Plaża w Jastrzębiej Górze, Darek

Słoneczne wspomnienia z Jastrzębiej Góry i jej okolic.

2008-10-10
2008-10-10 21:24:18
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Relacja z odwiedzin Jastrzębiej Góry, Karwi, Krokowej, Rozewia, Chłapowa i Władysławowa.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jastrzębia Góra > Karwia > Krokowa > Rozewie > Władysławowo > Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze > Jastrzębia Góra > Karwieńskie i Bielawskie Błota > Kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej > Kompleks Pałacowo - Parkowy w Krokowej > Lisi Jar > Latarnia Morska w Rozewiu im. Stefana Żeromskiego > Wąwóz Chłapowski - Rudnik > Aleja Gwiazd Sportu - Promenada > Muzeum - Hallerówka > Dom Rybaka > Port rybacki WŁADYSŁAWOWO > Wesołe Miasteczko - Lunapark

W tym opisie znajdą państwo relację z odwiedzin Jastrzębiej Góry, Karwi, Krokowej, Rozewia, Chłapowa i Władysławowa.
Zacznę może od Jastrzębiej Góry, która była dla mojej calej rodziny bazą noclegową i wypadową zarazem.
Miejscowość ta leży na wysokim klifowym brzegu Morza Bałtyckiego i jest miejscem najdalej wysuniętym na północ Polski, a wyznacznikiem tego punktu jest pamiątkowy obelisk nazwany "Gwiazdą Północy". W Jastrzębiej Górze znajduje się również obelisk upamiętniający wyratowanie z morskich odmętów króla Zygmunta III Wazę po nieudanej wyprawie do Szwecji.
Z ciekawostek przyrodniczych nie sposób pominąć wąwóz Lisi Jar, który kiedyś miał około 10 km długości, jednak Bałtyk pochłonął znaczną jego część. Lisi Jar o stromych zboczach porośniętych bukowym lasem stanowi rozcięcie erozyjne pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą, jego głębokość wynosi około 50 metrów. Prawdziwą perełką miejscowej architektury jest urokliwa Kapliczka księży Jezuitów. Ciekawy jest również kościół pw. Św. Ignacego Loyoli. Jego konstrukcja opiera się na 2 kondygnacjach: dolny poziom przewidziano na ok. 700 miejsc, górny jest w stanie pomieścić nawet 2000 osób. W tym nowoczesnym kościele z 21- głosowymi organami, od 1992 roku odbywają się corocznie Letnie Koncerty Organowe.
Na południowy zachód od Jastrzębiej Góry znajduje się rzeka Czarna Wda udostępniana do wędkowania, w górnym biegu pstrąg, w dolnym - lin, okoń, szczupak i węgorz :-).
Po zachodniej stronie Jastrzębiej Góry leży Karwia i mimo, iż miejscowość jest niewielka charakteryzuje ją długi, prawie 3 km dostęp do morza.z szerokimi wstęgami plaż, nad czystym Bałtykiem, do których przylegają malownicze lasy sosnowe, które podczas upałów dają ochładzający cień. Na południe od Karwi znajdują się torfowiska Karwieńskie i Bielawskie Błota. Rezerwat florystyczny „Bielawskie Błota” obfituje w unikatową roślinność, m.in. znajdującego się pod ochroną moroszka białego, oraz bogactwo zwierzyny, w szczególności ptaków. Jadąc dalej natkniemy się na teren wyjatkowej urody znajdujący się w obrębie miejscowości Krokowa. Nagromadzenie różnorodności krajobrazów, mnogości miejsc świadczących o dziejach minionych, bogactwo flory i fauny czynią ten kawałek świata okolicą szczególnie godną polecenia. Gmina Krokowa to przede wszystkim niezwykle atrakcyjny 18 kilometrowy pas szerokiej piaszczystej plaży morskiej z trzema miejscowościami turystycznymi: Dębki, Białogóra, Karwieńskie Błota oraz tereny wypoczynkowe nad Jeziorem Żarnowieckim i Jeziorem Dobrym.
Na terenie gminy znajdują się obiekty zabytkowe o wielkiej wartości historycznej i kulturowej, największymi z nich są :
Klasztor i kościół w Żarnowcu, odrestaurowany zespół pałacowo-parkowy i kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej, oraz pałac w Kłaninie.
Z Krokowej skierowaliśmy się w stronę Władysławowa i zatrzymaliśmy się dopiero w Rozewiu, znajdującym się w odległości około 3 km na wschód od centrum Jastrzębiej Góry, zawdzięczającym swą sławę miejscowej latarni. Ten wysoki budynek składa się z dwóch części: pierwszej murowanej, mający kształt szerokiego, ściętego stożka, oraz z drugiej na niej stojącej - części metalowej. W budynku latarni mieści się Muzeum Latarnictwa Morskiego, w którym znajduje się stała ekspozycja prezentująca ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, są tam modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie, oraz wiele innych cennych eksponatów. Z Rozewiem związana jest postać Stefana Żeromskiego, który podobno właśnie tutaj napisał „Wiatr od morza”. W latarni znajduje się Izba Pamięci poświęcona poecie, zaś na skwerze przy latarni usytuowane jest popiersie pisarza.
Latarnia położona jest na stromym zboczu klifu, porośniętym lasami bukowymi, gdzie utworzono rezerwat krajobrazowy o nazwie „Przylądek Rozewski”.
Udając się w stronę Władysławowa następną napotkaną miejscowością po Rozewiu jest wioska Chłapowo z piękną, szeroką i piaszczystą plażą, do której można zejść schodami,
wąskimi ścieżkami rybackimi lub przepięknym wąwozem chłapowskim.
I wreszcie wjeżdżamy do nadbałtyckiego miasteczka Władysławowo, o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych i kulturowych.
Miasto położone jest u nasady Półwyspu Helskiego, otoczone wodami Bałtyku i Zatoki Gdańskiej, oraz przyrodą Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Bardzo ważny jest fakt, iz miejscowość ta posiada uniwersalną lokalizację dla każdego turysty, w zasięgu jest cały Półwysep Helski z Chałupami, Kużnicą, Jastarnią i Helem do ktorego odległość wynosi 34 km, a w promieniu okolo 50 km znajduje się Puck, Rumia, Reda, Wejcherowo, Krokowa i piękne Trójmiasto z Gdynią, Sopotem i Gdańskiem,
We Władysławowie każdy turysta może spotkać się z piękną i czystą plażą, otwartą przestrzenią morza, z powietrzem przesyconym jodem i romantycznymi zachodami słońca.
Centrum tego miasta wyznacza ulica Hallera, zamknięta od strony morza widocznym z daleka Domem Rybaka. Na wieży tegoż domu znajduje się punkt widokowy, z którego można obejrzeć panoramę miasta, Zatokę Pucką, Bałtyk, oraz cały Półwysep Helski.
Na tej samej wieży Domu Rybaka znajduje się Prywatne Muzeum Motyli posiadające w swojej kolekcji zbiór ponad 1400 motyli i 1000 owadów z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie, najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku, w nie naruszonym stanie do dnia dzisiejszego przetrwały dwie wojny światowe.


Do atrakcji Władysławowa zaliczyć jeszcze możemy Port, który jest największym polskim portem rybackim, pełni on funkcje portu bazy i remontu kutrów rybackich, portu schronienia i żeglarskiej mariny. Ponadto pełni też funkcje turystyczne i rekreacyjne. Każdy może tu wejść i zapoznać się z pracą rybaków czy budową statku rybackiego. Położenie portu nad otwartym morzem stwarza doskonałe warunki do wycieczek morskich, lub do wypraw 8 godzinnych na połów dorsza wędką.
Miasto posiada również jedno z ładniejszych muzeów przyrodniczych na Pomorzu, prezentujące unikatową florę i faunę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
W domku obok usytuowana jest słynna Hallerówka, obecnie znajduje się tam Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii.
Niewątpliwą atrakcją Władysławowa jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia o interesującej bryle i witrażach, uznanych za jedne z najciekawszych na świecie, uchodzi za perłę architektury lat 1960-1970. Prezbiterium kościoła to neogotycka kaplica z lat trzydziestych, później włączona do nowobudowanego kościoła. Obok kościoła wznosi się dzwonnica, która jest jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na panoramę miasta.
We Władysławowie można też podziwiać jedyną w Polsce Aleję Gwiazd Sportu, w którą co roku wmurowywane są mosiężne gwiazdy sportowców.
Tuż obok usytuowany jest kompleks obiektów sportowych, czyli Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”.

Wybór atrakcji w gminie, Władysławowo jak widać jest przebogaty. Przede wszystkim jest dużo możliwości dla turystów uprawiających aktywny wypoczynek. Znaleść tu można szeroką gamę ofert sportów wodnych tzn. windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, rejsy po Bałtyku kutrem rybackim, wypraw na połów dorsza i nurkowanie, oraz sportów powietrznych, czyli paralotniarstwo i loty widokowe. Można też spędzać wczasy „w siodle”, oraz kożystać z tras dydaktycznych i szlaków turystyki pieszej. Są tu też ścieżki rowerowe, lunaparki, tory kartingowe, skoki na bungee, baseny, siłownie, kluby fitness, korty tenisowe i wiele innych.
Nie zapomniano także o propozycjach spędzania wolnego czasu przez dzieci, np. w szkółkach żeglarskich fun wind, czy małpim gaju. Do wyboru są też: ciuchcia, lunapark, dmuchane miasteczka, baseny z piłeczkami i zjeżdżalnie.
Z budowli warty jest jeszcze uwagi pomnik Antoniego Abrahama, działacza kaszubskiego, oraz Generała Józefa Hallera, a także przydrożne kapliczki z XIX i początków XX wieku, oraz Bulwar Nadmorski pokryty kostką brukową, wybudowany dla ułatwienia dostępu do Jastrzębiej Góry, którym to wieczorową już porą podążaliśmy na miejsce naszego zakwaterowania.Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Plaża w Jastrzębiej Górze Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Gwiazda Pólnocy w Jastrzębiej Górze Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Czarna Wda Karwia Karwia Bielawskie Błota Bielawskie Błota Bielawskie Błota Bielawskie Błota Bielawskie Błota Bielawskie Błota Bielawskie Błota Bielawskie Błota Bielawskie Błota Krokowa Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej Pałac w Krokowej Między Jastrzębią Górą, a Łebczem. Rozewie Rozewie Rozewie Rozewie Rozewie Rozewie Rozewie Lisi Jar Latarnia Morska w Rozewiu Pomnik S. Żeromskiego w Rozewiu Latarnia Morska w Rozewiu Latarnia Morska w Rozewiu Latarnia Morska w Rozewiu Latarnia Morska w Rozewiu Latarnia Morska w Rozewiu Latarnia Morska w Rozewiu Dom Rybaka Dom Rybaka - Wystawa Motyli Widok z wieży Domu Rybaka Widok z wieży Domu Rybaka Widok z wieży Domu Rybaka Widok z wieży Domu Rybaka Widok z wieży Domu Rybaka Dom Rybaka Aleja Gwiazd Sportu Aleja Gwiazd Sportu Aleja Gwiazd Sportu Aleja Gwiazd Sportu Aleja Gwiazd Sportu Pomnik Hallera Halerówka Halerówka Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Władysławowo Władysławowo Władysławowo Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Port Rybacki we Władysławowie Władysławowo Władysławowo Dom Rybaka Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Lunapark we Władysławowie Władysławowo Władysławowo Władysławowo Plaża w Jastrzębiej Górze Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Plaża w Jastrzębiej Górze Słoneczne wspomnienia z Jastrzębiej Góry i jej okolic.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów
2008-10-26 22:51:22
Oj nie można, nie można i nawet jak przez 5 z 7 dni pod namiotami pada deszcz, są burze i wieje bardzo moooocny wiatr to na nudę nad morzem nie można narzekać 🙂 zawsze można coś dodatkowo zwiedzić oprócz słodkiego lenistwa, opalania się czy też używania jednego z wymienionych przez p. Darka atrakcji rekreacyjnych 🙂
Konto usunięte
2008-10-12 13:57:25
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-10-11 23:15:34
W tej relacji nadal promuję nasz Polski Bałtyk, który moim zdaniem jest bardzo atrakcyjny i nie doceniony przez wielu Polaków.
Nasze wybrzeże, oprócz morza i plaży posiada wiele ciekawych i wspaniałych miejsc, wartych ich odwiedzenia.
Wybór nadmorskich atrakcji jest przebogaty przede wszystkim szeroka gama sportów wodnych - windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, rejsy po Bałtyku kutrem rybackim, wypraw na połów dorsza, nurkowanie, paralotniarstwo, loty widokowe, wczasy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021