Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Czerwony Klasztor i Sromowce Niżne, Tadeusz Walkowicz

Trzy Korony i Sokolica - trasa 748

2013-07-26
2013-07-28 09:48:04
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sromowce Niżne

Dzisiaj jedziemy busem do Sromowiec Niżnych. Po krótkiej wizycie w Schronisku Trzy Korony ruszamy na szlak. Żółtym szlakiem biegnącym Wąwozem Sobczańskim wychodzimy na Przełęcz Szopka lub Chwała Bogu. Teraz będziemy szli niebieskim szlakiem na Trzy Korony. Na wejście na platformę widokową czekamy 20 min.Trzy Korony to najbardziej znany pieniński szczyt. Większość osób uważa je także niesłusznie za szczyt najwyższy. Warto więc wspomnieć, że najwyższy szczyt Pienin mieści się na południe od Jaworek w Małych Pieninach i nazywa się Wysoka. Trzy Korony są symbolem tej grupy górskiej. Trzy Korony zdobywać można z różnych stron. Najłatwiej jest wyjść ze Sromowców Niżnych i żółtym szlakiem obok schroniska wyjść na Przełęcz Szopka skąd szlak niebieski zaprowadzi nas do platformy widokowej pod szczytem. Równie łatwo, choć trochę dłużej wychodzi się na Przełęcz Szopka żółtym szlakiem z Krościenka. Znacznie trudniejszy szlak wiedzie z okolic schroniska Orlica w Szczawnicy przez Sokolicę.

Z Platformy widokowej
Z Platformy widokowej


Teraz przez Górę Zamkową na Sokolicę.

Sokolica. Północne stoki porasta las bukowo-jodłowy, na szczycie występują reliktowe sosny (najstarsza ma ok. 500 lat). Natomiast południowe, skalne ściany opadają prawie pionowo, uskokami w 310-metrową przepaść do przełomu Dunajca. Najwyższy uskok pod szczytem Sokolicy to pionowa niemal ściana 100 m wysokości. Pod nią znajduje się spiczasta skała zwana Głową Cukru. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej gniazdowały w niej sokoły. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.

Z Platformy widokowej na Trzech Koronach
Sokolica z Trzech Koron
Na Trzech Koronach

Ostatni odcinek to zejście do Dunajca i przepłynięcie łódką na drugą stronę.Łąki Trzy Korony ze Sromowców Niżnych Do Góry Zamkowej Schronisko Trzy Korony Góra Zamkowa Wąwóz Sobczański - 35 C Góra Zamkowa Wąwóz Sobczański Kaplica św. Kingi Wąwóz Sobczański Na szczycie Sokolicy Wąwóz Sobczański Sokolica symbol Pienin Wąwóz Sobczański Widoki ze szczytu Przełęcz Chwała Bogu - lub Szopka Widoki ze szczytu Z podejścia na Trzy Korony Sosna i Ja Trzy Korony Trzy Korony
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2013-07-29 15:09:50

Polecam wejście na Trzy Korony w Wąwozu Sobczańskiego.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-29 11:37:28

[cytuj autor=' marian']Ładnie powędrowaliście - widoki przepiękne. [/cytuj]

Super. Bardzo mi się podoba:)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2013-07-29 06:46:34

Ładnie powędrowaliście - widoki przepiękne.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-07-28 11:52:57

Do Sromowców Niżnych ja zawsze idę wzdluż Dunajca - 2 godz spacerkiem ze Szczawnicy. Piękne widoki i fajna wedrówka.  

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020