Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
..średnie..., Ola Dzitkowska

Jeziora Turawskie

2008-10-11
2008-10-11 21:09:01
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów
Wycieczka polecana dla osób mających samochód, ewentualnie lubiących podróż PKS-em 🙂
Turawa to niewielka wieś pod Opolem, posiada piękną okolicę otoczoną z każdej strony lasem, ma w niedalekiej odległości od siebie 4 jeziora:
"Duże" Jezioro Turawskie to zbiornik retencyjny na Małej Panwi o powierzchni 24 km², wysokości zapory 13 m, głębokości do 13 m i pojemności maksymalnej ok. 108 mln m³. Zbiornik zbudowano w latach 1933-39, aby umożliwić regulację poziomu wody na Odrze oraz w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Pierwsza nazwa jeziora brzmiała Hitlersee. Oprócz Małej Panwi do jeziora uchodzi mniejsza rzeka Libawa. Na odpływie z jeziora działa elektrownia wodna o mocy 1,2 MW. Brzegi północny i południowy tworzą plaże otoczone sosnowymi lasami z wieloma ośrodkami wypoczynkowymi. Na akwenie tym jest również uprawiane żeglarstwo i wędkarstwo (występowanie sandacza).
Zbiornik Turawski jest jedną z trzech najważniejszych na Opolszczyźnie ostoi dla ptaków migrujących. Jesienią i wiosną zatrzymują się na nim liczące do ponad 20 000 osobników stada ptaków z rzędu blaszkodziobych i siewkowych. Stwierdzono na nim gniazdowanie ponad 58 gatunków ptaków wymienionych z Załączniku I Dyrektywy Ptasiej UE. Wiele rzadkich i pierwszych w stwierdzeń gatunków ptaków w kraju miało miejsce właśnie na tym zbiorniku, np. brodziec żółtonogi czy biegus wielki.
Jeziora "Średnie" i "Małe" znajdują się przy południowym brzegu Jeziora "Dużego". Powstały na miejscach wydobycia żwiru wykorzystanego do budowy zapory Jeziora "Dużego".
Jezioro Srebrne (inne nazwy to Osowiec, Zielone lub Szmaragdowe) znajduje się w lasach w okolicach wsi Osowiec i Turawa i jest oddalone o około 4 km od jeziora "Dużego". Zajmuje powierzchnię 12 ha, a głębokość dochodzi do 17 m. Jezioro powstało na miejscu zalanego wyrobiska. Swoją nazwę zawdzięcza pięknej barwie połyskując w słońcu - woda daje blask i ma się wrażenie, że świeci się jak rybie łuski 🙂
Pomiędzy Jeziorami: Dużym, średnim i małym znajduje się pole namiotowe, gdzie warto się zatrzymać na kilka dni, około 15 metrów od pola namiotowego jest bar,gdzie w okresie letnim odbywają się imprezki z dyskotekami. Są boksy z ławeczkami zrobione z drewna- świetny klimat.
Kiedyś mieściła się tu również duża dyskoteka, jednak została spalona, szczątki po niej zostały, także zwiedzić można a nawet trzeba 😉 Pole namiotowe otaczają lasy, gdzie warto wybrac się spacerek, grzyby, jagody. Do miasta jest dość kawałek idąc od jezior, polecam jednak spacer do centrum brzegiem Dużego, później ścieżką, leśną- droga mija w ekspersowym tempie a widoki piękne.
Pole Namiotowe Średnie. Rozkład PKS z Jeziora Turawskiego :) Bar przy Średnim Knajpka z jedzeniem na Średnim wewnątrz baru na Średnim Dyskoteka od wewnątrz Disco spalone... Stara Dyskoteka przy Średnim Średnie... na Dużym. Średnie.. Średnie Knajpka przy polu namiotowym na Dużym .. na Dużym J. Duże Jezioro Duże Duże .Średnie. Jeziora Turawskie
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów
2008-10-16 08:59:25
Mam w pobliżu swojego miejsca zamieszkania jeszcze jedno takie "morze" jest to zbiornik retencyjny w Świerklańcu a za to klimat juz zupełnie inny, nie to co Turawa.... cisza.... spokój.... można oderwać się od rzeczywistości i rozmarzyć się ile wejdzie ;)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-10-12 13:44:29
Bylam nad Jeziorem Turawskim,dawno temu.Jest to miejsce,które chcę znów zobaczyć,ta cisza,spokój,woda i lasy pełne borówek :-) Ludziom zawsze to jezioro kojarzyło się z morzem,taki sam klimat choć słodka woda i bez jodu.Nie mniej jednak jest tam naprawdę pięknie!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020