Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Początek wyciągu z Homoli do Jaworek, Tadeusz Walkowicz

Jaworki, Palenica - trasa 740

2013-07-18
2013-07-28 10:08:15
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jaworki

Rodzinny wyjazd do Jaworek. Przez Wąwóz Homole dochodzimy do wyciągu. Piękne widoki, zjeżdżamy wyciągiem do Jaworek.Jaworki to niewielka wieś położona w dolinie potoku Grajcarek nazywanego kiedyś Ruskim Potokiem. Jest wciśnięta pomiędzy strome boczne grzbiety odchodzące od Przehyby w Paśmie Radziejowej, a Małe Pieniny z ich najwyższym szczytem Wysoką. Jaworki stanowiły do czasów II wojny światowej centrum tak zwanej Rusi Szlachtowskiej, najdalej na zachód wysuniętej enklawy ludności łemkowskiej obejmującej oprócz niej jeszcze 3 wsie – Szlachtową, Białą i Czarna Wodę. Biała Woda to dziś tylko pozostałości fundamentów po domach, Czarna Woda została włączona w obręb Jaworek. W 1947 roku podczas akcji Wisła rusińscy mieszkańcy tych ziem zostali wysiedleni na ziemie zachodnie. W zamian napłynęli tutaj osadnicy polscy głównie z terenu Podhala. Pamiątka po dawnych właścicielach pozostał cmentarz, cerkiew oraz część zabudowy. Jest ona szczególnie widoczna w Czarnej Wodzie, gdzie zachowały się łemkowskie drewniane zagrody. Dziś Jaworki to przede wszystkim miejscowość agroturystyczna. Magnesem przyciągającym turystów jest znajdujący się w Małych Pieninach nad wsią Wąwóz Homole oraz rezerwat Biała Woda obejmujący liczne skałki w dolinie potoku o tej samej nazwie. Będąc w Jaworkach warto zwrócić uwagę na budynek dawnej wzorcowej mleczarni, w którym mieści się obecnie dom wycieczkowy.

Widok z wyciągu
Widok z wyciągu


Teraz lekki posiłek – świetna kwaśnica z żeberkami.

Następny punkt wycieczki to Wodospad Zaskalnik i obiad w Czardzie.

Widok z wyciągu
Widok z wyciągu
Jaworki

Potem wyjazd wyciągiem na Palenicę.Karczma w Jaworkach Karczma w Jaworkach Karczma w Jaworkach Centrum Jaworek Centrum Jaworek Centrum Jaworek Karczma Czarda w środku Karczma Czarda w środku Karczma Czarda Wodospad Zaskalnik Wycią na Palenicę Jedziemy Karmienie owiec Karmienie owiec Karmienie owiec Przejazd rynną Jezdziemy Zjeżdzamy w dół Zjeżdzamy w dół
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2013-07-29 15:13:45

Wodospad Zaskalnik znajduje się Sewerynówce - zejście niebieskim z Prehyby.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-29 11:34:43

Śliczne zdjęcia.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46992 kilometrów
2013-07-28 22:04:56

Nie widziałem wodospadu.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020