Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Archikolegiata w Tumie, Edward Krężel

Łęczyca

2013-06-29 - 2013-06-30
2013-08-25 17:06:23
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów

Wracając z wczasów nad morzem postanowiliśmy zobaczyć archikolegiatę w Tumie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Łęczyca > Tum

Wielokrotnie wracając z wczasów z nad Bałtyku lub z Ciechocinka przejeżdżaliśmy przez Łęczycę. Czasem zatrzymywaliśmy się na krótki postój aby zobaczyć kolekcję Boruty na zamku lub zwiedzić archikolegiatę w Tumie. Nigdy jednak nie udało się nam wejść do wnętrza archikolegiaty bo była zamknięta. Wracając w tym roku z Białogóry postanowiliśmy zanocować w Łęczycy i zwiedzić Tum wewnątrz. Z uzyskanych informacji wiedzieliśmy, że najlepiej jest zwiedzać archikolegiatę przed lub po nabożeństwach. Ponieważ była to sobota postanowiliśmy pojechać do Tumu na wieczorną Mszę św. na godz. 18,00 ale być tam już około 17,00. Jakież było nasze zaskoczenie kiedy okazało się, że trafiliśmy od razu na Mszę ślubną. Mogliśmy jednak wejść do świątyni i zwiedzić pomiędzy Mszą ślubną a Mszą normalną. Nie było więc zbyt wiele czasu na zwiedzanie wnętrza i zrobienie zdjęć bo nie chcieliśmy przeszkadzać w nabożeństwie ale jednak można było zobaczyć wnętrze. Po wyjściu obejrzeliśmy jeszcze archikolegiatę z zewnatrz bardzo dokładnie i udaliśmy się z powrotem do Łęczycy na kolację i nocleg.Następnego dnia po dobrym śniadaniu postanowiliśmy zwiedzić zabytki Łęczycy. Zaczęliśmy od rynku na środku którego zlokalizowany jest ratusz. Ratusz został wybudowany w stylu klasycystycznym w latach 1788-1790 według projektu architekta Jakuba Kubickiego. Po przebudowie na początku XX w. częściowo utracił swój styl. Jest budynkiem murowanym piętrowym.

Archikolegiata w Tumie.
Archikolegiata w Tumie.

Idąc od rynku ul. Kościelną doszliśmy do kościola św. Andrzeja z roku 1425, wielokrotnie przebudowywany w późniejszych wiekach. Do dzisiaj zachował bryłę gotycką. Wewnątrz kościoła znajduje się kaploca Szczawińskich z dwoma nagrobkami z epitafiami Jakuba Szczawińskiego oraz jego żony Anny Karnkowskiej. Ponadto znajduje się tam szereg obrazów namalowanych przez różnych malarzy m. in. przez Wojciecha Gersona. Znajduje się tu również szereg dzieł rzeźbiarskich. Niestety ze względu na odbywające się nabożeństwo nie mogliśmy zrobić zdjęć wnętrza.

Obok kościoła św. Andrzeja znajduje się dawny klasztor sióstr Norbertanek. Jest to budynek piętrowy przylegający do pozostałości murów obronnych.

Archikolegiata w Tumie.
Archikolegiata w Tumie.
Wnętrze archikolegiaty - nawa boczna.


Następnie udaliśmy się w kierunku kościoła i klasztoru ojców Bernardynów konsekrowanego w roku 1652. Kościół jest budowlą jednonawową pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Na ścianach i sklepieniach znajduje się polichromia o wysokim poziomie artystyczny. Piękne są również ołtarze zarówno ołtarz główny jak i ołtarze boczne. Na uwagę zasługuje ambona z rzeźbą archanioła. Również i tutaj ze względu na nabożeństwo nie mogliśmy zrobić zdjęć wnętrza. Po drodze idąc do kościoła ojców Bernardynów minęliśmy dawny kościół i klasztor ojców Dominikanów przebudowany po rozbiorach na więzienie.

Na rynku znajduje się również pomnik Bohaterów Bitwy nad Bzurą

Wnętrze archikolegiaty - spowiednik
Wnętrze archikolegiaty - spowiednik


W pobliżu rynku znajduje się zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego ok.roku1350. Obecnie znajduje się w nim muzeum z dużą kolekcją bohatera legend Łęczyckich diabła Boruty.

Wnętrze archikolegiaty - nawa boczna. Wspomnienie. Wokół archikolegiaty. Wokół archikolegiaty. Boczne wejście do archikolegiaty - goście weselni składają życzenia młodej parze. Kościół św. Mikołaja obok archikolegiaty. Rynek w Łęczycy. Łęczyca fontanna na rynku. Ratusz w rynku. Łęczyca Rynek Łęczyca Kamieniczki przy rynku. Rynek z ratuszem. Siedziba starostwa. Pomnik bohaterów bitwy nad Bzurą. Boczna uliczka odchodząca od rynku. Wieża obronna i klasztor s. s. Norbertanek Kościół św.Andrzeja. Z lewek kościół św. Andrzeja, z prawej klasztor s. s. Norbertanek Kościół i klasztor o.o. Bernardynów. Kościół Bernardynów w Łęczycy Klasztor o.o. Bernardynów. Dzwonnica przy kościele o. o. Bernardynów. Zamek. Wejście do zamku.w Łęczycy
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020