Kompleks Rzeczka, mokunka

Tajemnice Gór Sowich – Podziemny Kompleks Rzeczka

2013-08-16
2013-08-16 18:35:42
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Jedno z tajemniczych podziemi Gór Sowich, część podziemnych tajemniczych budowli Kompleksu Reise.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rzeczka

Wszelkie podziemia czy to jaskinie czy muzealne-nieczynne już kopalnie bardzo nas interesują. Nie mogliśmy więc będąc w okolicy nie odwiedzić tajemniczych podziemi, pozostałości po hitlerowskich tajnych bunkrach, tunelach, halach produkcyjnych III Rzeszy.Parę lat temu odwiedziliśmy podziemne miasto Osówka. Teraz zastanawialiśmy się czy wybrać kompleks Włodarz czy Rzeczka. Obydwa wchodzą w skład Podziemi Walimskich. Postanowiliśmy odwiedzić Rzeczkę ; jako tę mniej znaną, rzadziej opisywaną. I to był bardzo trafny wybór.

Jechaliśmy wąskimi drogami, fakt asfaltowymi ale ten asfalt bywał gdzie - niegdzie, że tak powiem w szczątkowej formie. Za to widoki po drodze - cudne, zapierające dech w piersiach. Góry , lasy , pola , pastwiska... Krowy , konie w sporych stadach baaa okazało się, że nie tylko : otóż jadący przed nami samochód z gdańską rejestracją nagle ostro zahamował ; na wąskim odcinku drogi , akurat na zakręcie , w okolicy niewielkich zabudowań. Zobaczyliśmy , ni mniej –ni więcej tylko powolutku przechodzące przez drogę dwa małe różowe prosiaczki. Uśmiałam się bardzo widząc to jak powoli spacerują , pochrumkując sobie. Niby śmieszne ale niewiele brakowało abyśmy wylądowali w rowie !

Dotarliśmy do Kompleksu Rzeczka, położonym w pewnym oddaleniu od drogi, nad niewielkim wąwozem, w którym szumi górski potok. Dobrze trafiliśmy bo zwiedzanie jest o pełnych godzinach, akurat zebrała się grupa. Chwilka na zakup biletów, wstępnie robimy też kilka fot zewnętrznej infrastruktury tych tajemniczych podziemi a zachowało się tego , mimo upływu tak wielu lat od czasów wojny - sporo.

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka Walim


Do zwiedzania są udostępnione trzy sztolnie, każda z niezależnym wejściem, korytarzami, odnogami. Zimno, ciemno i wilgoć potęgują uczucie zamyślenia, zadumy nad tym co kiedyś tu było. Co budowano rękami setek, tysięcy więźniów niewolniczo pracujących dla Hitlera i jego mrzonek o „tysiącletniej” Trzeciej Rzeszy! Straszne!

Oglądamy wielkie wydrążone w litej skale ogromne podziemne hale prawdopodobnie przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Dzięki multimediom oglądamy scenę przywozu więźniów do podziemnego Kompleksu Rzeczka. Szczęk karabinów, szczekanie psów, gardłowe pokrzykiwania SSmanów, ciche rozmowy Polaków. Nagle z mroku słyszymy szybkie kroki próbującego uciekać więźnia. Strzały! Śmiech SSmanów. Gaśnie lampa oświetlająca pomieszczenie , w którym jesteśmy.Mimo, że wiem, że to tylko rekonstrukcja fabularyzowana , iż jestem tam tylko na chwilkę ; zwiedzać, odczuwam jednak grozę sytuacji. Zapada cisza, którą przerywa cichy szept dziewczynki 7 może 8 –letniej ” mamo, chodźmy stąd”. Nikt więcej , z całej naszej grupy się nie odzywa.

Zwiedzamy dalej. Przechodzimy przez sztolnie nr 2 i nr 3. Ostrożnie idziemy wąskimi korytarzami, mijając tory kolejki, usypany ubrbek, zardzewiałe taczki, wagoniki, kilofy. Na ogromnym skalnym usypisku, w tunelu widzimy wychudzone postacie , w pasiakach (manekiny) czterech więźniów pracujących ciężko świdrami, kilofami. I znów multimedia - odgłosy pracy tych narzędzi potęguje echo! Nagle zapada mrok. W miejscu pracujących wieźniów widzimy tylko płomienie (fakt elektryczne) lecz imitujące zapalone świece.

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka

W ciszy monotonny głos lektora odczytuje nazwiska wieźniów, które dało się ustalić , a którzy stracili życie w walimskich sztoliach Kompleksu Rzeczka.

Wychodzimy na zewnątrz. Jakby siły przyrody zwariowały, z pięknego jasnego nieba nagle zrywa się wiatr i ulewa. Trwa krótko. Zastanawiam się czy to też może mieć jakąś wymowę ?!

Kompleks Rzeczka Podziemny Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka Walim Kompleks Rzeczka
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-08-22 11:57:26

ciekawa  wyprawa. 

Karol 

PS . bylem tam  2 lata temu  - Walim , Dzierzoniow i okolice

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2013-08-17 21:15:52

Racja moi drodzy. To wszystko wstrząsajace, lecz warto tam pojechać, poznać, zobaczyć. Kawał tragicznej historii, dosłownie wykłuty w  twardych skałach Gór Sowich.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów
2013-08-17 16:37:23

bardzo fajny kompleks,idzie się dużo dowiedzieć o losach ludzi którzy go budowali,ale najlepiej zwiedzić wszystkie 3-rzy,wtedy dopiero za serce wchyta ludzka tragedia.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2013-08-17 11:17:10

Bardzo ciekawe i tajemnicze miejsce. Nie byłem ale też lubię takie wyprawy. Fajny opis.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-08-16 19:44:09

Fajne miejsce, nigdy nie dotarłam, widocznie czas zacząć. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-08-16 19:30:09

Mokunka wychodzi na lidera podziemia lochy , jaskinie , sztolnie  , brawo bardzo ciekawe te wszystkie miejsca pozdrawiamy.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2013-08-16 19:18:51

Bardzo ciekawe i tajemnicze miejsca .Ja tylko byłem w  Włodarzu.Bardzo mnie zaciekawiło te miejsce.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021