów
w Gospodarstwie Szkółkarskim Kapias
Ogród Romantyczny to ogród pełen róż. Na środku zgrabna altanka wsparta na kolumnach z piękną kopułą.

Zwiedzanie czas zacząć! Ruszamy zobaczyć ogród. A nie są to typowe ogrody. To ogród kolekcjonera, gdzie wszystkie rośliny są opisane. Ogród podzielony jest na zaułki i zakątki. Klimat ogrodu tworzą tam nie tylko rośliny i mała architektura ogrodowa. Walorem artystycznym są wkomponowane sprzęty znalezione w piwnicy lub na strychu. Odnowione i pomalowane- pięknie komponują się i budzą podziw odwiedzających.Zaraz na początku- przy bramie oglądamy piękną kompozycję z jesiennych zbiorów. Zresztą to jedna z wielu prezentowanych tu kompozycji. Na pierwszym planie prezentują się dorodne dynie, obok w wazonach piękne kolorowe jesienne kwiaty…

W zaułku Romantycznym przysiadamy na ławeczkach
W zaułku Romantycznym przysiadamy na ławeczkach

Zaraz na wstępie zwraca naszą uwagę ogromne wrzosowisko . Ile tu kolorów! Wrzosy tworzą niesamowity dywan kwiatowy. Cudeńko! Powyżej krzew rokitnika. Ma doskonałe żółte owocki, a w nich sporo witaminy C. Ech rokitniku, żebyś ty się tak nie rozkrzewiał, już dawno bym cię kupiła. Trochę dalej odkrycie: Kasztan jadalny! Ale ma kłujące otoczki owoców!

Po lewej stronie ścieżki- wielki staw. Nad stawem kwitną jesienne kwiaty , między innymi … delikatne zimowity! Podziwiamy piękną altanę na wyspie, z dachem pokrytym trzciną. Tuż obok niezwykły ogród zwany ogrodem ciszy, otoczony wysoką ozdobną trawą - miskantem olbrzymim. To taki rodzaj zielonej altany z widokiem na niebo. Najwspanialszy efekt jest wtedy, gdy mocno wieje. Ogród ciszy zamienia się w ogród wiatru. Słuchanie szumu traw to na prawdę niezwykłe przeżycie!

W Centrum Ogrodniczym
W Centrum Ogrodniczym

Dalej to już jak w bajce- Ogród Wiejski z prawdziwą wiejską chałupą. Ziemna piwniczka porośnięta kolorowymi kwiatami. Tuż obok- figura świętego Franciszka. Nie brakuje tu też studni, przy której zebrano sporo autentycznych narzędzi, metalowych naczyń i garnków. Na ścianie suszą się zioła. A całości dopełnia zakątek warzywny oraz mały sad.

Przy drzwiach ławeczka. A wokół mnóstwo kolorowych kwiatów! Jak u Babci! Spacer po tym zakątku przenosi nas w czasie, bo nawet na sznurze suszy się pranie, wszystko tak naturalnie wygląda.

Ogród podzielony jest na zaułki i zakątki
Miejsce wyjątkowe, przemyślane, świetnie zorganizowane
W Centrum Ogrodniczym

Pełen znakomitych pomysłów jest ogród angielski. Z pięknymi zadbanymi alejkami prowadzącymi do romantycznych zaułków. Każdy zaułek w kwiatach o podobnej barwie. Tu na osiach ścieżek znajdują się wspaniałe okna widokowe. Dzielące przestrzeń mają różne kształty, jest nawet kilka w postaci koła. Każdy placyk zakończony jest jakimś elementem architektonicznym. Sporo tu ławek i krzeseł. Można w tych kameralnych zaułkach doskonale odpocząć.

Są też ogrody: wiosna, lato, jesień i zima. Każdy w innych barwach, kwiatach i krzewach.

Ogrody pokazane są tematycznie
Ogrody pokazane są tematycznie

Ogród Romantyczny to ogród pełen róż. Na środku zgrabna altanka wsparta na kolumnach z piękną kopułą.

W zaułku Romantycznym przysiadamy na ławeczkach pięknie wkomponowanych w zieleń.

Każdy zaułek w kwiatach o podobnej barwie
Każdy zaułek w kwiatach o podobnej barwie

Dalej mijamy plac zabaw i choć kusi mnie przejście tunelem pod pergolą obrośniętą czerwieniejącym winobluszczem, jednak opieram się i idę do tunelu pod punktem widokowym. „Zaczarowany ogród” oglądam z daleka.

A tu niespodzianka - śliczna chatka. W internecie czytałam, że to domek Hobbita, zaś zwiedzający nazywają to domek smerfów. Przy domu znajduje się mały staw z łódką. Za stawem mały ogródek z śliczną altaną krytą strzechą do odpoczynku.

Mury dzielące przestrzeń mają różne kształty, jest nawet kilka w postaci koła
A nie są to typowe ogrody

Dochodzimy do brzozowego lasku. Dalej widać plac budowy- widać, że roboty w Ogrodzie trwają. Trzeba tu będzie znów przyjechać i zobaczyć. Wracamy do wyjścia.

Wchodzimy na niewielki wzgórek skąd doskonale widać labirynt z żywopłotu. Doskonała zabawa dla małych i dużych.

Ogrody pokazane są tematycznie. Można je oglądać również z tarasów widokowych. Wszystkie rośliny są podpisane, wiadomo jaki gatunek i odmianę oglądamy.

Miejsce wyjątkowe, przemyślane, świetnie zorganizowane i bardzo starannie utrzymane. Bogactwo roślin przekłada się na bogactwo barw i zapachów. Miejsce działa inspirująco.

Ruszamy zobaczyć ogród.
Ruszamy zobaczyć ogród.

Po zwiedzaniu ogrodów przyszedł czas na zasłużony odpoczynek w przytulnej kawiarni pełnej kwitnących storczyków . I na filiżankę pysznej kawy…

Acha! Zapomniałam dodać, że wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

hibiskus
doskonała kryjówka dla dzieci :-)
oglądamy piękną kompozycję z jesiennych zbiorów
bzyk na lawendzie :-) kasztan jadalny- owoc Zaraz na wstępie zwraca naszą uwagę ogromne wrzosowisko Klimat ogrodu tworzą tam nie tylko rośliny i mała architektura ogrodowa bogaty w witaminę C- rokitnik! A tu niespodzianka - śliczna chatka Miejsce działa inspirująco . To ogród kolekcjonera, gdzie wszystkie rośliny są opisane. domek Hobbita w całej okazałości Ogród ciszy Przy domu znajduje się mały staw z łódką. zimowity nad brzegiem stawku kierunki dobrze oznaczone ! i znowu kolory jesieni ... staw z nenufarami i rybkami św.Franciszek też jest w otoczeniu kwiatów ... kusi mnie przejście tunelem pod pergolą obrośniętą czerwieniejącym winobluszczem Ogród Wiejski z prawdziwą wiejską chałupą Każdy placyk zakończony jest jakimś elementem architektonicznym. Walorem artystycznym są wkomponowane sprzęty znalezione w piwnicy lub na strychu. kolejny bzyk- głodomor Spacer po tym zakątku przenosi nas w czasie Każdy placyk zakończony jest jakimś elementem architektonicznym.
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-18 17:35:14

Aniu, Mokunko, przejazd koło Tychów i przez Tychy to doprawdy masakra! Nie ma pory dnia kiedy jest mniej aut. Nie wiem kiedy skończą się remonty, ale jak tylko będzie droga bardziej przejezdna- zaraz podam informację. Niemniej polecam Waszej pamięci Goczałkowice- bo jest to miejsce arcy ciekawe.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2013-09-18 13:54:34

No my też już krążymy żeby Tychy omijać ale koło Goczałkowic przejeżdżamy, nawet w tym roku trułam Łukaszowi żeby się tam zatrzymać, ale się nie udało :) To może i lepiej bo byśmy o tych ogrodach nie wiedzieli, a tak Danuta nam zaproponowała kolejne miejsce na mapie Goczałkowic :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-18 13:47:19

Danusiu ja wstawiając niedawno wcieczkę o Oceanarium w Gdyni bylam przekonana, że widziałam tam najpiekniejszą gamę kolorów a tu...proszę, w pobliskich Goczałkowicach tak barwnie!  Goczałkowice wydawalo mi się , że znam dobrze , a  jednak do tego Centrum Ogrodniczego nigdy nie zajrzalam, ehh.

  Muszę nadrobić ale chyba dopiero gdy skończą remont S1 w twoim miescie i okolicy. Teraz jest ona tak nieprzejezdna , ze Goczałkowice muszą (niestety) poczekać.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-17 10:16:52

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Ale piękne miejsce pokazałaś. Bąba- muszę się tam wybrać. Opis z wycieczki bardzo fajny i ciekawy. Pozdrawiam [/cytuj]

Dziękuję za wizytę na mojej wycieczce. Przyjeżdżaj Romku z całą Rodziną. Na pewno wszystkim tam się spodoba!

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-17 10:03:44

Ale piękne miejsce pokazałaś. Bąba- muszę się tam wybrać. Opis z wycieczki bardzo fajny i ciekawy. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2013-09-17 07:40:02

Widziałam, że dodałaś :) Dzięki! Takie perełki trzeba polecać , super, że tam dotarłaś :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-17 07:38:14

Danusiu! Marian, Elu! Cieszę się z Waszych odwiedzin. Ogrody naprawdę są super. Jak będę miała czas, to postaram się je odwiedzić wiosną- będzie wtedy porównanie.

Aniu! już dodałam do "darmowych atrakcji". Dopisałam też godziny i dni zwiedzania.

To naprawdę wspaniałe miejsce. Są tam wielkie przestrzenie, kameralne zakątki, urokliwe miejsca, a nawet place zabaw dla dzieci! Polecam.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2013-09-16 21:19:35

Po obejrzeniu wszystkich zdjęć jeszcze bardziej mi się podoba, cudne te ogrody, fantastyczna atrakcja, trzeba dopisac do darmowych :)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-16 21:05:02

Wow cudowne miejsce. Zdjęcia barwne i piękne. Jesień mimo że oznacza koniec pewnego etapu jest piękna w swoich barwach. Super. 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2013-09-16 20:37:50

Lubię takie miejsca i tak często w tych stronach jestem.Nie wiedziałem o tych ogrodach. Bardzo ładnie je obfociłaś.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-16 20:28:05

Przepiękna wycieczka Danusiu:-) Ogrody nie dość,że pełne uroczych aranżacji w różnych stylach,to jeszcze bezpłatne. Super miejsce:-)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-16 20:17:36

Aniu, Dorotko i Krzysiu! To jest bardzo aktualna wycieczka, bo wczorajsza. Miałam ogromny problem z doborem zdjęć, bo kolorów w tym ogrodzie jest mnóstwo i ciekawych zakątków również. Polecam to miejsce o każdej porze roku. Jest niepowtarzalne!

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-09-16 19:57:38

Fajne klimaty a kolory super :)))

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2013-09-16 19:36:22

Ale pięknie, super takie klimaty, z opisu wydaje się bardzo ciekawe miejsce, podobnie jak u nas w Świerklańcu. A czy będzie więcej zdjęć ? Chętnie bym pooglądała

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020