Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Krzyż na Szczycie Tarnicy, Catewa

Tarnica

2012-09-19
2013-09-03 14:05:40
Avatar użytkownika
Catewa Krajtroter 4951 kilometrów

Tarnica to najwyższy szczyt w bieszczadach, liczy 1346 m n.p.m.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wołosate > Ustrzyki Górne

Tarnica licząca 1346 m n.p.m. stanowi najwyzszy szczyt polskich Bieszczad oraz należy do Korony Gór Polskich( zajmuje piatą pozycję pod względem wysokości). na tarnicę można wejść od strony Ustrzyk Górnych, dłuższą trasą lub krótszą z Wołosatego. My wybraliśmy tę dłuższą, jednak przebyta od końca. Tak więc naszą wyprawę rozpoczęliśmy ze wsi Wołosate, gdzie zakupiliśmy bilety wstepu do BPN( normalny 7 zł, ulgowy 3,5 zł). Obieramy szlak niebieski, któego bedziemy się trzymać, aż pod samą Tarnicę. Pocztkowo ścieżka biegnie polną drogą, by za cmentzrem skręcić w las. Zaraz po wejściu do lasu na sam pocztek wędrówki mamy do pokonania schody, ale zaopatrzone są w poręcz wiec nie jest tak źle. dalej szlak biegnie przyjemnie w górę, bez większych trudności zbliżamy się do końca lasu. Rzecz jasna za nim sie z niego wydostaniemy znów mamy do przebycia schody. Po ich pokonaniu powoli zaczyna się nam ukazywać widok na Tarnicę, po lewo widzimy również Szeroki Wierch z jego najwyzszym szczytem Tarniczką( 1315 m n.p.m.). Naszym oczom ukazuje się równiez widoczny w oddali krzyż na szczycie Tarnicy. Teraz pozostaje nam obejść grzbiet Tarnicy, by dotrzeć ścieżką do właściwego podejścia- Sidła( 1276 m n.p.m.m.), czyli przełęczy znajdującej się pod Tarnicą. W tym miejscu krzyżuje się nasz szlak ze szlakiem czerwonym, biegnącym od Ustrzyk( dalej nie kieruje się jednak na szczyt, jednak skręca w kierunku Krzemienia). Tuieniamy szlak na żółty i łagodnym podejściem zdążamy na zdobycie szczytu. Wystarczy kwadrans i naszym oczom ukazuje się panorama Bieszczad ze szczytu Tarnicy. Szczególnie malowniczo wśród tych widoków wydaje się prezentować Krzemień, drugi szczyt w Bieszczadach ze względu na wysokość. Dodam, że jego wierzchołek jest niedostepny dla turystów, można jedynie skierować sie na szlak biegnący wokół Krzemienia. My po nacieszeniu się widokami i pokrzepieniu prowiantem schodzimy z Tarnicy by skierować się szlakiem czerwonym w kierunku Ustrzyk Górnych, który przysparza nam w drodze niesamowitych widoków. Tak więc ruszamy w drogę, która prowadzi nas przez nie tak dawno podziwiany masyw Szerokiego Wierchu. droga jest bardzo pzryjemna, wydaje się nam że nawet łatwiejsza niż odbyta przedtem przez Połonine Wetlińską, choć jak się okazało czas pzrejścia mieliśmy podobny. Po zejściu z Szerokiego Wierchu szlak czerwony prowadził do lasu, gdzie napotkaliśmy nasze ulubione schody..., jednak na zakończenie wyjście z lasu pzrywitało nas szeroką droga asfaltową oraz odgłosam, a później równiez widokiem niewielkiego potoczku.Szlaki turystyczne na Tarnicę:

Krzemień
Krzemień


szlak niebieski: Wołosate- Przełęcz pod Tarnicą( Siodło)- szlak żółty: Tarnica

szlak czerwony: Ustrzyki Górne- Szeroki Wierch- przełęcz pod Tarnicą- szlak żółty: Tarnica

http://toczac-sie-przez-polske.blogspot.com/2014/02/tarnica.htmlWiata Grechoty
Avatar użytkownika
Catewa Krajtroter 4951 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-03 21:21:24

Bieszczady, piękny region dla mnie nie znany a szkoda. Śliczne zdjęcia, fajan relacja, super. Tylko pozazdraszczać.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2013-09-03 21:11:50

I znów śliczne zdjęcia bieszczadzkie :) My oglądaliśmy te rejony w deszczu niestety, trzeba by kiedyś powrócić na pewno, ale na razie nie planujemy ...

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-03 20:51:35

Kiedyś też tam weszłam:-) Tarnica-piękna sprawa.Bieszczady wogole są piękne.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-09-03 19:56:35

Kusisz tymi Bieszczadami ale fajnie bo to fajne góry :))))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-03 19:23:33

Piekna wycieczka Catewo i malownicze zdjęcia. Gratuluję wyprawy! Kiedyś szłam z Ustrzyk przez Tarnicę- Przeł. Bukowską na Kińczyk Bukowski /potrzebna była zgoda WOP i Dyr.Parku Narodowego/. Piekny malowniczy szlak! To były czasy...

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-03 15:17:20

Galeria zdjęć z wyprawy na Tarnica (1346mnpm) - najwyższy szczyt w bieszczadach są super. Również lubię wędrówki po górach. Czekam na opis wycieczki.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020