Panorama na "cycki", Ela

Rudawy Janowickie- magia zaklęta w kamieniach

2013-07-28
2013-07-29 21:01:11
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Rudawy jedno z najciekawszych miejsc z fantastycznymi formami skalnymi. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Janowice Wielkie

Cały czas piękna, słoneczna pogoda. Planujemy wyjazd w Rudawy Janowickie i obserwujemy zapowiedzi pogodowe. Niestety, na niedziele zapowiadają 36 stopni i gwałtowne burze. Ale my podejmujemy "męską" decyzje jedziemy. O 8 rano termometry wskazują 26stopni. A my mamy długą trasę do przejścia. Samochód zostawiamy na Przełęczy Karpnickiej, opłata 7 zł, ale od nas nikt nie zbiera(jesteśmy za wcześnie) ale nie pierwsi🙂. Bierzemy plecaki i w drogę. Pierwszy etap do przejścia to Starościńskie Skały i Zamek Bolczów. Kierujemy się na początku szlakami niebieskim i zielonym. Na Rozdrożu pod Jańską Górą, szlaki się rozchodzą. My dalej idziemy szlakiem niebieskim. Po około godzinnym marszu dochodzimy do grupy skalnej:Starościńskie Skały-są ciekawą i mało znaną grupą skał granitowych, położoną w masywie Janowickiego Grzbietu z ogromnym blokiem o nazwie Lwia Góra -718m n.p.m. Jest to miejsce mało uczęszczane i odwiedzane przez turystów a szkoda. Jest to jeden z największych masywów skalnych nie tylko w Rudawach ale i w Sudetach Zachodnich, z przepiękną panoramą na Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Kiedyś znajdował się tu romantyczny park krajobrazowy z licznymi ścieżkami spacerowymi.Jego twórcami w 1822 roku byli Księżna Marianna i jej mąż Książe Wilhelm. Obecnie jest tu wycinka drzewa, dostęp utrudniony i trudno znaleść wejście na góre. Po wejściu na szczyt zachwycamy się tym miejscem. Jest to malownicza grupa okazałych skałek o wysokości ponad 20 m. tworząca niewielkie skalne miasteczko w miniaturze, pełne uroczych okien, półek, fantazyjnych szczelin, filarów, iglic i skał z kociołkami wietrzeniowymi. A nawet udało nam się obserwować wysiłki śmiałka który bez żadnego zabezpieczenia , zdany tylko na siłę swoich rąk i nóg zdobył najwyższą skałkę. Obserwując go z dołu mieliśmy strach w oczach, bo wystarczył jeden niewłaściwy ruch i róznie mogłoby się to skonczyć. Ale skończyło się dobrze. Po odpoczynku, nasyceniu naszych oczu piękną panoramą, złapaniu drugiego oddechu i wysuszeniu mokrych koszulek🙂, wypiciu kolejnych litrów wody, ruszamy w dalszą drogę.

Podejście po Rozdroże pod Jańską Góre
Podejście po Rozdroże pod Jańską Góre

Cały czas poruszamy się niebieskim szlakiem po drodze mijamy Piec, Skalny Most, przekraczamy Potok Janówki i kierujemy się pod górę w kierunku czarnego szlaku na Zamek Bolczów. Zaczyna się on od punktu postojowego. Tu mijamy Głaziska Janowickie i Suchą Górę (tak opisali na mapie🙂) po 15 min od rozpoczęcia się szlaku czarnego dochodzimy do:

Zamku Bolczów- miejsca urokliwego,ale mało odwiedzanego przez turystów,może dlatego że,znajduje sięz dala od głównych dróg. Zamek wybudowano w XIV wieku dla rycerskiego rodu Bolców. Budowa zamku została ściśle podporządkowana przyrodzie i jest doskonałym przykładem wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu, skały połączone kamiennymi murami stały się podstawą obwarowań. W czasie XV-wiecznych wojen husyckich został zniszczony. W połowie XVI wieku stał się własnością sekretarza Zygmunta Starego Justusa Decjusza, który przebudował zamek w stylu renesansowym. W czasie wojny trzydziestoletniej budowlę tę zdobyli Szwedzi, a potem za ich przyczyną 6 grudnia 1645 roku zamek spłonął i już nigdy nie został odbudowany. Z zamkiem związana jest legenda o księdzu, który po zajęciu Bolczowa przez oddziały szwedzkie rzucił się z okna by nie dostać się w niewolę. Miejsce, z którego skoczył samobójca nazwano kasztelanią, a kopiec u stóp zamku grobem kapelana. W rzeczywistości został tam pochowany ewangelicki duchowny, zmarły w trakcie epidemii (miało to miejsce 11 lat przed najazdem szwedzkim). Według innej wersji kapelan miał spiskować przeciw Szwedom, gdy spisek się wydał, rzucił się w przepaść. Spiskując mógł też ukryć skarb, a z okna skoczyć po oskarżeniu o kradzież. Duch kapelana błąka się podobno wśród murów, strzegąc skarbu. Według legendy skarb może odzyskać o północy tylko dziewica, która nigdy nie skłamała.Można stąd podziwiać panoramę Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Gór Kaczawskich.

Starościńskie Skały


Po półgodzinnym odpoczynku ruszamy dalej. Tym tazem poruszamy się szlakiem zielonym. przechodzimy koło grupy skałek zwaną Krowiarki,ponieważ w czasie wojen dawałay schronienie ludziom wraz z inewntarzem. Po około godzinnym marszu docieramy spowrotem do Rozdroża pod Jańską Górąa stąd już jakieś pól godzinki Przełeczy Karpnickiej. Tu wyrzucamy puste butelki po wodzie zabieramy kolejne pełne(jeszcze w życiu tyle wody nie wypiłam co dziś🙂),i ruszamy niebieskim szlakiem w kierunku schroniska Szwajcarka. Po około 15 min niezbyt ostrego podejścia wchodzimy na teren schroniska. Można tu odpocząć, zjeść. My łapiemy kolejny oddech pod piękną rozłożystą lipą. Zabytkowy budynek powstał w 1823roku i zbudowany został w stylu tyrolskim(jakim cudem nie zrobiłam mu zdjęcia, niewiem🙂).

Można stąd dojść na dwa najwyższe wzniesienia Gór Sokolich:

Co za odwaga
Co za odwaga


Krzyżną Góre-wysokość 654m n.p.m i prowadzi tu czarny szlak. Ale na poczatku idziemy szlakiem czarnym i czerwnonym. Po drodze mijamy skałkę Słoń która wygląda jak małe słoniatko. Potem przy Husyckich Skałkach szlaki się rozwidlają. My idziemy w lewo czarnym pod górkę po głazowisku. Po około 20 min dochodzimy do góry na którą prowadzą kamienne schody. Wcześniej nazywana była Górą Sokolą. Ale po ustawieniu na górze 7 metrowego krzyża w1832r zmieniła nazwę na Krzyżną Górę. Przy szczycie istniał zamek Sokolec który spłonął w XV w i niewiele do dziś pozostało. Podejście na punk nie należy do najłatwiejszych, jest waskie i trzeba uważać na schodzących. Po nasyceniu się uroczymi widokami ruszamy na:

Sokolik - wysokość 642m n.p.m. i prowadzi do niego czerwony szlak. Po około 30 min od Husyckich Skałek dochodzimy do uroczej formacji skalnej na której znajduje się utworzona w XVIII w. platforma widokowa. Żeby do niej dotrzeć trzeba wejść po stromych metalowych schodach.Rozciaga się stad panorama na Kotlinę Jeleniogórska i Karkonosze.

Tereny te to mekka wspinaczy skałkowych, swoje pierwsze kroki stawiali tu nasi sławni himalaiść: Wanda Rutkowska, Krzysztof Wielicki i Aleksander Lwow. Mnogość granitowych skał daje możliwość dla każdego, są tu trasy o różnej trudności wspinaczkowej, a większość z nich jest zabezpieczona stałymi punktami asekuracyjnymi.

Rudawy Janowickie są piękne o każdej porze roku i tak rzadko odwiedzane przez turystów.

Podejście do Zamku Bolczów Zamek Bolczów Wodospadzik koło Krowiarek Krowiarki Krzyżna Góra Sokolik Husyckie Skały Słoń
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-11-07 09:45:13

Witam na spokojnie z długimi przerwami na podziwinaie widoków około 8 godzin. Pozdrawiam

Nie liczyłam dojazdu, to czas przejscia.

Ostatnio edytowany: 2013-11-07 09:55

Franka Budyń Nowicjusz 1 kilometrów
2013-11-07 09:40:47

Ile czasu zajeła Wam ta wyprawa?

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2013-08-01 21:27:52

ciekawe strony .

No zobacz Elu !!!

Ja w tym samym czasie byle bardzo blisko bo   w :

Karpniki , Bukowiec , Wojanow , Kowary , Kamienna Gora , Krzeszow . 

 

Pozdrawiam Karol 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2013-08-01 16:02:47

No i warto było czekać. Bardzo ciekawa i fajna wyprawa. Fajne tereny i zdjęcia

Avatar użytkownika
ADAM'S Domator 13 kilometrów
2013-07-31 22:07:34

Ładnie Elżbietko. Jestem pod wrażeniem

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-07-31 20:43:05

Ha ha tak zapytaliśmy bo jak na nasze tereny to wejscie na Krzyżną G dość ciekawe .

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-31 20:35:31

Krzysztofie, Dorotko wejscie super, pomimo zmęczenia daliśmy radę🙂

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-07-31 17:26:02

Elu świetna wycieczka Rudawy Janowickie są super jak podobało ci się wejscie na Krzyżną Górę ? pozdrawiamy.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-07-30 13:45:47

Ciekawa wędrówka,czekam na resztę relacji. U nas od wczoraj leje i wieje jak w listopadzie.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2013-07-30 10:20:42

zapowiada sie bardzo ciekawie - również czekam na relację z wędrówki i zdjęcia.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-30 09:44:53

Jak tylko nie zabiorą "prądu" opiszę dalczą część trasy i wrzuce zdjęcia.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2013-07-30 09:24:08

Ładnie wędrujesz . Czekam na zdjęcia. U nas też pada.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021