Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Perełka Dolnego Śląska, Danuta

Perełka Dolnego Śląska- Świdnica

2013-07-11
2013-09-02 17:24:38
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Pełni optymizmu, z głową w chmurach- wyruszamy na podbój Dolnego Śląska.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tychy > Mikołów > Gliwice > Karwiany > Świdnica

Nadejszła wiekopomna chwila i wyjeżdżamy na urlop. Pogoda nie nastraja optymistycznie. Słońca nie ma, na niebie sporo chmur.Przez Mikołów dojeżdżamy do Gliwic gdzie zaczyna się nasza podróż autostradą. Jazda płynna, bez zatorów, a na niebie nawet chwilami wychodzi słońce. Chmury coraz wyżej… hm, może nie będzie tak źle. Widoki na zielone pola, złote zboża, kukurydzę. W oddali miasteczka i wsie, widać wieże kościołów.

autostradą ... na wakacje :-)
autostradą ... na wakacje :-)


W połowie naszej drogi- przystanek na Parkingu Młyński Staw. Parking zadaszony, zadbany, z czystymi ławkami, tuż obok czyste w.c. Po europejsku! Zaskoczeniem dla mnie był niski budynek z miejscami noclegowymi . Kluczem dysponuje osoba na pobliskiej stacji SHELL. Pojedli, popili, odpoczęli- jedziemy dalej.

Po przejechaniu ok. 200 km koniec jazdy autostradą. To są Karwiany. Dalej jedziemy drogą Nr 35 w kierunku na Wałbrzych. Oznaczenie dobre, droga równa. Po lewej widzimy samotną Ślężę z wieżą na szczycie.

przystanek na Parkingu Młyński Staw
widzimy samotną Ślężę z wieżą na szczycie.
katedra pw. św. Stanisława i Wacława

Dojeżdżamy do Świdnicy. Z parkowaniem nie ma większego problemu i idziemy zobaczyć katedrę pw. św. Stanisława i Wacława. Niestety kościół zamknięty, wewnątrz ciemno i niewiele widać. Szkoda, pozostaje nam oglądanie z zewnątrz.Jesteśmy przed jednym z największych kościołów Dolnego Śląska nad którym góruje wysoka wieża- najwyższa na Śląsku, piąta co do wielkości w Polsce. To monumentalna, gotycka budowla z elementami renesansu i baroku, której wznoszenie rozpoczęto w 1330 r. Do jej wnętrza prowadzą cztery bogato zdobione portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca

Do jej wnętrza prowadzą cztery bogato zdobione portale
Do jej wnętrza prowadzą cztery bogato zdobione portale

Portal Piąty, zwany Bramą Oblubienicy, wiedzie do północnej nawy bocznej.

Piękny gotyk zadziwiający rozmachem. Na uwagę zasługuje późnogotycka rzeźba Św. Anny Samotrzeciej i Św. Nepomucena.

figura św. Anny Samotrzeć
figura św. Anny Samotrzeć

Wędrujemy na Rynek gdzie w budynku Ratusza znajdujemy Muzeum Kupiectwa. Wewnątrz przechodzimy przez działy Kupiectwa, Historii Świdnicy i Metrologiczny. Piękne miejsce, klimatyczne. Jest aranżacja dawnej apteki, karczmy i sklepu kolonialnego. Różnorodne wagi, odważniki, XVIII w. kapelusz Prawa Rynkowego. Mam do wyboru: robić zdjęcia, czy skupić się na oglądaniu. Wybieram to drugie. Na dłuższą chwilę przenosimy się w czasie … niesamowite miejsce.

Wychodzimy z Muzeum, a tu pada, a nawet leje. Pomykamy szybko do samochodu i kierujemy się do pobliskiego Kościoła Pokoju.

portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca

Widzieliśmy już Kościół Pokoju w Jaworze i jesteśmy bardzo ciekawi jakie wrażenie zrobi na nas kościół w Świdnicy.

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. W roku 2001 zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zostały wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek). Kościół w Świdnicy wzniesiony jest w systemie szachulcowym jako budowla centralna, wybudowana na planie krzyża greckiego, dlatego wydaje mi się mniejszy niż ten w Jaworze. Podobno może pomieścić około 7.500 osób. Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z dwu zachowanych tego typu obiektów w Europie.

portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca
portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca

Kupujemy bilety- w cenie 10,-zł i wkraczamy w świat zaczarowany. Z głośników dociera do nas głos przewodnika informujący o atrakcjach tego miejsca. Nie cały obiekt jest udostępniony do oglądania. Ołtarz główny jest zasłonięty. Nie można też wejść na piętra. Naprzeciw ołtarza barokowe organy. Podziwiamy barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi oraz alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości. Na wprost ambony, nad głównym wejściem do kościoła, oglądamy bogato zdobioną lożę rodziny Hochbergów, dobroczyńców kościoła, zbudowaną w 1698 r. Oglądamy też bogato zdobione empory- pokryte tekstami wersetów biblijnych. Na stropie kościoła, na skrzyżowaniu naw widzimy namalowaną Świętą Trójcę.

Piękne miejsce, ale musimy kończyć zwiedzanie. Jeszcze tylko spacer wokół Kościoła, gdzie zabytkowe barokowe i klasycystyczne epitafia, XIX-wieczne kwatery i nagrobki z XX wieku. Oglądając te unikatowe groby przechodzimy poprzez epoki i style.

Tuż obok pośród potężnych cisów i dębów znajduje się zabytkowy cmentarz Kościoła Pokoju. Jest mokro- po deszczu, więc rezygnujemy z oglądania nagrobków z bliska. Spacerując po świdnickim cmentarzu łatwo oddać się chwili zadumy. Duch niełatwej przecież historii obecny jest w każdej alejce, w każdym drzewie, każdym nagrobku…

Jest już coraz później, a jeszcze czeka nas droga do Szklarskiej Poręby. To tam spędzimy tegoroczne wakacje.

portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca
historia św.Nepomucena
św.Jan Nepomucen

Ale to już zupełnie nowa historia.

kamienice wokół Rynku w Świdnicy kamienice przy Rynku w Świdnicy Kościół Pokoju w Świdnicy Podziwiamy barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi oraz alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości. Ołtarz główny jest zasłonięty Na stropie kościoła, na skrzyżowaniu naw widzimy namalowaną Świętą Trójcę. oglądamy bogato zdobioną lożę rodziny Hochbergów barokowe organy wkraczamy w świat zaczarowany zabytkowe barokowe i klasycystyczne epitafia XIX-wieczne kwatery i nagrobki Kościół w Świdnicy wzniesiony jest w systemie szachulcowym Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z dwu zachowanych tego typu obiektów w Europie. dzwonnica przy Kościele Pokoju w Świdnicy
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-03 09:42:48

Elu! W tegoroczne wakacje wędrowałam Twoimi "ścieżkami" - wkrótce zamieszczę kolejne relacje.Nie ukrywam, ze to własnie Ty zainspirowałaś mnie do takich planów.

Za zaproszenie do spotkania dziękuję- jest mi bardzo milo.

Serdecznie pozdrawiam :-)

 

Ostatnio edytowany: 2013-09-03 09:45

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-03 09:36:14

Danusiu jak najbardziej pisze się na spotkanie. Będzię mi bardzo miło Cię poznać.

Ostatnio edytowany: 2013-09-03 09:36

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-03 09:32:18

Widzę Romku, że nasze szlaki mogły się w tym roku przeplatać. W Parku Miniatur nie byłam, mam nadzieję, że real niewiele się różni od pokazanych tam obiektów.

Mam spore zaległości w czytaniu wakacyjnych relacji Danusiu! Faktycznie Twoje zdjęcia robione są z podobnych ujęć:-)

Marian, Karolu! Bardzo dziekuję za miłe komentarze. Świdnica - to naprawdę dolnośląska perełka i każdemu polecam ją zobaczyć.

Elu, Dorotko i Krzysiu! Zawitałam w Wasze strony i nawet przez chwilę zastanawiałam się nad spotkaniem z Wami, ale nie zaplanowałam tego prędzej... może nastepnym razem, bo napewno tam wkrótce wrócę.

Aniu- trudno mi  porównać Jawor i Świdnicę. Jawor  widziałam  wcześniej i zrobił ogromne niezapomniane wrażenie. Świdnicy poświęciłam trochę więcej czasu... jak bedziesz miała okazję- koniecznie ją odwiedź.

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2013-09-03 06:24:50

Bardzo ładna fotorelacja i ciekawa opowieść. Świdnica na mnie równie mocne wrażenie zrobiła, a Jawor nam na razie nie znany.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-09-02 20:20:41

No prosze tego lata Dolnośląskie na topie Świdnica ładne miastko tuż obok nas Danusiu ładna relacja i fotki też pozdrawiamy.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-02 20:11:30

Ja tak jak Roman niestety te cudeńka widziałam w Kowarach w Parku Miniatur. Niby mam blisko a jakoś nigdy się nie złożyło być. A po zdjęciach widać że sporo tracę. Super relacja. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46813 kilometrów
2013-09-02 19:35:22

Bardzo ciekawie opisana wycieczka.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-09-02 19:26:20

Kościoły Pokoju ( Świdnica i Jawor ) - perelki architektury sakralnej w Polsce .

W Swidnicy bylem  pół roku w wojsku .

szkoda ze niektórzy nie maja pojecia o tych perelkach - ( ci z wyjazdu do Egiptu , Turcji itp)

Pozdrawiam  Karol

Ostatnio edytowany: 2013-09-02 19:41

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-02 18:58:26

Fajna relacja:-) Niedawno też opisywałam kościół Pokoju w Świdnicy,nawet podobne zdjęcia mamy:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-09-02 18:38:16

Śliczne zdjęcia, a jeszcze piękniejszy opis. Zdjęcia z opisem (bardzo to lubię). Obiekty, które przedstawiłaś i pokazałaś Danusiu na swoich zdjęciach widziałem ale tylko w Kowarach w Parku Miniatur.  

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-09-02 18:29:35

Witajcie Catewo i Mirosławie! Dziękuję za przeczytanie mojej relacji i miłe komentarze. Mam nadzieję Catewo, że moje praktyczne informacje się przydadzą i skorzystasz z nich będąc w tej okolicy. Zawsze staram się wyszukiwać atrakcje w odwiedzanych miejscach i chętnie się nimi dzielę.

Masz rację Mirosławie! Warto zwiedzać nasz kraj, bo zawsze można znaleźć jakąś perełkę. Tegoroczne wakacje na Dolnym Śląsku obfitowały w takie właśnie perełki. Zapraszam do kolejnych lektur.

Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48280 kilometrów
2013-09-02 18:22:07

po przeczytaniu twojej relacji,od razu oczami wyobrazni wspomniałem sobie jakie wrażenie na mnie zrobiły kościoły pokoju w świdnicy i jaworze.Warto zwiedzać nasz kraj,bo wszędzie idzie znaleść jakąś perełke.

Avatar użytkownika
Catewa Krajtroter 4951 kilometrów
2013-09-02 18:11:30

Bardzo interesująca relacja- lubię taki rys historyczny, poza tym dodałaś garść informacji praktycznych( dzięi opisowi wystawy w muzeum kupiectwa wiem że nie należy pominąć go w swoich planach wycieczkowych);D Podobają mi się zdjęcia rzeźb bardzo piękne;) Czekam na opis Szklarskiej Poręby!

pozdrawiam!

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020