, Roman Świątkowski

Rowerowa wycieczka do Świerklańca

2013-07-22
2013-07-26 10:42:52
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów

Sosnowiec-Będzin-Wojkowice-Bobrowniki-Świerklaniec i Nakło Śląskie-Wymysłów-Dobieszowice-Wojkowice-Grodziec-Będzin-Sosnowiec.

Ok. 85km do przejechania, a w sumie przejechaliśmy wliczając całą jazdę rowerem np: po parku itp. no100km to na pewno. Ale nie liczy się ile, tylko po co - dla przyjemności. Pogoda dopisała - było bardzo słonecznie, nieraz słonko przeszkadzało przy fotkach. Tak jak każda nasza wyprawa w góry tak i ta rozpoczęła się od przygotowania: trasy przejazdu, sprzętu czyli rowerów itp. Kiedy słonko dopiero co zaczyna wychodzić z za horyzontu ruszamy- kierunek Będzin. Ulicą Małobądzką docieramy pod Zamek w Będzinie. Od zamku kierujemy się do Muzeum Zagłębia, mijamy muzeum i podążamy za pieszym szlakiem turystycznym koloru czerwonego. Docieramy bez większych problemów do ulicy Wolności, którą jedziemy w kierunku Będzin Grodziec. Odcinek trasy płaski, ale za wiaduktem rozpoczyna się dość długi podjazd. Naszą trasę wyznaczyliśmy wcześniej tak, że w Grodźcu mamy przejechać obok paru znajdujących się tam atrakcji, które warto zobaczyć. Na pewno górka Św. Dorotki 382mnpm (fotka i opis w innych moich wyprawach rowerowych na PSz) obok, której przejeźdźmy i podziwiamy, przejeżdżamy i zatrzymujemy się w:- Park i Pałac Ciechanowskich : Pałac zbudowano XIX wieku 1835-36 (lub 1842-44) w zabytkowym starym parku na polecenie Jana Ciechanowskiego herbu Skarbień, obecnie mieści się tam Dom Pomocy Społecznej. Sam park może nie duży ale posiada wiele gatunków roślin i drzew – buki, klony, graby, lipy, jawory, jesiony wyniosłe czy kasztanowce. Na wielu z tych drzew widnieje tabliczka potwierdzająca, iż to pomnik przyrody.- Kościół pw Św. Katarzyny : z XVII-XX wybudowany oraz rozbudowany w latach 1726-1932. Patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.

- Cementownia „Grodziec”: zabytkowe ruiny lub to co pozostało po dawnej cementowni z 1857 r. Była to najstarsza cementownia w Polsce i piątą w świecie czynną cementownią w latach 1857-1979r. Właścicielem był Jan Ciechanowski.

Po krótkiej przerwie na podziwianie zabytków Grodźca, ruszamy w dalszą drogę. Jedziemy ul Barlickiego – fajny zjazd. Po prawej mijamy nieczynną kopalnię Węgla Kamiennego „Grodziec” 1899-1998. Przejeźdźmy pod wiaduktem i rozpoczyna się ul. Jana III Sobieskiego. Powoli, powoli zjeżdżamy i docieramy do Wojkowic, gdzie w Parku zatrzymujemy się na dłuższą przerwę. Po odpoczynku ruszamy dalej ul. Sobieskiego, a następnie skręcamy w lewo w ulicę Stara, która prowadzi do miejscowości Bobrowniki. W Bobrownikach zajeżdżamy pod kościół parafialny, przy którym stoi drugi zabytkowy drewniany.Drewniany kościółek w gminie Bobrowniki z XVII w.: zbudowany w 1669r. konstrukcji zrębowej, przykryty deskami . Rzadki przykład kościoła dwuwieżowego. Ołtarz główny barokowy XVII wiek.

park

W Bobrownikach spod kościółka wracamy się kawałek tą samą ulicą do krzyżówki, na której skręcamy w lewo w ulice Polną w kierunku wsi Dobieszowice. Dalej jedziemy ul. Józefską mijając i oczywiście zatrzymując się przy zabytkach tej wsi, takich jak:

Dwór Obronny z ok. 1653 roku – Dwukondygnacyjny dwór, usytuowany na niewielkim wzniesieniu powstał w końcu XVI w. Na początku istnienia dworu właścicielem był Jan Adolf Frankenberg. Był to budynek służący za mieszkanie dziedzicom lub ich administratorom. Dwór w Dobieszowicach jest cenną budowlą uznaną za zabytek drugiej klasy. Prawdopodobnie był kiedyś wyższy o jedną kondygnację, a być może tylko ozdobiony attyką. Dwór jest murowany z kamienia łamanego, otynkowany. Dwór w Dobieszowicach usytuowany jest przy ul. Kościuszki i stanowi własność Gminy Bobrowniki. W piwnicach odkryto wejście do wykutego w skale tunelu. Legenda twierdzi, że łączył on dwór z pałacem w Świerklańcu.

Kościół z XVII wieku

Schron bojowy „Wesoła”: Polski schron bojowy nr 52 wybudowany w 1939 r. To ciężki schron grupy bojowej „Wesoła” wchodzący w skład fortyfikacji Obszaru Warownego „Śląsk”. Obecnie w schronie mieści się Izba Muzealna (czynne od maja do października w każdą sobotę od 14 do 18).

Ruszamy dalej drogą asfaltową, która prowadzi nas przez las w kierunku Kozłowa Góra. Po dotarciu do Kozłowej Góry skręcamy w prawo w ulice Tarnogórską. Po ok. 15 minut jazdy docieramy do bram Parku w Świerklańcu. Ale najpierw postanawiamy zobaczyć oddalony o 5 km od Świerklańca Pałac w Nakle Śląskim. Jak postanowiliśmy tak zrealizowaliśmy- jedziemy zobaczyć.

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim pałac neogotycki z 1856 r.. Obecnie mieści się tam Centrum Kultury Śląskiej i galeria obrazów. Nam pałac bardzo się podobał. Wyglądem może nie całym ale tą wieżą przypominał troszkę pałac Schoena z Sosnowca.

A przy okazji zwiedzania z zewnątrz pałacu w Nakle Śl. zobaczyliśmy,

Polski Schron bojowy

Dom Sierot sierociniec wybudowano w 1899r, a prowadziły go siostry Boromeuszki. Obecnie w murach domu mieści się Dom Pomocy Społecznej. Dom znajduje się obok pałacu przy głównej ulicy Nakła Śl.

Wracamy do Świerklańca. Małe zakupy w Biedronce i na ławeczkę do parku. Park Świerklaniecki może nie jest duży ale ma swój urok i jest piękny. Powstał 1670-1680 , a w 1865 roku przebudowano go i nadano mu styl angielski. Dziś 200 letni park zakwalifikowany został do zabytków pierwszej kategorii, gdzie można podziwiać dęby, kasztanowce i wiele innych cennych gatunków drzew. Na niedzielny spacer w sam raz – piękna przyroda, staw, strumyk z wodospadem fajnie zrobiony – super. Po odpoczynku czas na zwiedzanie parku. Oczywiście największa atrakcja to Pałac Kawalera ale nie tylko, są też zabytkowe rzeźby walczących zwierząt, fontanna akurat w remoncie (trwają tam prace modernizacyjne przy fontannach i rzeźbach), Kościółek pw Dobrego Pasterza, mini ZOO, wiele pięknych drzew, małe wodospadziki czy stawik z wysepką – kiedyś musiało być tu ładnie i zapewne po stawie pływały łódki itp.

mini ZOO w parku

Pałac w Świerklańcu (1876r.) i Zamek (XIII w)– pałac zniszczony, ograbiony i spalony w 1945 roku, przez wyzwoleńczą Armię Czerwoną, którzy w rodzie Henckel von Donnersmnarck widzieli znienawidzonego niemieckiego wroga . Pałac nazywany był Małym Wersalem lub Śląskim Wersalem. Jedynie pozostały czy ocalały: fontanna ze rzeźbami , tarasy , kościółek czy brama wjazdowa do pałacu dziś wejście do ZOO w Chorzowie i oczywiście Pałac Kawalera. "Mały Wersal" był prezentem Guida von Donnersmnarck dla swojej żony - Blanki de Paiża. Był on jednym z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy.

Pałac Kawalera : wybudowany w latach 1903 – 1906. Obecnie mieści się w nim hotel w którym wielokrotnie nocowali piłkarze reprezentacji Polskiej kadry piłki nożnej.

Rzeźby i fontanna Fremiet’a – wykonane w 1872 roku przez francuskiego rzeźbiarza Emanuela Fremieta. Rzeźby przedstawiają walczące zwierzęta - jelenia i niedźwiedzia, konia i lwicę, pelikana i rybę, strusia i węża. Widnieje również widoczny na rzeźbach podpis rzeźbiarza.

Kościół pw Dobrego Pasterza i mauzoleum Donnersmnarcków – zbudowane w latach 1895-1897. W kościele obejrzeć można witraże autorstwa Wernera Lubosa. A w dawniejszych czasach, w tym kościele od mszy rozpoczynały się polowania.

nad stawem

Czas wracać do domu , aż się nie chce jechać tak tu ładnie. Może w przyszłym roku powtórzymy odwiedziny – zobaczymy. Pedałujemy, na początek przez park alejką wzdłuż stawu w kierunku Jeziora Świerklanieckiego.

Jezioro Świerklanieckie – sztuczny zbiornik wodny wybudowany w latach 1935 - 1939, powierzchnia jeziora to ok. 588 ha, na którym znajduje się wiele gatunków ptaków np.; gęś gęgowa, kaczka krzyżówka mewa śmieszka, rybitwa białowąsa i czarna, perkoz, cyranka, kokoszka i wiele innych ptaków, które mają tutaj swoje miejsca lęgowe. Jezioro pełniło tez rolę militarną. Wchodziło w skład Obszaru Warownego Śląsk. W 1939 roku woda jeziora miała zatrzymać niemieckie czołgi poprzez zalanie wielkiego terenu.

rz. Czarna Przemsza płynąca przez Będzin

Jedziemy ścieżką wzdłuż jeziora. Docieramy do drogi asfaltowej jest to ul. Brynicka, skręcamy w lewo. Piękne widoki, przejeżdżamy przez zaporę , po prawej mijamy rzekę Brynica znaną nam w Sosnowcu. Jedziemy prostą drogą w kierunku Wymysłów. We wsi zatrzymujemy się kilkakrotnie, ponieważ znajdują się tam schrony bojowe z okresu II Wojny Światowej z Obszaru Obronnego Śląsk grupy bojowej Wymysłów. A później tylko jazda raz z górki raz pod górkę z małymi postojami przez Dobieszowice – Piaski – Wojkowice – Grodziec – Będzin i Sosnowiec. Trasa dość wygodna cały czas jedzie się asfaltem. Na większej części odcinka możliwość zjechania na pobocze (chodnik) , ruch samochodowy średni, w sobotę lub niedzielę przypuszczam że jeszcze mniejszy.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów

Komentarze

Blanka Zimna 72 kilometrów
2013-07-31 11:56:02

Bardzo lubię jeździć na rowerze. Teraz też ale za gorąco .

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów
2013-07-28 10:34:46

Karolu składakiem po górach - to musi być dość ciekawa wyprawa, którą z ciekawością przeczytam.

Ostatnio edytowany: 2013-07-28 16:55

2013-07-27 22:41:56

pięknie  Romanie , bardzo piękna wycieczka . Super.

 

Pozdrawiam Karol

 

PS.

musze napisac ( wyprawe ) jak to Karol wybral sie skladakiem w góry - Karkonosze -

nigdy wiecej  skladakiem .

 

Avatar użytkownika
Ela 43248 kilometrów
2013-07-27 07:19:15

Super rodzinna wycieczka.Brawo.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów
2013-07-27 07:13:17

Aniu, Marianie, Danusiu, Dorotko i Krzysiu dziękuję. No tak można powiedzieć, że mamy tytaj wszystko, słusznie zauważyłiście Krzysiu i Dorotko są budowle z XIII wieku, XVII, XIX okres II Wojny Światowe, piękna przyroda: lasy, łąki, pola, rzeki , jeziora. Dlatego lubię jazdę rowerem i wyprawy nim wiele można zobaczyć i do wielu miejsc dotrzeć. 

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota 23831 kilometrów
2013-07-26 19:09:35

Romek pięknie pokazałeś wasze okolice wycieczka kompletna mamy tu wszystko  zamki , pałace , schrony  , kościoły  i  woda przeciekawa wyprawa super .

Avatar użytkownika
Danusia 183047 kilometrów
2013-07-26 17:07:33

Piękna wycieczka:-) Gratuluję kondycji:-)

Avatar użytkownika
marian 44473 kilometrów
2013-07-26 13:33:04

Chyba się powtarzam ale podziwiam Ciebie a szczególnie Twoją rodzinkę.Piękne okolice.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów
2013-07-26 12:06:36

O nasze rejony, super! Fajnie tak to poolądać u kogoś innego :)