Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Katarzyna Jamrozik

Złota jesień w Szklarach

2008-10-05
2008-10-08 20:29:07
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów

Mam na celu zwiedzenie wszystkich dolinek w okolicach Krakowa. Każda z nich jest szczególna i zachwyca czym innym. Tym razem spenetrowaliśmy połowę Doliny Szklarki i natknęliśmy się na coś czego się nie spodziewaliśmy znaleźć w takim miejscu.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szklary
Rozpoczęliśmy nasz spacer od Źródła Pióra, które jest tuż przy drodze głównej za mostkiem. Z początku nie wiedzieliśmy właściwie gdzie się zatrzymać bo niestety nie mam tam żadnego oznaczenia o przebiegu szlaku nie mówiąc już o parkingu, bo takiego miejsca tam nie widzieliśmy. Stanęliśmy więc obok przystanku i szliśmy za znakami szlaku czerwonego. Skierowaliśmy się na drugą stronę drogi, gdzie szlak skręcił pierw między domy a później w las. Droga prowadzi na wzniesienia gdzie są porozrzucane ogromne ostańce i skąd mogliśmy podziwiać różnobarwną paletę liści drzew, bo właśnie o tej porze najbardziej lubię jeździć w rejon Krzeszowic i Ojcowa. Po prostu jest tam wtedy bajecznie kolorowo.


My jak zwykle musieliśmy wspiąć się na jedną ze skał i stamtąd obejrzeć okolicę. Po wspięciu się na to wzniesienie musieliśmy spowrotem z niego zejść by przejść na drugą stronę drogi, gdzie dalej biegnie szlak. Zdziwiło nas że prawie na każdym większym ostańcu są krzyże, a największy zobaczyliśmy z polany pod Chochołowymi Skałami. Myśleliśmy że to po prostu kolejny krzyż wię duże było nasze zdziwienie gdy wchodzą na kolejną polankę gdzie on stał ujrzeliśmy kapliczkę i dużą ilość kwiatów i zniczy. Otóż dawno, dawno temu miała tam powstać kalwaria, co nie doszło do skutku. Obecnie jest tam kapliczka Matki Boskiej wykonana z kamieni, grób nienarodzonych dzieci i małe drewniane stacje drogi krzyżowej.


Dzieci się pomodliły przy Matce Boskiej, a ja ucieszyłam się że znalazłam taki zaciszny i wyjątkowy zakątek wśród skał na wzgórzu Awen.
Hurra, jesteśmy na czubku świata A tu kiedyś było morze, a w tym morzu ... Skały Chochołowe przez pola, łąki i doliny widok na wzgórze z krzyżem krzyż na wzgórzu Awen Grob nienarodzonych dzieci Kapliczka Matki Boskiej Bolesnej Kapliczka MB widok ze wzgórza Awen Stacja na wzgórzu Awen Złota jesień w Szklarach Silverado City - Park Rozrywki
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów
2008-10-09 14:57:47
Nam została już tylko dolina Kobylańska z tamtych okolic. W przyszłości chciałabym też pozwiedzać z kolei skały w pobliżu Ogrodzieńca bo też jest tam kilka ciekawych miejsc.
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
2008-10-09 14:13:05
Kasiu, widzę że mamy podobne plany co do Dolinek Podkrakowskich. Dolinę Szklarki mam od dawna w planach i jakoś tak ją omijam. Chociaż już byłam w Szklarach...
Moja ostatnia wycieczka też jest po dolinkach...
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2008-10-09 08:26:49
No w weekend ma być pieknie, więc planuj :)
Kasiu, dawno Cię nie było, super wycieczka :)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-10-08 22:55:27
Właśnie czekam na taką jesień tu w mojej okolicy,ostatnio jest tak pochmurnie,zero słoneczka, a wypadzik trzeba zrobić :-) pozdrawiam!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020