Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
..., Maciej A

Bieszczady - Polańczyk, Połonina Wetlińska, Zapora w Solinie, Pętla Bieszczadzka, Połonina Caryńska, Solina, Tarnica

2011-08-13 - 2011-08-20
2013-07-25 08:31:46
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów

W Bieszczadach jest to COŚ (w tych bardziej popularnych które wtedy oglądaliśmy, jak i tych mniej znanych, równie pięknych choć bardziej z boku).

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Polańczyk > Wetlina > Solina > Cisna > Ustrzyki Górne > Dwerniczek > Ustrzyki Dolne

Nasza baza w Polańczyku "Pod bocianim gniazdem". Pozdrawiamy sympatycznych Gospodarzy.A propo bociana - kiedyś musiał szlajać się gdzieś po kątach i miał pewnie nieźle w dziobie bo lądując na gnieździe (słup napięciowy z latarnią) zawadził o druty i zgubił kurs przyziemienia, aż się pióra i kawałki gniazda posypały. Tak się kończy latanie na podwójnym gazie ;-). Na szczęście obyło się bez obrażeń. Ciekawe czy było to rutynowe lądowanie?

...
...


2011.08.13 Wetlina - Przełęcz Orłowicza - Połonina Wetlińska - Przełęcz Wyżna

Do Wetliny jedziemy zakręconą drogą przez Terkę, widoki z samochodu i bogactwo przyrody. Podejście pod Przełęcz Orłowicza w większości lasem, niezbyt stromo. Dopiero niedaleko przełęczy wychodzi się na trawiastą przestrzeń połoniny. Osłonecznione, prawie bajkowe krajobrazy, a nad nimi płynące pierzaste chmury.

...
ryby widziane z zapory
...

Na przełęczy dwie twarze aury, od strony Wetliny pierze i słońce, za to od strony Dwernika z nagromadzonych ciemnych chmur smugi deszczu i odgłosy piorunów. Dalsza nasza droga wiedzie granią pośrodku, więc krótka narada i decydujemy iść dalej (żeby nie było: były pewne przesłanki że burza nas ominie, oraz możliwość zejścia z grani w razie czego). Po drodze ciekawie było obserwować niedaleki żywiołek, który jakby nie miał siły wdrapać się na zbocze połoniny.Połonina to piękny kawałek grzbietu, idzie się prawie bez podejść. Trawy, gdzieniegdzie drzewa i wystające z ziemi kamieniste podłoże, dookoła morze zieloności Bieszczadów.

...
...

Na krańcu Połoniny Wetlińskiej legendarna już Chatka Puchatka (schronisko). Muszę przyznać że ładnie położona, ale klimat to ludzie, a Pan z okienka miał wyraźnie gorszy dzień (trzeba mieć nadzieję że wyjątkowo, każdy przecież czasem taki miewa). Oczywiście nie zepsuło to nic, Pana z jego problemami zostawiliśmy za sobą. Zejście do Przełęczy Wyżniej nie trwało długo lesistym szlakiem.

Wieczorem grill na balkonie, jedzenie smakuje dużo lepiej niż zwykle...

czerwone paznokcie :-)
czerwone paznokcie :-)

5h spacerem, niezbyt męczące podejście z nagrodą na górze. Jeden z Bieszczadzkich klasyków.

2011.08.14 Polańczyk - Zapora w Solinie - Polańczyk

...
...
...

Spacer Polańczykiem - jedną z najlepszych do tego miejscowości. Kurortowe uliczki, malownicze ośrodki wodne nad Zalewem Solińskim, zielone wzgórza wokół wody.

Następnie leśnym szlakiem wzdłuż wysokiej linii brzegowej zalewu przeszliśmy do Zapory na Solinie. Majestatyczna zapora, jej otoczenie, woda, krajobraz, deptak z kramami - dla każdego coś miłego. Nic dziwnego że trudno tu o prywatność - zdecydowanie najludniejsze miejsce w Bieszczadach, nie bez powodu.

na Tarnicę przez Szeroki Wierch
na Tarnicę przez Szeroki Wierch

He he, na zakończenie wesoły powrót do Polańczyka pewnym czerwonym szlakiem. Poprowadzony został ten szlak lasem wzdłuż strumienia, przecina nurt wodny wielokrotnie. Droga jest błotnista i tylko od pory roku i aury w ostatnich dniach zależy jak będą wyglądały wasze nogi i buty po dotarciu do asfaltu. Dobrze że po ciemku wracaliśmy do cywilizacji :-).

Polańczyk i Zapora w Solinie, to piękny punkt programu. Wybrany przez nas wariant szlaku powrotnego jest raczej dla masochistów, (podkreślam że) mimo to bawiliśmy się więcej niż dobrze, a czerwone paznokcie weszły do klasyki. Całość zajęła nam 6h.

Zapora w Solinie
Zapora w Solinie

2011.08.15 Samochodem pętlą Bieszczadzką - Polańczyk, Terka, Sine Wiry, Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne, Dwerniczek, Ustrzyki Dolne, Solina, Polańczyk

Droga piękna widokowo, z Bieszczadzką bujną przyrodą za oknami. Charakterystyczna dla Bieszczad jest mała gęstość osad ludzkich.

...
klasycznie
ciemność widzę

Rezerwat Sine Wiry - spacerem od parkingu przy drodze ok. 20 min. Skalna formacja wystająca grzebieniami z nurtu górskiej rzeczki, taki mały miły dla oka przełomik.

Cisna - być w Bieszczadach i nie zaliczyć Siekierezady?

...
...

Między Wetliną, a Ustrzykami Górnymi wyjątkowe widokowo serpentyny drogi.

W Dwerniczku wiszący most nad niewielkim tu jeszcze Sanem.

...
...

Samochodem i spacerem 6,5h. Warto choć raz przejechać tę drogę. Atutem krajobrazy Bieszczadzkie i atrakcje po drodze.

2011.08.16 czyli: w czasie deszczu dzieci się nudzą...

w czasie deszczu...
...
to były naprawdę wielkie ryby, mniejsze mogły mieć około 40 cm

2011.08.17 Niedoszła Tarnica, cypel Polańczyka (dzielnica zdrojowa)

Żeby nie powtarzać tej samej drogi co ostatnio próbowaliśmy dostać się do Ustrzyk Górnych jadąc przez most w Rajskiem. Okazało się że jest w remoncie. W tym momencie popełniliśmy błąd próbując objechać zamknięty odcinek drogą alternatywną, jakiś czas szło nawet nieźle aż się skiepściło. Żeby oszczędzić auto zawróciliśmy, a straconego czasu nie dało się nadrobić. Po przeżyciach crossowych pożegnaliśmy się z częścią ekipy. Oni obrali kurs do domowego domu. My wybraliśmy się na cypel w Polańczyku Zdrój, mały spacer - przyjemne wrażenia. Punkt widokowy na Zalew Soliński i ośrodek wodny na końcu cyplu skąd jak na dłoni widać zaporę.

...
...

Trochę było przypadkowo, ale nie stracony to dzień.

2011.08.18 Brzegi Górne - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne

w drodze na Połoninę Wetlińską
w drodze na Połoninę Wetlińską

Kolejna z Połonin - Caryńska. Charakterem podobna do Wetlińskiej, również piękna, również widokowa. W dodatku ta pogoda. Marzenie

Kolejny Bieszczadzki klasyk, 4,5 h sycenia oczu mieszczucha.

Sine Wiry
...
...

2011.08.19 Zapora w Solinie i rejs statkiem po Zalewie Solińskim

Ponownie znaleźliśmy się na zaporze.

w okolicy
w okolicy

Z przystani za zaporą wypływa jeden ze stateczków opływających wzdłuż brzegów główny akwen. Można zobaczyć z wody jak wygląda otoczenie zbiornika. Woda i góry to fantastyczne połączenie.

Drobne łazikowanie po Polańczyku.

...
...

Rejs 1,5 h, raz nie zawsze, dla mnie atrakcja chociaż wolałbym żagle lub kajak.

2011.08.20 Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Tarnica – Ustrzyki Górne

Zapora w Solinie
...
...

Na najwyższy szczyt naszych Bieszczad. Szlak podobny do tych na połoniny, podejście niezbyt strome (może trochę dłuższe), widoki przepiękne i bardzo obszerne.

Bieszczadzkich klasyków tom 3, ok. 6 h dreptania. Wg mnie koniecznie, może być tym lub innym wariantem (jest ich kilka, a każdy piękny).

...
...
... cypel w Polańczyku Zdrój ... ... Połonina Wetlińska ... Solina ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... rejs statkiem ... ... ... ... ... ... ... Siekierezada - przed zmianami ... Chatka Puchatka ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Polańczyk ... ... ... ... ... ... ... Połonina Caryńska ... Solina ... ... ... ... ... ... nietypowy szlak z Soliny do Polańczyka ... ... na Tarnicę ... ... widoki z Tarnicy ... ... ... widok z drogi do Ustrzyk Górnych ... ... ... ... ... ... most w Dwerniczku ... ... ... schodzimy ... ...
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2013-08-13 07:46:14

Byłem tu wiosną, latem i jesienią...w Ustrzykach Górnych...może w zimie na Tarnicy...

 

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2013-07-26 18:58:27

Jak zawsze SUPER  świetne fotki pozdrawiamy.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-07-26 11:27:03

Piękna wędrówka , piękne widoki i piękne zdjęcia mi również zachciało się gór.

Ostatnio edytowany: 2013-07-27 07:24

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2013-07-26 06:21:35

Ale piękna galeria, aż się zachciało Bieszczad, ja je głównie w deszczu oglądałam :(

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-07-25 17:52:35

Fakt:-) Ode mnie,poza morzem, wszędzie jest daleko. Dlatego tak rzadko bywam na południu Polski i tym bardziej jest ono dla mnie atrakcyjne. Bieszczady w barwach jesieni-to musi być coś absolutnie pięknego.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2013-07-25 16:45:37

W Bieszczady mnie też długo nie było po drodze.

A teraz w ciągu 3 lat już 3 razy.

Daleko, ale Danusia oczywiście ma najdalej

Teraz kuszą mnie 3 rzeczy w Bieszczadach: zobaczyć w złoto-jesiennych barwach, pochodzić w Bieszczadach zimą, zobaczyć mniej znaną twarz Bieszczad.

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2013-07-25 15:57:56

Tak jak Ela zazdraszczam . Nigdy tam nie byłem. Twoja relacja i zdjęcia bardzo zachęcają.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-07-25 09:38:19

Jak miło poczytać taką bieszczadzką relację. :-) W Bieszczadach byłam wiele lat temu . Przeszliśmy Caryńską i zdobyliśmy Tarnicę:-)Doszliśmy też do Sianek,najdalej wysuniętego końca-cypelka Polski. Ciągle myślimy ,by kiedyś tam jeszcze raz pojechać i odkryć nowe oblicze Bieszczad. Zamierzaliśmy to zrobić nawet teraz, jadąc dalej na południe od strony Kielc,ale plany trzeba było zmienić. Niestety i tak bywa. Jednak Twoja relacja przywołała miłe wspomnienia:-) Na razie zdobyłam Łysą Górę:-)

Ostatnio edytowany: 2013-07-25 09:40

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-07-25 09:22:31

Wow.Plękne miejsce,piękne zdjęcia.Zazdraszczam:).Nigdy jeszcze nie dotarłam w ten rejon Polski. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020